Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 6 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 6 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Suedia experienta, impresii.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mesaj  Donna Frentz la data de Mier Mar 13, 2013 7:27 am

Bine te-am gasit domnule Cocoshel ! Very Happy Numele i-ti vine de la cocosheii de aur , adevarat? Cool Sau?

Donna Frentz
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 10/03/2013
Localizare : Spania

Sus In jos

Re: Suedia experienta, impresii.

Mesaj  cocoshel la data de Mier Mar 13, 2013 3:49 am

Bine ai venit pe forum Donna Ftrentz !
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Sa nu uit,

Mesaj  Donna Frentz la data de Mar Mar 12, 2013 12:20 pm

Florins , multumesc pentru urarea de bun venit, daca te intereseaza ceva anume despre Spania, Stockholm, Dublin, sau Londra , am sa i-ti raspund cu cea ce stiu.

Donna Frentz
Membru nou
Membru nou

Sus In jos

Mesaj  Donna Frentz la data de Mar Mar 12, 2013 12:06 pm

Sunt din Mures. Am lasat Irlanda din cauza durerii de spate, mi-a placut tare mult, irlandezii sunt cei mai ok oameni de pe pamant la capitolul friendly , as fi stat un an macar , m-as fi inscris la un curs de 6 luni pentru a-mi perfectiona accentul in engleza, in fine.. am vrut sa ma intorc dupa 2 luni , zic hai sa trec prin Londra ca tot e in drum, la o saptamana iar m-a luat spatele. Asa am inteles ca este din cauza climei, in tara o mai pateam ani multi in urma pe timp de iarna , cica era de la umezeala . Pt a lucra de camerista imposibil, este nevoie de mult efort fizic asa ca nu ma pot risca. In Suedia nu am simtit nici o urma de disconfort dar nu stiu ce sa zic ... am imbatranit, am nevoie de munca de office sau la cersit? Ha ha ha ha ! O tiganca tanara pe starda in centru Dublin mi-a cerut bani, ii zic, nu am, sant in cautare de munca, vaiii zice, esti rumanca!!!! Zic: nu ma iei la tine in echipa? Ba da cum sa nu , chear vrei? vorbea serios, o intreb: se merita? zice: OHOOOOO!!!! Am ras , i-am urat noroc in timp ce ma gandeam: pai durerea mea de spate ar fi fost la fix pt asa o calificare la locul de munca ! Mai o lalai prin Spania pana una alta si fac planuri , mai vad ce zice lumea, ce mai visez ... Suspect

Donna Frentz
Membru nou
Membru nou

Sus In jos

Mesaj  florins la data de Dum Mar 10, 2013 12:28 pm

Bine ai venit pe forum Donna!

Multam de poveste, e interesanta si fara a se intinde (desi mi-ar fi placut sa stiu mai multe detalii) arata un traseu impresionant, cel putin pentru mine.
Sper sa te faci bine cu spatele, banuiesc ca e vorba despre vreo sciatica, altfel nu cred ca ai fi zacut...

N-am inteles de ce ai plecat din IRL, dar e alegerea ta.
De unde din Transilvania ?

florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Mesaj  Donna Frentz la data de Dum Mar 10, 2013 7:14 am

Buna tuturor ! Am sa va relatez experienta mea in legatura cu incercarea de a emigra. Sunt o femeie de 47 de ani care dupa 10 ani de Spania fara datorii dar si fara bani mai multi decat de traiul zilnic deoarece muncesc 2 luni ( o agentie de f. d. munca temporala din BCN de "hostelerie" .unde ma hamalesc ca pe hotii de cai. Barcelona ma femecat cu 10 ani in urma insa poluarea si criza la nenorocit, ca si oras de resedinta s-a facut periculos de complicat), mai plec in Rom alte 2 luni, mai muncesc o luna douo pe la copii gratis, se-ntelege, si tot asa. Ce am avut la ciorap ( 3000 de euro ) i-am cheltuit cautand parte din sfirsitul anului trecut, un loc mai civilizat in UE, unde sa ma stabilesc. Am inceput cu Stockholmul, 11 zile. Intre hostal (27 € zi fara mic dejun) transport inclusiv avionul , mancare( nu fumez, nu mananc carne), telefon si cartele, am cheltuit o medie de 70 euro zi. Vorbesc bine engleza si ceva germana. Nu cunosteam pe nimeni, doar cu informatii de pe forumuri si wikipedia, daca as repeta chestia acum cand stiu ce si cum, sigur s-ar reduce cheltuielile la 50 de euro zi. Prezenta mea ca aspect:neutra deoarece obisnuesc sa ma imbracta modest, haine de H&M, nu kg in plus nu machiaj cu kg-le, nu sufar bijuteriile. Ma trezeam la 7 dimineaza si o luam la picior pana seara la 6-7 cautand si intreband. Concluzii: Suedezii vorbesc mai toti engleza, insa peste tot este scris in Suedeza, cea ce te limiteaza din start. Eram f ametita ...de la aerul curat. M-a prins o vijelie cu o ploaieeee de jumate de ora pe strazi , umbrela varza, eu leoarca . Insa mi-a placut grozav. deoarece se potriveste cu decorul medieval care i-mi este familiar. Sunt din zona Transilvaniei. Este curat totul , impresionant de romantica atmosfera, de calma de usor de gasit strazi si adrese...Parca as fi fost in Sighisoara anului 2812 Lumea mi s-a parut isteata si precauta, este normal cred eu, altfel i-ar fi mancat rusii cu c---at cu tot daca nu le-ar fi mirosit urat limba lor incalcita si politetea exagerata. Gasisem o promisiune de munca. cu job interview la 3 saptamani mai tarziu , iar daca as fi fost acceptata as fi putut munci la o luna dupa acea, cea ce in ritmul care il aveam eu acolo la cheltuit ar fi insemnat sa ajung pana la primul salariu, daca puneam la socoteala si cele 40 de zile de post negru si ceva dormit pe strazi. Asa ca am plecat spre Irlanda unde am stat o luna, e mai usor cu inchiriatul, limba , mama mama ce multi rromani sunt pe peste tot acolo. 8 zile de pensiune la 15 euro zi cu mic dejun, apoi chirie, am gasit la 200 eu luna. Am dat CV-uri in tot orasul, la 2 saptamani fix cand zaceam de durere de spate care ma apucase brusc si cummlit, m-au chemat la un hotel de 4 stele pt postul de camerista, 12 camere maxim zi , in Barcelona acelasi nivel la 18-20 si apartamente pe deasupra iar salariul 30% mai putin ...asa ca vazand cum ma tineam de pereti ca sa pot merge am luat-o spre casa in Rom sa ma oblojesc, De curand am ajuns in Spania, din Londra unde am stat 3 saptamani.E prea mare pt mine Londra , daca as fi avut 20 de ani mai putin ar fi fost ok.cred Am ramas fara bani, asa ca voi muncii sa mai fac ceva capital ,m-as duce si in Viena vre-o saptamana , dupa care o sa ma hotarasc unde sa merg definiv, am timp tot anul sa ma tot gandesc pana cand mai strang ceva bani.

Donna Frentz
Membru nou
Membru nou

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:16 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus