Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 6 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 6 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Caut loc de munca in Suedia

Pagina 2 din 3 Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Agent de paza in Suedia

Mesaj  nanu74 la data de Lun Dec 09, 2013 2:12 am

Buna, doresc sa emigrez impreuna cu familia in Suedia, dar pentru inceput caut job ca agent securitate aici, va rog din tot sufletul sa imi spuna cine cunoaste , ce documente sunt necesare aici pentru angajare.

nanu74
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 08/12/2013

Sus In jos

Re: Caut loc de munca in Suedia

Mesaj  cocoshel la data de Joi Dec 05, 2013 10:42 am

Salutare marian si bine ai venit pe forum!
Prima recomandare pe care pot sa ti-o dau dau (valabl si pentru intrebarile pe care mi le-ai pus in privat in legatura cu site-uri de munca, chirii etc) este sa accesezi pagina de mai jos:

http://suediainfo.freediscussions.net/t117-intrebari-sfaturi-raspunsuri-topic-si-subtopic-va-rugam-sa-cititi-inainte-de-a-posta

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

caut de munca

Mesaj  marian florin datcu la data de Mier Dec 04, 2013 10:11 pm

ma numesc marian si pe 15 voi veni in suedia nu am idee ce voi face voi incerca sa imi gasesc ceva de munca.

marian florin datcu
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 04/12/2013
Varsta : 39

Sus In jos

Loc de munca

Mesaj  catalin27 la data de Lun Oct 28, 2013 7:28 am

Buna ziua,ma numesc Catalin ,am 27 ani si sunt din Iasi.De foarte mult timp incerc sa ajung in Suedia insa din pacate nu am pe nimeni care ma poate indruma.
Eu am lucrat aproape 9 ani in Italia in costructie si in un depozit de taiat lemne.
As dori foarte mult sa pot lucra in Suedia,insa imi e u pic frica sa vin fara sa cunosc pe nimeni,deaorece as putea veni pana acolo si nu as gasi nimic de munca.
Dumneavoastra sunteti cu siguranta in contact cu multe persoane,si ma gandeam ca mati putea ajuta.
Sunt dispus sa platesc si un comision daca e necesar ,important este sa ajung acolo si sa am unde sa muncesc ,deoarece de inchiriat de obicei se gaseste peste tot.
Stiu sa vorbesc engleza,si ar fi o foarte mare realizare pt mine sa ajung acolo.E un mare vin de al meu.

Sper ca nu am deranjat si astept un raspuns de la dumneavoastra.

catalin27
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 28/10/2013

Sus In jos

Mesaj  florins la data de Mier Oct 02, 2013 6:08 am

Smile

nu, nu e chiar asa.
uite, intri pe blocket.se, selectezi, se exemplu, hella Sverige (sau, evident, zona care te intereseaza pe tine), selectezi apoi "bostad", pui bifa la "uthyres" si iti va da asta:
http://www.blocket.se/bostad/uthyres?q=&ps=&pe=&ss=&se=&ros=&roe=&mre=&is=1&l=0&md=th&ca=21&w=3

florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Caut loc de munca

Mesaj  justmetic la data de Mier Oct 02, 2013 5:00 am

Salut la toata lumea de pe forum. Ma numesc Cristi si sunt nou in Suedia. Caut un loc de munca, orice loc de munca ( gradinarit, agricultura, grija animale, depozit, orice munca nu conteaza ). Daca se poate ceva de genul munca = cazare+mancare+ ceva banuti. Cu sau fara acte. Full time sau part time. Am personal number temporar.

justmetic
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 02/10/2013

Sus In jos

nelamurire ajutor va rog

Mesaj  danielbratan la data de Mar Oct 01, 2013 10:11 am

vreau sa inchiriez o casa si nu stiu ce inseamna :- dupa pret de exemplu costa 20 000:-

danielbratan
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 30/09/2013

Sus In jos

Mesaj  florins la data de Mar Oct 01, 2013 3:01 am

Foloseste forumul, este un forum public, orice discutie poate fi de folos altora. Daca nu stiu eu raspunsul, poate il stie altcineva.

florins
membru senior
membru senior

Sus In jos

florins multumesc de informatii

Mesaj  danielbratan la data de Mar Oct 01, 2013 2:16 am

merci de informatii imi sunt de mare ajutor .
danielbratan este adresa mea de facebook si daca nu te superi as dori sa vb cu tine sa mai ma lamuresti cu cateva detalii
multumesc mult !!

danielbratan
Membru nou
Membru nou

Sus In jos

Mesaj  florins la data de Mar Oct 01, 2013 1:37 am

Bine ai venit pe forum, Daniel!

Pentru inceput ti-as sugera sa citesti bine informatiile de aici, sunt multe, valoroase si contin multe raspunsuri.
In privinta joburilor, iti poti face o idee pe www.ams.se
In privinta unei camere, poti cauta singur pe www.blocket.se

Toate cele bune!

florins
membru senior
membru senior

Sus In jos

sofer de TIR caut de munca

Mesaj  danielbratan la data de Lun Sept 30, 2013 11:29 pm

Buna sunt Daniel momentan locuiesc in Londra si lucrez ca si sofer de T.I.R

as dori cateva sfaturi legate de Suedia , cum ar fi : mi-as gasi de munca in domeniu

cat se castiga ca si sofer de T.I.R

de ce acte am nevoie

cat costa o camera single pe luna

in principiuce trebuie sa stiu despre Suedia

multumesc anticipat

danielbratan
Membru nou
Membru nou

Sus In jos

Am nevoie de informatii :bounce: 

Mesaj  danielbratan la data de Lun Sept 30, 2013 11:22 pm

Buna sunt Daniel momentan locuiesc in Londra si lucrez ca si sofer de T.I.R

as dori cateva sfaturi legate de Suedia , cum ar fi : mi-as gasi de munca in domeniu

cat se castiga ca si sofer de T.I.R

de ce acte am nevoie

cat costa o camera single pe luna

in principiu ce trebuie sa stiu despre Suedia

bounce  multumesc anticipat

danielbratan
Membru nou
Membru nou

Sus In jos

caut de munca

Mesaj  floryan31 la data de Mar Sept 24, 2013 1:03 am

sunt de trei luni in stockholm si caut de munca poate cineva sa ma ajute multumesc . florin_nidelea@yahoo.com:lol!: lol! lol! lol! 

floryan31
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 23/09/2013

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Mar Sept 17, 2013 9:16 am

Bine ai venit pe forum nagymorcika!
Incearca sa trimiti o cerere aici:
http://www.restaurangassistans.se/

Succes!

cocoshel
Admin

Sus In jos

loc de munca

Mesaj  nagymorcika la data de Lun Sept 16, 2013 9:19 pm

Salut! .. caut loc de munca ca bucatar in oriunde in sudeia de preferat o perioada de min 1 ani. am experienta de 15 ani inclusiv in restaurante de 4,5*. am mai lucrat 5 luni in High Chaparral, Kulltorp din pacate a fost o munca de sezon. Daca ma poate ajuta cineva.... Va multumesc !

nagymorcika
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 16/09/2013

Sus In jos

Loc de munca

Mesaj  kerosen1704 la data de Joi Sept 05, 2013 6:45 pm

buna ziua,
ma numesc sandu si locuiesc in göteborg. am calificare in turism (tehnician in turism) dar am lucrat in romania in domeniul IT peste 9 ani. In ultima vreme am lucrat la RCS & RDS ca technical support. ma pricep in IT cam la de toate ... de la reinstalare OS la design pagini web. daca ma puteti ajuta v-as fi reconuscator. mentionez ca nu tin mortis sa lucrez doar in aceste domenii ... orice loc de munca este bine venit.

va multumesc

0765 760 842

kerosen1704
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 05/09/2013

Sus In jos

Caut Pozitie Electrician/Ucenic

Mesaj  Ciprian87 la data de Mar Iun 18, 2013 6:43 am

Buna ziua ! 
Caut o pozitie de electrician in Suedia, momentan locuiesc in Romania, lucrez la o multinationala ca electrician mentenanta, am experienta in domeniu, mentionez ca nu vorbesc suedeza, dar vorbesc engleza fluent detin IELTS nivel 7, studii superioare si o postliceala pe domeniu in curs de finalizare. Pentru un cv complet rog sa imi scrieti la croitoru.ciprian@yahoo.com 
Multumesc !

Ciprian87
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 18/06/2013

Sus In jos

electrician

Mesaj  olioli711 la data de Dum Apr 14, 2013 1:09 am

Buna ziua ma numesc Eugen am 44 de ani si sunt electrician , de un an de zile sunt somer v-a rog ajutati-ma cu un loc de munca sunt electrician dar pot sa muncesc si in agricultura sau ferme ori in constructii , multumesc cunosc engleza la nivel de incepator, daca este un roman cu suflet bun nu v-a regreta ca ma ajuta.

olioli711
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 14/04/2013

Sus In jos

JOB APPLICATION! - DEMANDE D'EMPLOI! - CERERE DE ANGAJARE!

Mesaj  paunmarialiliana@yahoo.co la data de Joi Apr 11, 2013 9:11 pm

I can work as: a human resources manager, teacher, waiter in a restaurant, hotel receptionist, any job that is correct. I can not work in agriculture. This year I become radiology assistant and I can work in a hospital.

Je peux travailler comme: manager des ressources humaines, professeure, serveur dans un restaurant, réceptionniste dans un hôtel, de n'importe quel emploi qui est correct. Je ne peux pas travailler dans l'agriculture. Cette année je devien une assistante de radiologie et je peu travailler dans un hôpital.

Eu pot lucra ca: manager de resurse umane, profesor, chelner într-un restaurant, receptioner într-un hotel, orice loc de muncă, care este corect. Eu nu pot lucra în agricultură. În acest an devie asistent de radiologie și pot lucra într-un spital.

paunmarialiliana@yahoo.co
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 11/04/2013
Varsta : 51

Sus In jos

caut munca in Suedia

Mesaj  IOLANDA la data de Vin Mar 29, 2013 2:25 am

caut loc de munca ca gradinar, mesterul casei, muncitor necalificat, sofer,B.C.E ofer comision. 00306906114042 sau iliedanut13 lol! lol! va multumesc

IOLANDA
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 28/03/2013

Sus In jos

Caut loc de munca

Mesaj  IOLANDA la data de Joi Mar 28, 2013 1:27 am

va rog daca stie cineva de munci in suedia si poate sa ma ajute, eu sunt in Grecia dar aici e foart prost daca ma ajuta cineva cu o munca dau comision din primul salariu. va multumesc lol! lol! lol!

IOLANDA
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 28/03/2013

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Mar Mar 19, 2013 6:39 am

Salut Nicolae si bun venit pe Forum!

Cele mai bune sanse le ai ca sofer. In perioada martie-mai se fac recrutarile pentru perioada de vara, cele mai bune sanse le ai acum pentru a intra pe piata muncii ca sofer de camion. In Security Guard ai nevoie de licenta si evident de cunoasterea limbii suedeze la un nivel bun. Exista in Suedia o companie de recrutare si inchiriere de personal care cauta in special fosti sportivi de performanta. Incearca aici:

http://www.performiq.se/

BONDEA NICOLAE a scris:Buna ziua tuturor si va multumesc ca sunteti autenticii Ambasadori ai scumpei noastre Patri "ROMANIA"

Ca o curiozitate, de ce ne consideri tu "ambasadorii autentici"? Nu prea inteleg ce vrei sa spui. Question

cocoshel
Admin

Sus In jos

Locuri de munca in Security Guard

Mesaj  BONDEA NICOLAE la data de Lun Mar 18, 2013 4:52 am

Buna ziua tuturor si va multumesc ca sunteti autenticii Ambasadori ai scumpei noastre Patri "ROMANIA"
Sunt nou pe acest forum si as dorii sa va intreb ce sanse am in aceasta tara sa-mi gasesc un loc de munca.
Am lucrat 20 ani in Politia Romana. Sunt polivalent, dublu masterand, absolvent de scooala militara, vorbesc rusa, ucraineana, franceza si engleza. Detin permis de conducere categ. A,B,C,E. Sunt multiplu medaliat la Judo si Universal Fighting. Poate as gasii ceva de munca in Security Guard sau sofer etc.
Va multumesc. Rolling Eyes

BONDEA NICOLAE
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 18/03/2013
Varsta : 42
Localizare : ARAD ROMANIA

Sus In jos

va rog un loc de munca urgent

Mesaj  LUMINITAF la data de Mier Mar 06, 2013 9:13 pm

Buna ziua,
Ma numesc Luminita si doresc sa emigraz cu familia mea mai exact cu sotul si baitelul meu de 8 ani care visez sper sa-i ofer un viitor lui mai bun.
Acum problema ar fi cea mai grea serviciul sunt babi am avea sa ne platim chiria pe curs de 6 luni si chiar si garantie ce am inteles insa cum bine stiti timpul trece repede banii se duc si,,, apoi avand si baietelul cu mine trebuie sa fim foarte atenti.
Sunt dispusa sa lucrez de la curatenie, la fabrici industrii orice job stiu englezaz vorbit scris.
Actualmente lucrez la un centru de copii cu dezabilitati din Bucuresti insa ca si salariu e critic + te distrugi psihic neputand si vazand zilnic copii neajutorati de stat,,
va multumesc mult si succes tuturor romanilor[b] ma puteti contacta la adresa de mail paraschiv_ptr@yahoo.com s-au lkaskas@yahoo.com

LUMINITAF
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 21/10/2012

Sus In jos

sfaturi

Mesaj  dea000 la data de Sam Feb 23, 2013 9:44 pm

buna ma numesc sebastian am 25 de ani si de meserie sunt zugrav in data de 8 martia voi plecat in stockholm cu nevasta mea am un cumnat de 2 ani ani acolo sotia mea va lucra l o firma de curatenie din primele zile si eu trebuie sa-mi caut ceva in constructii mentionez ca am mai fost in 2009 3 luni dar acum merg cu gandul de a ma stabili acolo...vreau si eu sa cunosc romani din stockholm cu care sa tin legatura poate ma va putea ajuta cat de cat....voi avea numar personal si locuinta!!! deci nu ar avea multa bataie de cap cu mine!!!ma multumesc nu stiu daca voi mai intra in graba dar adresa mea de facebook e ''sebby oradan'' deocamdata lucrez dar putem vb pe fb

dea000
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 23/02/2013

Sus In jos

CAUT LOC DE MUNCA

Mesaj  boariu paul la data de Joi Feb 21, 2013 11:47 pm

0762 168 916 e nr meu de telefon in caz ca stie cineva ceva de munca... pot munci in aproape orice... va rog sa ma ajutati daca se poate... va multumesc frumos anticipat !!!

boariu paul
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 19/02/2013

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Mar Feb 19, 2013 11:27 am

Posteaza un numar de telefon la care poti fi gasit in eventualitatea ca cineva are o oferta.
Succes!

cocoshel
Admin

Sus In jos

caut loc de munca

Mesaj  boariu paul la data de Mar Feb 19, 2013 3:56 am

Buna ziua... Am venit in Suedia acum 2 saptamani si sunt disperat sa muncesc ceva..si la negru... ma pricep in curatenie.. microsoft office(photoshop, corel draw, indesign) vorbesc engleza... ma uteti ajuta cu ceva va rog?

boariu paul
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 19/02/2013

Sus In jos

Mesaj  1parazit la data de Dum Ian 20, 2013 12:08 am

Inca unul Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad la 5 minute dupa ce s-a facut membru pe forumisi imprastie nevoile pe toti peretii ca la wc-ul public din gara. Si vrea sa si ocupe spatiu, frate, sa fie vizibil Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad acelasi mesaj repetat pe forum si un copy paste trimis si ca mesaj privat Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad adica SPAM

Stefane, ti-am trimis vreo 50 de oferte de munca in 50 de mesaje in privat, santa santa Basketball asa ca sa-ti blochez cutia postala. Succes la sters
lol! lol! lol!

1parazit
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 56
Data de inscriere : 06/07/2009
Localizare : dupa blocuri

Sus In jos

...oare ce titlu,,,,MUNCA

Mesaj  Stefan Alecsandru la data de Sam Ian 19, 2013 8:40 am

,,,normal, problema care o au majoritatea o am si eu, acum lucrez la negru dar asi vrea sa lucrez la alb sa imi pot face acte. specialitatea mea este artist tattoo dar acuma lucrez in amenajari interioare si mai `mazgalesc` in particular clienti. asi putea lucra si pe motostivuitor, stiu sa si sudez, am carnet de motostivuitor, ma pricep si cu betonul, fier betonul, rigips, sa asamblez dulapuri de lemn, rafturi,,etc...sunt robust pot lucra si munci mai hard.. la carat, la descarcat.. TEL-0769333509 MULTUMESC Stefan

Stefan Alecsandru
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 19/01/2013

Sus In jos

salutare la toata lumea

Mesaj  Stefan Alecsandru la data de Sam Ian 19, 2013 7:46 am

[center],,,normal, problema care o au majoritatea o am si eu, acum lucrez la negru dar asi vrea sa lucrez la alb sa imi pot face acte. specialitatea mea este artist tattoo dar acuma lucrez in amenajari interioare si mai `mazgalesc` in particular clienti. asi putea lucra si pe motostivuitor, stiu sa si sudez, am carnet de motostivuitor, ma pricep si cu betonul, fier betonul, rigips, sa asamblez dulapuri de lemn, rafturi,,etc...sunt robust pot lucra si munci mai hard.. la carat, la descarcat... MULTUMESC

Stefan Alecsandru
Membru nou
Membru nou

Sus In jos

caut de munca

Mesaj  Stefan Alecsandru la data de Sam Ian 19, 2013 7:32 am

cocoshel a scris:Aici gasesti primul sfat si prima sugestie:
http://suediainfo.freediscussions.net/t117-intrebari-sfaturi-raspunsuri-topic-si-subtopic
Twisted Evil
[i][b], caut ceva de munca la `alb` ca sa imi fac si eu acte. ce stiu sa fac?, ma pricep la aproape orice. ma poti ajuta ?, locuiest in stockholm

Stefan Alecsandru
Membru nou
Membru nou

Sus In jos

Mesaj  BogdanFanaticu la data de Mier Ian 16, 2013 9:11 am

Am inteles,scuzele mele de rigoare daca nu am scris in locul indicat ca caut de munca ,Cred ca nu sunt nici primul nici ultimul care sa incurcat...oricum mersi mult !

BogdanFanaticu
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 15/01/2013

Sus In jos

Mesaj  costel igorov la data de Mar Ian 15, 2013 8:30 am

Salutare Bogdan
Ar fi bine, pentru tine evident, sa mai scrii si ce fel de munca cauti si la ce te pricepi. "orice domeniu" ????? nu suna prea bine, nu cred ca vei gasi nici macar vriun curios sa se minuneze....asta e omul universal. Daca ai si carnet de conducere, presupun ca ai si toate categoriile, doar esti universal in "orice domeniu".

Topuicul asta "caut de munca " exista deja si ar fi trebuit sa postezi acolo. Poate inainte de de a posta ar fi fost frumos din partea ta sa citesti chiar primul topic. Si evident sa respecti regulile comunitatii in care tocmai ai intrat.

http://suediainfo.freediscussions.net/f23-intrebari-sfaturi-raspunsuri-topic-si-subtopic-va-rugam-sa-cititi-inainte-de-a-posta

costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 90
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Caut loc de munca

Mesaj  BogdanFanaticu la data de Mar Ian 15, 2013 4:51 am

Buna ziua ,ma numesc Dragos si am 30 de ani momentan sunt fara servici, am 4 cifre Sad locuiesc in Stocholm,daca cineva stie ceva de munca in orice domeniu va rog sa se puna in contact cu mine,am si carnet de conducere...va multumesc !

BogdanFanaticu
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 15/01/2013

Sus In jos

Pizza bagare sök job

Mesaj  Daniel11 la data de Mar Sept 11, 2012 5:13 am

Pizza bagare 4 års erfarenhet i sverige sök job
kontakt via e-post

Daniel11
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 11/09/2012

Sus In jos

Salutare tutuor !

Mesaj  Stefana la data de Mar Mai 29, 2012 5:23 pm

Nu vreau sa ziceti ca ma bag si eu in seama pe aici dar mna imi incerc norocul Very Happy stiti ceva de munca prin Malmo ? Very Happy Momentan lucrez la o firma fantoma de curatenie,cu o patroana machidoanca,la negru bineinteles ca nu vrea sa faca acte,de platit nu prea plateste dar programul e oribil Sad te duci cand te cheama (chiar daca e ziua ta libera si ai oala pe foc Smile) ) mesaje la 12 jumate noaptea cu programul de a doua zi si etc Smile Oricum,pt moment e bine si asa decat deloc Smile dar pt viitor as vrea totusi ceva la alb,pt binele meu Smile va multumesc anticipat Smile o zi frumoasa va doresc !

Stefana
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 24/01/2012
Varsta : 28
Localizare : Malmo

Sus In jos

se gaseste de lucru la ferme?

Mesaj  mariancupy la data de Lun Ian 30, 2012 8:02 am

caut de munca in strainatate; se pare ca nu mai suntem granarul europei,pe vremuri multi mancau de la noi,acum sa intors roata;

mariancupy
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 26/01/2012

Sus In jos

Cautare loc de munca!!!

Mesaj  Ana MANOLE la data de Dum Ian 29, 2012 12:28 am

Buna ziua la toti Romanii din Suedia!

Sintem un cuplu de Romani de 45 & 47 de ani (sot & sotie) si la fel ca multi altii cautam si noi de munca.Vorbim Engleza fluent si invatam suedeza.
Locuim in Stockholm de doua luni si in ciuda sutelor de aplicatii trimise pe Internet nu avem rezultate.Cautam orice fel de munca:curatenie,constructii,sofer B ...Nu avem calificari (diplome )dar ne pricepem la multe.Sintem oameni seriosi, onesti si muncitori.
Poate cineva sa ne ajute?Stim ca in zilele noastre ajutorul este un risc dar noi totusi speram ca se va gasi cineva sa ne intinda o mana.
Tel:0737155985
Multumim mult !

Ana MANOLE
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 28/01/2012

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Lun Feb 21, 2011 5:01 am

valentin1 a scris:Iti multumesc Emil pentru sfatul pe care mi l-ai dat ma descurc bine cu franceza dar sper sa am o sansa.Daca ar fi sa trimit un CV unde as putea sa-l trimit pentru ca eu am vazut la televizor ca in Suedia exista o asemenea exploatare mare si mi-as dori tare mult sa lucrez acolo dar nu am si nu stiu unde si cui sa ma adresez.Daca cineva stie si doreste sa ma ajute sau sa-mi dea un sfat ii multumesc tare mult
Daca nu sti engleza sau suedeza poti sa uiti o slujba in Suedia. Cu franceza nu faci absolut nimic.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

O RUGAMINTEIti

Mesaj  valentin1 la data de Dum Feb 20, 2011 10:00 pm

Iti multumesc Emil pentru sfatul pe care mi l-ai dat ma descurc bine cu franceza dar sper sa am o sansa.Daca ar fi sa trimit un CV unde as putea sa-l trimit pentru ca eu am vazut la televizor ca in Suedia exista o asemenea exploatare mare si mi-as dori tare mult sa lucrez acolo dar nu am si nu stiu unde si cui sa ma adresez.Daca cineva stie si doreste sa ma ajute sau sa-mi dea un sfat ii multumesc tare mult

valentin1
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Dum Feb 20, 2011 5:54 pm

valentin1 a scris:Sunt cond auto si am cat A-BE-CE-DE -ADR si toate atestatele profesionale si meseria de excavatorist pe excavatoare de mare tonaj precun sunt alea din exploatari intrucat eu am lucrat intro exploatare miniera de sulf.Rugamintea mea este as avea vreo sansa sa lucrez intro asa cariera intrucat eu am lucrat ca sofer pe autobasculante de 60-100 de tone si pe excavatoare mari de 6m cubi si daca stie cineva sa ma ajute cu un sfat sau o ideie
Cred ca ai sanse mari daca sti ceva engleza.

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

O RUGAMINTE

Mesaj  valentin1 la data de Dum Feb 20, 2011 2:49 am

Sunt cond auto si am cat A-BE-CE-DE -ADR si toate atestatele profesionale si meseria de excavatorist pe excavatoare de mare tonaj precun sunt alea din exploatari intrucat eu am lucrat intro exploatare miniera de sulf.Rugamintea mea este as avea vreo sansa sa lucrez intro asa cariera intrucat eu am lucrat ca sofer pe autobasculante de 60-100 de tone si pe excavatoare mari de 6m cubi si daca stie cineva sa ma ajute cu un sfat sau o ideie

valentin1
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Mesaj  lucia_ la data de Joi Feb 17, 2011 7:18 am

mytu a scris:Buna ziua Smile..Ma numesc Mihai. Am 20 de ani, am absolvit Colegiul tehnic "Dimitrie Leonida" din Iasi..profil electric, stiu foarte bine engleza..si as dori sa ma angajez ca un "ucenic". Mai bine spus caut un maistru care ma poate lua cu el si eu sa il ajut la instalatii electrice si diverse (sa ii dau la mana mai pe romaneste Very Happy) sau ca altceva...depinde de job..daca cineva ma poate ajuta..multumesc mult..

Nu stiu in ce orasi cauti si daca ai gasit sau nu ce cauti .. insa am gasit asta (nu am nici un fel de legatura cu respectiva companie, nu stiu pe nimeni care lucreaza acolo .. nu stiu daca sunt seriosi sau nu .. eu doar am gasit anuntul) :
http://www.leveltech.se/Bygg/OferteMunca/
Zice ceva de electricieni ..

lucia_
membru
membru

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

Electrician - Suedia

Mesaj  Cristian la data de Lun Ian 17, 2011 10:19 am

Salutare Mihai! Ce scrie Kogaion e batut in cuie si e de recomandat pt majoritatea celor ce vor sa apuce drumul spre Nord.. Poate-ti prinde bine o "pilula" de incurajare legat de profesia ta.. ca tocmai acum cateva zile am dat de un scurt si la obiect articol intr-un ziar suedez..
http://www.expressen.se/ekonomi/1.2292448/har-ar-gymnasieprogram-som-leder-till-jobb
Titlul suna cam asa: Här är gymnasieprogram som leder till jobb. Elektriker har lätt att hitta jobb.. (16 ian 2011)
Un program de liceu care conduce la gasirea unui jobb. Electricienii isi gasesc usor un jobb.

De data asta ti-am tradus eu.. data viit te-ajuti de google translate, dictionar online.. Cand pleci spre Suedia nu uita sa-ti iei si diplomele cu tine traduse deci legalizate daca vrei vreo recunoastere aici. Apoi limba suedeza e prima cheia ce-ti poate deschide usa spre ucenicie si nu numai in Suedia..!
Vezi aici cerinte pt o munca ca si electrician http://www.careerjet.se/elektriker-jobb.html
Succes!

Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 41
Localizare : Sverige

Sus In jos

Caut loc de munca

Mesaj  kogaion la data de Lun Ian 17, 2011 6:43 am

Salut Mihai!
Situatia locurilor de munca nu este deloc "roz" in clipa de fata in Suedia. Inainte de a pleca la drum, informeaza-te cat poti de bine. Citeste TOATE informatiile de pe forum, chiar si de 2 ori daca e nevoie. Nu vreau sa te descurajez, dar e bine sa stii in ce te arunci! Daca ramai hotarat sa vii in Suedia, apuca-te atunci si cauta-ti inca din Romania o locuinta (poti cauta agentii pe internet in zona vizata sau daca vrei doar o camarutza la inceput, poti incerca si pe www.blocket.se + Google translator). In paralel, apuca-te si invata limba suedeza. Pentru un loc de munca este indispensabila.
Toate cele bune!

kogaion
membru
membru

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Malmö-Arlöv

Sus In jos

Caut loc de munca

Mesaj  mytu la data de Sam Dec 25, 2010 11:09 pm

Buna ziua Smile..Ma numesc Mihai. Am 20 de ani, am absolvit Colegiul tehnic "Dimitrie Leonida" din Iasi..profil electric, stiu foarte bine engleza..si as dori sa ma angajez ca un "ucenic". Mai bine spus caut un maistru care ma poate lua cu el si eu sa il ajut la instalatii electrice si diverse (sa ii dau la mana mai pe romaneste Very Happy) sau ca altceva...depinde de job..daca cineva ma poate ajuta..multumesc mult..

mytu
Membru nou
Membru nou

Data de inscriere : 25/12/2010

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Sam Mai 29, 2010 4:45 pm

Asa este, astia mai vechi vor slujbe adevarate. Daca nu cistig la fel sau mai mult decit am acuma nici nu ma intereseaza de slujba ca am inkomstförsäkring, 80% din leafa 300 de zile. (cu impozit mai mare din pacate)
Asa ca nu ma stresez, am fost la interviu la Göteborg la o slujba super. Sintem 3 care concuram...acuma astept provincia. ha ha ha Very Happy
As mai fi cautat prin Stockholm ca era ceva si pe acolo dar acolo este nasol cu gasit de locuinta.
In Skåne este foarte nasol nu prea sint posturi si nu vor sa plateasca.

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Sam Mai 29, 2010 9:00 am

Emil a scris:Trebuie sa le spunem celor care vor sa vina acum in Suedia ca este criza si aici si somaj mare. La cite un post liber anuntat sint cel putin 80-100 de candidati, marea majoritate localnici. Daca nu sti bine suedeza nu prea cred ca ai vreo sansa la o slujba obisnuita. Doar daca esti cine stie ce programator tare sau vreun specialist in cercetare sa poti gasi numai cu limba engleza.
In toate anunturile este specificat. "Man måste behärska svenska i tal o skrift."
Mai este o sansa sa poti gasi ceva la negru, dar si acolo este greu deja posturile sint ocupate. Nu mai este de munca pentru toti in Suedia. Eu sint acum pus pe liber sint in preaviz (mai am 4 luni de preaviz) am experienta, am calificare, stiu suedeza foarte bine, engleza bine si nu gasesc nimic in meseria mea de tehnician-IT.
Inca ceva. A nu se comfunda Suedia cu Spania, Grecia sau Italia unde se munceste la negru la greu.
Un lucru este clar: Suedia a trecut criza cel mai bine din UE la toate capitolele si economia incepe sa creasca (meritul guvernului de dreapta Emil? Very Happy ). Cei motivativati si flexibili vor avea intodeauna o sansa. Meseriasii BUNI au sanse chiar si fara suedeza sau engleza, eu cunosc o multime in Stockholm care au de munca pina peste cap in plina criza
Emigranti mai vechi ca Emil sau suedezii nativi nu accepta orice, vor salarii conform contractului colectiv de munca si locuri de munca stabile. Parerea mea este ca Emil si localnicii suedezi pot fi concurati cu succes daca(pentru inceput) esti mai flexibil, accepti angajari de tip zilier,conditii de munca ceva mai grele si un salariu cu 10-20% mai mic. Toti cei nou veniti pe piata muncii (tinerii si imigrantii) au facut asta, sunt convins ca si Emil a facut acelasi lucru la inceput.
Revenind la topic un lucru e foarte clar. Cei care cauta de munca din Romania nu prea au sanse din motive practice, trebuie sa fii aici pentru a incerca. Chiar daca cineva ar fi interesat de un solicitant de munca din Romania, cine s-ar risca de un bilet de avion + o noapte la hotel doar pentru a veni la un interviu. Nici un angajator nu se risca sa angajeze cu ochii inchisi fara a intervieva solicitantul, riscul este prea mare mai ales ca drepturile angajatilor sunt exagerat de mari in Suedia.
Este loc pentru toata lumea aici. Succes celor care vor sa incerce!

cocoshel
Admin

Sus In jos

Mesaj  brigadir la data de Joi Mai 27, 2010 11:13 pm

Facem asta de cativa ani Emil. Si... binenteles ca ai dreptate.
Stii foarte bine, insa, ca in momentul in care le spunem adevarul oamenii ne privesc cu un zambet gen: "mda... asa-s romanii. dupa ce se ajung. nu le mai ajungi cu scara la nas" sau "pai daca e asa de rau, voi de ce mai stati acolo?"

Am ajuns la concluzia ca e mai bine sa lasi omul sa se convinga singur.
Peste tot e criza. Capsunismul european este un sport care nu se mai practica. S-au saturat si spaniolii si italienii de noi. Problema e ca aceasta criza europeana, daca e sa o raportam la Romania de azi, trebuie sa o amplificam cel putin la puterea a doua si, daca in occident se spune ca "avem o problema" in Romania se poate spune ca "suntem total in gaura".

Asa ca eu incerc sa-i inteleg si pe cei de acasa. Oamenii in disperarea lor nu mai pot accepta raspunsuri gen: "nu este munca", "nu sunt drepturi speciale", "trebuie sa vorbesti limba", etc.

Ei VOR! Si vor ACUM! (chiar si noi incepem sa gandim asa, uneori, aici...)

brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:16 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus