Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 8 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 8 Vizitatori :: 2 Motoare de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

O noua lege pe piata muncii din Suedia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: O noua lege pe piata muncii din Suedia

Mesaj  cocoshel la data de Joi Oct 10, 2013 9:22 pm

Programul este destinat numai celor care au obtinut azil politic in Suedia si are ca scop integrarea acestora pe piata muncii. Ca cetateni UE suntem echivalati cu cetatenii suedezi. Pentru a beneficia de programele AMS trebuie in general sa ai "vechime" in somaj de cel putin 6 luni.

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Mesaj  florins la data de Mier Oct 09, 2013 2:41 am

eu stiu ca ai dreptul.
doar trebuie sa fii inregistrat la AMS de cel putin 6 luni ca si somer.
incearca sa vorbesti si cu altcineva.

florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Introduction benefit

Mesaj  justmetic la data de Mier Oct 02, 2013 4:50 am

Buna, ma numesc Cristian si sunt in Suedia de 3 saptamani in cautarea unui loc de munca. Nu am gasit nimic si am rascolit siteul celor de la http://www.arbetsformedlingen.se/ si am gasit ceva legat de introduction benefit pentru noii veniti in suedia. Am incercat sa aplic si eu dar au spus ca nu se poate pentru ca sunt cetatean roman iar Romania face parte din EU si numai cei NON EU au dreptul la acest program. Am rascolit mult pe internet dar nu am gasit nimic sa scrie ca nu am dreptul la el. Oare ma poate lamurii cineva? Si as mai avea o intrebare dar nu stiu daca e pentru topicul acesta, am gasit ceva de munca dar patronul a vrut sa ma ia in practica pentru ca cei de la http://www.arbetsformedlingen.se/ sa plateasca salariul meu. Dar din nou mi s-a spus ca eu nu pot face parte din programul acela in care pot face practica pentru ca sunt cetatean EU. Ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri? Multumesc

justmetic
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 02/10/2013

Sus In jos

Neatentie...

Mesaj  Pusa la data de Dum Dec 05, 2010 9:15 am

kogaion a scris:Pusa, am citit si eu in traducere (marca "Google") articolul de lege respectiv. Din ce am inteles, se intentioneaza masuri pentru o mai buna si mai rapida integrare in societate a nou-venitilor (cursuri SFI, training profesional etc.) ba chiar e vorba si de acordarea unei sume de bani.....dar toate astea, daca nu ma insel, sunt pentru cei care vin in Suedia ca refugiati. Deci nu prea are impact asupra noastra.
Acuma....asta am priceput eu.. Ce vrea sa spuna articolul respectiv o sa ne spuna poate cei care stiu suedeza, "mai ai putintica rabdare" si o sa apara mai mult ca sigur si alte reactii la postarea ta.

Nu in ultimul rand, eu unul multumesc pentru urarea de "la multi ani!" de 1 Decembrie. Cred totusi ca admin-ul o va muta in alta parte, neavand legatura totusi cu actele si procedurile...

Toate cele bune!
Sad
Urarea mea a fost cu buna intentie,dar din neatentie am postat-o intr-un loc nepotrivit... Sad Sper sa nu fi deranjat prea mult... Smile

Pusa
membru
membru

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 06/10/2010
Localizare : Norbotten-SE.

Sus In jos

Multumesc!

Mesaj  Pusa la data de Dum Dec 05, 2010 9:12 am

Multumiri pt.raspunsuri!
Toate cele bune! Very Happy

Pusa
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Mier Dec 01, 2010 8:30 am

Den nya lagen omfattar nyanlända som har fyllt 20 men inte 65 år och som har uppehållstillstånd som flykting, kvotflykting, skyddsbehövande och anhöriga till dessa.
Legea este valabila numai pentru cei care primesc azil in Suedia. Cetatenii romani nu se incadreaza aici.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Mesaj  kogaion la data de Mier Dec 01, 2010 6:11 am

Pusa, am citit si eu in traducere (marca "Google") articolul de lege respectiv. Din ce am inteles, se intentioneaza masuri pentru o mai buna si mai rapida integrare in societate a nou-venitilor (cursuri SFI, training profesional etc.) ba chiar e vorba si de acordarea unei sume de bani.....dar toate astea, daca nu ma insel, sunt pentru cei care vin in Suedia ca refugiati. Deci nu prea are impact asupra noastra.
Acuma....asta am priceput eu.. Ce vrea sa spuna articolul respectiv o sa ne spuna poate cei care stiu suedeza, "mai ai putintica rabdare" si o sa apara mai mult ca sigur si alte reactii la postarea ta.

Nu in ultimul rand, eu unul multumesc pentru urarea de "la multi ani!" de 1 Decembrie. Cred totusi ca admin-ul o va muta in alta parte, neavand legatura totusi cu actele si procedurile...

Toate cele bune!

kogaion
membru
membru

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Malmö-Arlöv

Sus In jos

Mesaj  Pusa la data de Mar Noi 30, 2010 12:02 pm

Salutare!
Pe site-ul orasului in care locuiesc a aparut o stire despre ceva modificari pe piata muncii (legea intra in vigoare de la 1/12/2010)pt straini.Pagina este scrisa in suedeza,desigur,iar eu nu cunosc ,inca,lb.suedeza.
Stirea poate fi citita pe site-ul Arbetsformedlingen si are ca titlu"Etableringsreformen"
Are cineva cunostinta despre ce modificari este vorba?
In cazul in care pot gasii pe cineva care sa-mi traduca ce contine aceasta stire am sa revin cu informatii! Very Happy
Toate cele bune!

Pusa
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 12:48 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos