Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 6 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 6 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Inchiriere apartement de catre studenti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Inchiriere apartement de catre studenti

Mesaj  lizuca la data de Dum Iun 16, 2013 10:15 am

Multumesc pentru raspuns. Este vorba despre agentia Graflunds - http://www.graflunds.se/ care intr-adevar, detine locuintele. Intre timp am citit pe niste site-uri ca se poate semna un contract de subinchiriere dar am vorbit in seara asta cu tipa pe numele careia e contractul principal si a zis ca e dispusa sa ramana pe contract si sa ne subinchirieze pe maxim un an ca ultima solutie, in cazul in care nu gasim altceva acum, inainte de august iar daca gasim ne va da inapoi banii pe care i-am trimis deja. Asadar acum cautam o garsoniera sau doua camere intr-un apartament in Linkoping, care se pot inchiria fara venituri stabile. Daca ne poate ajuta cineva cu asta, ar fi extraordinar.

lizuca
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 12/06/2013

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Dum Iun 16, 2013 10:05 am

Dupa cite am inteles voi ati subnchiriat doua camere din 3 adica locuiti in gazda (inneboende). Atit timp cit chiriasul principal este inregistrat la aceiasi adresa nu este nici o problema.Ajunge un contract scris si formulat de voi(poate sa fie si de mina). Am inteles ca este si o "agentie de inchiriere" la mijloc. Poate te referi la proprietarul sau firma care are in proprietate locuinta. Nu am auzit sa existe agentii imobiliare in Suedia care sa intermedieze locuinte in adevaratul sens al cuvintului. Eventual daca poti sa-mi trimiti un link cu agemntia imobiliara pot arunca o privire si sa te lamuresc.
Daca tipa este de acord ca apartamentul sa ramina pe numele ei puteti locui acolo mult si bine atit timp cit platiti chiria. Din cind in cind apar cazuri in Suedia cind se descopera ca chiriasul a murit dar ii descopera cadavrul in apartament dupa citiva ani pentru ca chiria este platita automat din contul bancar si omul nu avea nici o ruda sau cunoscut care sa se se intereseze de soarta lui.
Ajunge un contract de inchiriere a doua camere din trei redactat si semnat de parti. In Suedia nu ai sa prea ai treaba pe la notar ca in Romania. Doar atunci cind ai sa ai nevoie tot de o hirtie pentru autoritatile din Romania.Very Happy

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Inchiriere apartement de catre studenti

Mesaj  lizuca la data de Sam Iun 15, 2013 11:52 am

Salutare, am o poveste putin mai complicata si as avea nevoie de niste sfaturi, sper ca am postat in locul potrivit: in august incep un master de 2 ani la Univ din Linköping. Am inceput sa caut chirie in luna martie pentru ca plec cu o prietena care va face si ea masterul tot acolo. Am gasit un anunt pe notice board-ul facultatii de la o tipa care avea doua camere libere intr-un apartament de 3 camere incepand din luna iulie si o camera din iune (la un pret foarte bun fata de celelalte oferte). Pentru a ne asigura ca ni le vor da noua am fost de acord sa trimitem chiria in avans si pt iunie si iulie si sa ne ducem acolo de pe 10 iulie. Problema este ca ei, fiind cetateanca americanca, la terminarea masterului i-a expirat permisul de munca si nu l-a putut reinnoi pentru ca nu si-a gasit job, asa ca acum cateva zile ne-a anuntat ca va pleca din apartament in august. In aceeasi zi a vorbit si cu agentia de inchirieri care a anuntat-o ca au o noua regula si nu mai pot inchiria apartamente studentilor decat daca dovedesc ca au un venit lunar sigur iar chiria nu poate depasi 1/3 din acel venit. Cu alte cuvinte, niciuna dintre noi, carora ne vor timite bani parintii cel putin la inceput, nu va putea fi pe contractul de inchiriere. Asta insemna ca nu vom putea pastra apartamentul decat daca tipa pe numele careia e acum contractul va vrea sa ramana numele ei pe contract chiar daca ea nu va mai fi in suedia. Ea spune ca e dispusa sa faca acest lucru cam pana in decembrie (astfel incat sa avem cateva luni pt a gasi o rezolvare). Acum, intrebarea (si sub-intrebarile care deriva din ea) este: e posibil ca noi sa semnam cu ea un contract de subinchiriere, astfel incat ea sa fie sigura ca noi nu vom pleca din apartament fara sa platim chiria iar noi sa pastram apartamentul pentru urmatorii 2 ani? Daca da, care ar fi pasii de urmat? Exista un contract standard? Exista vreo autoritate in a carei jurisprudenta intra situatiile de genul acesta - cum ar fi la noi notarii? Agentia trebuie notificata si trebuie sa isi dea acordul in astfel de situatii?

Orice sfat informat este binevenit. Multumesc.

lizuca
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 12/06/2013

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:16 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: