Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 8 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 8 Vizitatori :: 2 Motoare de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

100 de romani umiliti in Suedia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: 100 de romani umiliti in Suedia

Mesaj  cocoshel la data de Joi Sept 08, 2011 12:57 am

eliza a scris:
Revin cu intrebarea ”Cum sa numim ceea ce li s-a intamplat semenilor nostri?” Cateva raspunsuri ar fi: sclavie, teapa, naivitate, disperarea de a castiga un ban, dorinta de a munci pe un ban promis insa neachitat... umilinta, din pacate...
Un lucru este clar in toata ciorba asta. Culegatorii de fructe de padure romani au fost angajati de catre o firma de inchiriere de personal romaneasca care are ca client o firma suedeza care inchiriaza personal. Cine are raspunderea neonorarii unui contract de munca? Evident firma angajatoare (firma romanesca in cazul de fata) si nu firma care inchiriaza personal (cea suedeza). Avem de-a face cu un conflict de munca intre o firma romaneasca si angajati romani. Eventualele conflicte dintre partile contractuale de rezolva de catre un tribunal din Romania si nu din Suedia.
Muncitorii au fost cazati intr-o sala de sport si platesc pentru cazare aprox. 45 sek/zi. La banii astia eu nu m-as astepta la conditii extraordinare de locuit nici macar in Romania. Cu siguranta pot gasi conditii mai bune daca apeleaza la serviciile unui hostel dar acolo pretul minim este in jur de 200sek/zi. In Suedia angajatorul nu este obligat sa asigure cazare angajatului, fiecare isi rezolva problema asta in functie de pretentiile si buzunarul fiecaruia. Pretul pe care trebuiau sa-l plateasca muncitorii pentru masa este de 5 euro/zi. La banii astia nu stiu daca este posibil, nici macar in Romania, sa te astepti la 3 mese/zi de buna calitate. "Mincare buna" este o chestie de gust individuala. In Suedia exista un proverb: "Du får vad du betalar för" , "Primesti exact ceia ce platesti"
Muncitorii primesc 1 euro pe kg de fructe de padure recoltat. Este putin sau mult ? Nu stiu, probabil cantitatea recoltata depide de experienta in domeniu. Personal m-a indoiesc ca muncitorii din imaginile articolelor ar fi niste culegatori profesionisti de fructe de padure. Eu as fi recrutat astfel de muncitori din rindul celor care culeg singuri si vind fructe de padure sau ciuperci pe marginea soselelor din Covasna si Hargita. Firma suedeza se plinge de "muncitori lenesi". Probabil compara prestatiile romanilor cu prestatiile altor muncitori. Intr-un articol citat de Eliza firma suedeza afirma ca culegatorii din alte tari recolteaza fara probleme in jur de 70 de kg in sase ore.

Cunosc o familie de polonezi care vin an de an in timpul sezonului de cules fructe de padure si sunt foarte multumiti de cistigurile realizate. Vin cu masina si rulota lor pentru a putea cauta si deplasa in locurile unde recolta este buna, isi fac mincare singuri si isi vind singuri recolta direct comerciantilor en-gros.

Dupa scandalurile din anii anteriori cu culegatorii de fructe din Tailanda, China sau Bangladesh s-au inasprit regulile pentru acordarea vizelor de munca pentru acest tip de muncitori din afara UE. Aceste reguli nu sunt valabile pentru romani. Se pot cistiga bani frumosi in sezonul de cules fructe de padure in Suedia. Pentru asta trebuie sa fii pregatit pentru o munca grea, in padure si pe orice fel de vreme. O conditie ar fi sa vii cu masina proprie pentru a cauta pe teren locurile bogate in fructe de padure si pentru a putea transporta recolta la comercianti. Inainte de sezon este bine sa te informezi daca este un an bun sau rau pentru fructe de padure.

Anual se acordau in Suedia in jur de 4000 de vize de munca pentru cules fructe de padure muncitorilor din afara UE. Dupa inasprirea regulilor numarul de vize s-a injumatatit. Anual apar scandaluri in presa cu firme neserioase, muncitori nemultumiti de cistiguri, proteste spontane ca cel "romanesc" cu paturile in strada si blocarea soselelor. Localnicii suedezi se pling de culegatorii straini care le deranjeaza linistea, intra fara autorizatie pe terenul si strazile lor private si le muldaresc mediul inconjurator. Nu pot decit sa constat ca problemele din bransa asta sunt o exceptie daca raportam la numarul total de vize de munca acordate (2000-4000 anual plus culegatorii din tarile UE care nu au nevoie de viza de munca).

Inasprirea conditiilor de acordare a vizelor de munca pentru cei din afara UE ar fi o oportunitate pentru romani, dupa parerea mea. Dar nu oricum, fara o garantie din partea cuiva privid venitul realizat indiferent de pricepere si prestare si cu conditiile de cazare si transport asigurate conform asteptarilor fiecaruia. Este o munca grea, trebuie sa prestezi si sa-ti asiguri logistica singur. Pretul de achizitie al fructelor de padure este dictat de piata internationala si nu de capacitatea si nevoile culegatorilor. Fiecare este liber sa accepte sau nu o oferta de munca, nimeni nu aduce cu forta in Suedia culegatori de fructe de padure. Cit de serioasa este o firma angajatoare si daca contractul de munca este corect intra si in raspunderea celui care vrea sa se angajeze. Pur si simplu trebuie sa te informezi inainte de a te angaja si a pleca intr-o tara straina. Aud de multe ori comentariul " nu am stiut, nu ne-a spus nimeni ca trebuie sa facem asta sau sa aplicam pentru asta". Intrebarea ar fi : cine ar trebui sa o faca ?

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum