Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 8 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 8 Vizitatori :: 2 Motoare de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Ajutor social in Suedia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ajutor social in Suedia

Mesaj  ionutdani la data de Dum Dec 13, 2015 7:58 am

Tin sa precizez ca am contract de munca,, hell tid,, ,100 kr per tim.Deci am contract pe perioada nedeterminata si full time Smile

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

Mesaj  ionutdani la data de Dum Dec 13, 2015 7:55 am

Salutare,pot obtine ajutor social daca nu beneficiez de ajutor de somaj??.Intreb acest lucru deoarece eu sunt angajat de 6 luni dar nu am lucrat pe fiecare zii.Multumesc mult pt ajutor

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Sam Noi 28, 2015 11:06 am

Daca ai fost angajat cel putin 6 luni ,chiar daca nu ai cotizat la casa de somaj, ai dreptul la alocatia de somaj de baza (max 365 sek/zi lucratoare impozabili). Daca soliciti ajutor social vei fi obligat safaci cerere de somaj. Suma pe care o obtii in final este aceiasi indiferent ce sistem te plateste. Ajutorul social este o subventie neimpozabila acordata din bugetul comunal. Ajutorul de somaj este venit impozabil si se plateste din bugetul statului si al caselor de somaj.

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

ajutor social

Mesaj  ionutdani la data de Vin Noi 27, 2015 11:22 am

Salutare si inca o data iti multumesc pt sprijinul care il dai aici .Tin sa precizez ca nu am platit Akasa-n .....se mai pune prob de somaj si dupa de socialbidrag?.Multumesc mult

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Joi Noi 26, 2015 2:08 pm

ionutdani a scris:Salutare tuturor,poate cineva sa imi dea un sfat referitor la obtinerea de socialbidrag.Am buletin suedez eu si sotia,eu am lucrat 6 luni cu contract hell tid.Problema este ca nu mai avem de lucru si nu stim daca o sa obtinem.Pe cont se vede ce bani mi sau virat aproximativ 10.000 kr si sotia nu a lucrat.Momentan sunt inscrisi la sfi,locuim cu sora mea ...bineinteles figuram ca locuim la skat adika suntem loati in spatiu.Se poate ca socialbdrag sa ne ajute si cu locuinta??..Din cate am auzi se face o ancheta individuala dar sper ca ma ajutati din experientele fiecaruia,rog in special pe COCOSEL deoarece ma pot baza pe informatii lui .Multumesc anticipat

Ajutorul social (integral sau completare) se acorda de catre comuna in care locuiesti pentru cetatenii care nu au venituri sau venituri insuficiente din alte surse si nu au economii personale sau bunuri vandabile (autoturisme, bijuterii etc). Ancheta individuala va face un control de rutina in registre, va verifica daca esti inscris la Arbetsförmedlingen si ce venituri obtii din alte sisteme de asigurari sociale (somaj, alocatii copii, pensii, subventie de locuinta). Nivelul ajutorului social este aprox. 4000sek/adult + cheltuieli transport, chirie, medicamente, utilitati absolut necesare din care se scad veniturile care le ai din alte surse.
La ancheta individuala trebuie sa dovedesti cheltuielile (contract inchiriere, facturi utilitati etc) si veniturile din alte sisteme de asigurari sociale. Unele comune se multumesc doar cu prezentarea unui contract de inchiriere (inclusiv inneboende) altele vor ca tranzactiile anterioare de plata a chiriei sa fie documentate in extrasul de cont.
Daca ai muncit in Suedia 6 luni ai dreptul sa obtii ajutorul de somaj de baza. trebuie sa aplici pentru ajutorul de somaj cind soliciti ajutor social. Atentie la studii, inclusiv SFI, nu ai dreptul sa studiezi mai mult de un anumit numar de ore si sa fii in acelasi timp si somer. Daca procedurile de aplicare a ajutorului de somaj dureaza ai dreptul sa obtii ajutor social pina la incasarea banilor din somaj.

ionutdani a scris:Tin sa precizez ca nu avem permis de sedere permanent avem personnnumer si id kort suedez de 6 luni lucrate legal.Multumesc mult

Statutul tau este cetatean european cu drept de sedere ca angat in Suedia. Ai drept de sedere atit timp cit indeplinesti conditia de angajat. Ca cetatean european cu drept de sedere poti obtine ajutor social pe o perioada limitata. Intr-o perspectiva mai lunga, daca nu muncesti, macar ceva part-time, pot sa-ti retraga dreptul de sedere daca nu ai o sansa reala pe piata muncii. Drept absolut la ajutor social il ai numai dupa 5 ani atunci cind ti-a fost intregistrat dreptul permanent de sedere.

Citeste si rubrica:
http://suediainfo.freediscussions.net/t101-protectie-sociala-in-suedia
Succes!

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

BOSTADbidrag si BARNbidrag-vrei bani dar nici nu

Mesaj  Neinteresant la data de Lun Noi 23, 2015 4:32 pm

bostadbidrag - ajuror pentru chirie daca aveti in intretinere copil *minim 1400 kr , cauti pe forsaklingkassan la SOK - 5096 - si descarci Blanket 5096 , il completezi, trimiti la forsakringkassan si astepti decizia lor. Suma venitului pe familie trebuie sa fie mai mic de 426.000 kr/an , bani inainte de impozit.
barnbidrag - alocatia de stat a copilului 1050 kr. daca nu luati alocatie din Romania *se verifica*
Daca luati alocatie din Romania in cel mai fericit caz o sa vi se dea o diferenta. inregistrarea se poate face telefonic la forsakringkassan sau mergeti in centru la SKATT , unde ii si forsakringkassan si aplicati acolo .
Bani mai poate lua mama copilului , in jur de 4500 SEK , daca sta acasa cu copilul.
Ma rog , pentru ceea ce vrei tu raspunsuri , trebuie mai multe informatii.
1. Copilul e nascut in Suedia sau in ROmania ?
2. Copilul ia alocatie din ROmania ?
3. Ai platit taxe la statul Suedez ?
4. Ai platit a-kassan sau alphakassan ?(alphakassan plateste chiar daca nu ai platiti la ei ,si ai ramas fara job)-aici is mai multe de discutat
5. Cati ani are copilul ?*daca are sub 7 ani , mai poti avea unele beneficii.
6. Ai avut papaledig?(concediu de paternitate)
7. A avut mammaledig ? (nevasta , concediu de maternitate)
8. Ai contract de inchiriere ? (daca nu ai contract de inchiriere , exista mici sanse sa iei BOSTADbidrag , deoarece se da in functie de venit si de suma pe care o platesti pe chirie-plata chiriei se dovesteste cu contractul de inchiriere)
9.Daca te gandesti sa iei beneficii din Suedia si sa locuiesti in ROmania , UITA ! Nu mai merge smekeria !
Daca va trebuie bani va rog frumos invatati cum le cheama *pe SOCIALbidrag si alte denumiri deocheate... ca nu stiti ce sa cereti chiar daca astia v/ar da ...
La toate acestea pentru care ar trebui sa faci hartii si sa completezi si sa astepti raspuns de la Forsakringkassan se mai adauga un lucru care probabil nici nu te gandesti , si anume ... Daca ai copilul inregistrat in Romania , cei de la Forsakringkassan vor trimite scrisoare catre autoritatile orasului de care aparti pentru a-i informa de veniturile (alocatiile , salariile, indemnizatiile) care tu sau familia ta le ia din Romania. Sa zicem ca nu iei nici un ban din ROmania , partea proasta ii ca dureaza LUNI DE ZILE pana cei din Romania raspund statului Suedez *Skatteverket si/sau Forsakringkassan.

Lyca till !
MMC Goteborg 2015.11.24 04.32 A.M

Neinteresant
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 23/11/2015

Sus In jos

Mesaj  ionutdani la data de Lun Noi 23, 2015 12:36 am

Tin sa precizez ca nu avem permis de sedere permanent avem personnnumer si id kort suedez de 6 luni lucrate legal.Multumesc mult

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Sus In jos

socialbidrag

Mesaj  ionutdani la data de Sam Noi 21, 2015 10:47 am

Salutare tuturor,poate cineva sa imi dea un sfat referitor la obtinerea de socialbidrag.Am buletin suedez eu si sotia,eu am lucrat 6 luni cu contract hell tid.Problema este ca nu mai avem de lucru si nu stim daca o sa obtinem.Pe cont se vede ce bani mi sau virat aproximativ 10.000 kr si sotia nu a lucrat.Momentan sunt inscrisi la sfi,locuim cu sora mea ...bineinteles figuram ca locuim la skat adika suntem loati in spatiu.Se poate ca socialbdrag sa ne ajute si cu locuinta??..Din cate am auzi se face o ancheta individuala dar sper ca ma ajutati din experientele fiecaruia,rog in special pe COCOSEL deoarece ma pot baza pe informatii lui .Multumesc anticipat

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Sus In jos

Mesaj  rinno77 la data de Mier Ian 15, 2014 2:23 am

rinno77
membru
membru

Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 26/02/2012
Varsta : 39
Localizare : Västernorrland

Sus In jos

Ajutor social in Suedia

Mesaj  cornelcristian.Cinpoeru29 la data de Mar Ian 14, 2014 11:19 pm

am 4 ani in suedeia si eu si sotia mea avem person number dar nu am lucrat cu acte nici unul dintre noi,intrebarea mea este daca avem dreptul la ajutor social?

cornelcristian.Cinpoeru29
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 14/01/2014

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 12:51 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: