Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 7 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 7 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Frectie la picior de lemn

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Frectie la picior de lemn

Mesaj  brigadir la data de Lun Apr 16, 2012 5:47 am

I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book.
Groucho Marx
Imi place mult seria filmelor din seria CSI dar... nu asta este esentialul si, aparent, nu are legatura cu ceea ce vreau sa spun.

Insa... aseara am urmarit unul din episoadele acestui serial si un lucru m-a frapat.
Actiunea incepe cu pregatirile de executie ale unui condamnat la moarte si... nu stiu daca in realitate se intampla asa, insa, in timp ce condamnatul era pregatit de executie, inainte de a-i administra injectia letala, persoana care se ocupa cu acest lucru a luat o bucata de vata, a inmuiat-o in acool si a dezinfectat locul unde trebuia sa-i fie aplicata injectia condamnatului.

N-am mai inteles logica lucrurilor. Adica... amaratul trebuia sa moara peste cateva minute. Nu? Asa ca... m-am intrebat si eu ca prostu:

- Mai avea el timp sa se infecteze de la acul seringii? Care este logica unei asemenea actiuni?

Mintea mea a inceput sa lucreze febril si, asa cum se intampla de obicei cand ai prea mult spatiu liber sub calota craniana, cei doi neuroni activi ricoseaza in toate directiile... Si uite asa am nimerit si in lumea politicului.

De cate ori, pe piciorul nostru de plai cocalar nu ni se arunca in fata, de la tribuna politica, expresii ca: "Stai jos fraiere! Esti idiot si nu vezi "the big picture"".
O fi, zic eu, dar... "the big picture is made by hundreds of small pictures"... ori?

Mda... Pai incercati sa stati o zi in fata televizorului si urmariti programele televiziunilor din Romania. Selectati sau luati la gramada stiri, dezbateri, cancanuri politice si toate celelalte "small pictures" si... inchideti ochii.

Da... inchideti ochii si imaginati-va ca sunteti la granita de iesire din tara cu un bilet numai dus, cu ochelari de soare si aer de turist, fara portofel dar cu cateva sute de euro prinsi gramada cu un elastic in buzunar pe care sa-l pipaiti la fiecare 10 secunde sa rasuflati si usurat ca-i mai aveti dar... in acelasi timp "imbracat" cu un zambet superior si sigur in timp ce in interior sunteti consumati de ideea ca nu aveti ciorapi de schimb si daca va descultati vi se vede gaura din calcai.

Nu am sa va intreb ce cautati acolo, ce am cautat noi acolo... o data... si ce vor cauta alti emigranti nevoiti sa-si cumpere bilete numai dus inspre occident.

Nu am sa va intreb nici macar cine este condamnatul. Se stie!

Intrebarea mea este mult mai simpla:
- Este frectia la piciorul de lemn mioritic o simpla ipocrizie sau face parte dintr-un plan precis?
...si... intrebare bonus:
- Daca este vorba despre un plan: cine este adevaratul beneficiar?

Ca nici eu, cel care am jumatate de viata in Suedia dar tot ma mai "uit inapoi cu manie" si frustrare ca a trebuit sa vin aici si... nici "fratele" meu mai nou in "ale turismului" si care este deocamdata stresat doar de gaura din ciorap... NU SUNTEM VINOVATI!!!

Sau mai stii???.....

brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Re: Frectie la picior de lemn

Mesaj  florins la data de Mier Oct 02, 2013 9:30 am

Intrebarea principala e relativ inchisa, iar raspunsul e tare complicat. Un inceput de raspuns cred ca am eu: e vocatie. Inainte sa incerci sa desfiintezi raspunsul asta, te rog priveste un pic cu detasare si obiectiv la istoria noastra, a neamului nostru. Ce anume din istorie crezi ca ne recomanda pentru un altfel de viitor? Ce te face sa crezi ca am fi meritat un alt prezent?

Iar in privinta vinovatiei, am sa iti spun ca, in opinia mea, nu exista nevinovati. Suntem produsul actiunilor si inactiunilor noastre, individuale si colective. Suntem ceea ce am creat.

Insa adevarata problema in intreaga ei dimensiune abia acum apare: facem ceva sa ne schimbam vocatia asta? Luam atitudine? Am invatat ceva? Incercam sa ne depasim conditia? Sau intoarcem capul, e mai simplu sa nu vedem ce e in jurul nostru... mai bine ne uitam la TV, e atat de distractiv...

florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum