Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 6 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 6 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Cauciucuri de iarnă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Cauciucuri de iarnă

Mesaj  florins la data de Vin Noi 30, 2012 5:30 am

vezi ca pe blocket gasesti sh la jumatate de pret.

florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Tack

Mesaj  roxcostea la data de Vin Noi 30, 2012 4:50 am

Mulțumesc pentru răspunsuri, băieți. Voi face tot posibilul să pun cauciucuri de iarnă cât de curând. O să facă o gaură generoasă în buget.. dar asta este, trebuie. Mulțumesc și de extra indicații.

roxcostea
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 30/07/2012

Sus In jos

Mesaj  gigi becali la data de Vin Noi 30, 2012 12:37 am

Cauciucurile de iarna sunt obligatorii in Suedia intre 1 decembrie si 31 martie. Exceptie:poti circula cu cele de vara daca vremea si conditiile de drum nu sint de iarna. Alte exceptii: calatorie scurta cu ocazia probei dupa o reparatie, cel mai scurt drum spre verificarea auto, pentru masini mai vechi de 30 de ani,pentru masini cu diametrul rotilor in acte mai mic de 10 tum, cind probezi o masina cu numar verde de dealer.
Amenda este de 1200 sek pentru orice contraventie la cauciucuri.

Ar fi bine sa citesti si sa bagi la cap ce-a scris florins. study study Tu ai vrea sa te intilnesti pe drum cind conduci iarna cu unul care are cauciucuri de vara sau tocite? Poti sa fii soferu lu Peste ca nu ai cum sa-l eviti la 100 km/ora daca ala devine din masina sanie. bom bom bom bom bom bom bom bom bom

gigi becali
membru
membru

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Mesaj  florins la data de Joi Noi 29, 2012 8:08 pm

Exista o directiva europeana privitoare la identificarea cauciucurilor de iarna. Conform cu asta, pentru a fi considerat de iarna, o anvelopa trebuie sa fie marcata cu literele MS, M+S sau M&S.

http://www.transportstyrelsen.se/Vag/Fordon/fordonsregler/Dack/Vinterdack/

Trecand insa usor peste intrebarea ta, imi permit sa iti atrag atentia ca o anvelopa de iarna difera nu numai ca si profil, ci si ca si proprietati ale materialului fata de clelalte. Astfel, la temperaturi mai mici de 7 (da, plus sapte) grade celsius, materialul unei anvelope de vara devine dur si nu mai asigura aderenta adecvata, pe cand materialul anvelopei de iarna ramane maleabil. Reversul este ca vara, un cauciuc de iarna este mult mai moale, se toceste mult mai usor si nu confera acea fermitate contactului intre sol si anvelopa.

Anvelopele all-season sunt un compromis, fiind cate putin din fiecare dar nefiind complet nici una nici cealalta. Ele au fost concepute pentru tari cu o mai mica diferenta vara-iara decat Suedia. Mai precis, pentru tari cu o iarna tare blanda, cum ar fi de exemplu Grecia. Mai sus de paralela 40 nu pra ai ce cauta cu ele. Nici macar in Romania nu-s ok.

Revenind, prin folosirea timpul sezonului rece a altor anvelope decat cele marcate MS, iti pui in pericol viata ta, a celor din masina ta precum si a celor care au ghinionul sa se afle pe acelasi drum cu tine. Pentru ce ai face asta ?

Un cauciuc de iarna, depinzand de masina, costa in jur de 100 de euro. Pe hitta.se sau google da o cautare dupa vinterdäck in zona ta, vei gasi multe. Sau, vezi aici:
http://www.dackia.se/produkter/vinterdack.aspx

florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Cauciucuri de iarnă

Mesaj  roxcostea la data de Joi Noi 29, 2012 10:08 am

Știe cineva care este legislația cu privire la cauciucurile de iarnă în Suedia? Cele all season sunt suficiente? Cam cât costă? Ce amenzi se dau dacă ne prind fără ele?

roxcostea
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 30/07/2012

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:16 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: