Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 7 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 7 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Romanismul - boala genetica?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Romanismul - boala genetica?

Mesaj  Emil la data de Sam Oct 16, 2010 2:44 pm

cocoshel a scris:O fi avind site-ul adevarul.ro ceva in comun cu ziarul Adevarul (fosta Scinteia comunista)? Nu stiu, poate cineva din Romania ne poate lumina.
Am tastat de curiozitate cuvintul cheie "rromi" si "tigani" la rubrica search a ziarului. Concluzia? Daca vreau sa ma informez corect pe tema asta cu siguranta nu pot apela la sursa asta, este ca si cum ai accesa site-ul Sverigedemocraterna din Suedia pe tema imigranti s-au l-ai intreba pe Vikingul nostru brailean despre "talibanii" din Suedia.Laughing Laughing Laughing
Un lucru este clar. Antitiganismul se vinde bine in Romania iar "baietii destepti" cu pedigree 100% romanesc din clasa politica conducatoare baga banii statului in buzunarele proprii in timp ce fraierii se bucura de existenta tapilor ispasitori.
Lozinca fanilor lui Iliescu din anii `90 "Noi muncim, noi nu gindim" mi se pare mai actuala ca niciodata. Laughing Laughing Laughing
Acuma lozinca aia s-a schimbat...det gäller; "Noi nici nu muncim, nici nu gindim" ! Laughing

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Sam Oct 16, 2010 10:20 am

O fi avind site-ul adevarul.ro ceva in comun cu ziarul Adevarul (fosta Scinteia comunista)? Nu stiu, poate cineva din Romania ne poate lumina.
Am tastat de curiozitate cuvintul cheie "rromi" si "tigani" la rubrica search a ziarului. Concluzia? Daca vreau sa ma informez corect pe tema asta cu siguranta nu pot apela la sursa asta, este ca si cum ai accesa site-ul Sverigedemocraterna din Suedia pe tema imigranti s-au l-ai intreba pe Vikingul nostru brailean despre "talibanii" din Suedia.Laughing Laughing Laughing
Un lucru este clar. Antitiganismul se vinde bine in Romania iar "baietii destepti" cu pedigree 100% romanesc din clasa politica conducatoare baga banii statului in buzunarele proprii in timp ce fraierii se bucura de existenta tapilor ispasitori.
Lozinca fanilor lui Iliescu din anii `90 "Noi muncim, noi nu gindim" mi se pare mai actuala ca niciodata. Laughing Laughing Laughing

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Romanismul - boala genetica?

Mesaj  Admin la data de Sam Oct 09, 2010 12:45 am

Un prieten obisnuieste sa spuna ca, daca prostia, ignoranta si rautatea ar fi fosforescente, Romania ar fi cea mai bogata tara din lume. De ce? Deoarece s-ar micsora drastic consumul de energie electrica necesara pentru iluminarea locuintelor si spatiilor publice.

Eu sunt o fire pozitiva dar, cu toate acestea, in ultimele zile am inceput sa-i dau dreptate scepticului meu prieten.

Cu totii am urmarit cu interes recentele evenimente electorale din Suedia. Si cand spun "cu totii" ma refer in primul rand la noi, cei care am emigrat din alte tari in aceasta minunata tara. Motivul este cat se poate de relevant. Partidul Sverige Demokraterna(SD), partid de orientare nationalista de dreapta a reusit, dupa multi ani de incercari, performanta de a castiga 20 de locuri in parlamentul Suedez.

Ingrijorarea marcheaza atat comunitatile de emigranti dar si majoritatea cetatenilor suedezi. Acestia din urma sunt pur si simplu rusinati. Statutul Suediei de tara cu cel mai scazut nivel in ceea ce priveste rasismul si xenofobia tocmai a plecat "pe apa sambetei". Sarcasmul din presa internationala visa-vis de acest eveniment nu a intarziat sa apara.

Pentru noi, romanii, aceste evenimente au avut totusi o semnificatie aparte. Si aceasta pentru ca o romanca de 17 ani a reusit sa dea suedezilor(si nu numai lor) o lectie importanta de democratie. Aceasta a initiat o actiune de protest pe Facebook care s-a intins cu viteza fulgerului. In cateva ore, in timpul noptii, s-au adunat 2000 de semnatari ai protestului. Pana dimineata erau deja 4000.

Tanara de 17 ani Felicia Margineanu impreuna cu alti tineri au cerut aprobare de la autoritatile suedeze pentru organizarea unui miting in centrul Stockholmului si in data de 21 Septembrie, in jur de 10000 de oameni s-au adunat in piata Sergel sa protesteze impotriva rasismului, pentru egalitate si, implicit, impotriva SD.

Ziarele suedeze si cele din Romania au relatat pe larg evenimentul. N-are rost sa mai revin asupra acestuia. Ce mi-a retinut insa atentia au fost comentariile romanilor pe marginea articolelor din presa romaneasca, in special a ziarului Adevarul:
................................................

Citeste articolul integral aici>>>>>>>>>>>

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 26/04/2009

http://suediainfo.se/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 8:58 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus