Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 5 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 5 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

povestea mea!!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Salutare

Mesaj  Florinel la data de Lun Feb 24, 2014 10:58 am

Salutare si eu lucrez la un atelier de mobilA si mi am gasit de munca dupa doar 3 saptamani , fara sa stiu o boaba de suedeza , fara sa mai fii fost plecat in nici o tara pana acum asta este nr meu de tel 0729321172 dar eu locuiesc in Goteborg oricum multa bafta si PUMNU STRANS.

Florinel
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 27/12/2013
Varsta : 35
Localizare : Goteborg

http://www.uediaromaneasca.com

Sus In jos

Re: povestea mea!!!

Mesaj  cocoshel la data de Lun Feb 10, 2014 4:42 am

Bine ai venit in Suedia oradan !

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

apropo

Mesaj  oradan la data de Lun Feb 10, 2014 2:30 am

apropo!!!! imi cer scuze de greselile gramaticale!!! ma luat valul prea tare!!! Very Happy

oradan
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 10/02/2014

Sus In jos

povestea mea!!!

Mesaj  oradan la data de Lun Feb 10, 2014 2:29 am

in primul rand vreau sa va salut pe toti si sa va spun ca ma bucur enorm ca exista un asemenea site unde sa ne mai rezolvam si noi problemele....iar acum vreau sa incep cu inceputul... in primavara anului 2009 am avut prima intalnire cu fenomenala capitala a Suediei dar nu prea as putea spune lucruri frumoase desprea experienta mea ca...am avut doar durere-n suflet,lacrimi si regrete...am plecat din tara pe mana unui roman din galati care lucreaza si e stabilit aici si care intr-un fel sau altul prin raul pe care la facut...a facut si mult bine am aterizat in Stockholm eu si inca doi cumnati de ai mei cu gandul ca trebuie sa ne schimbam viata..era prima mea experienta intr-o tara straina totul a fost nou pt mine dar in momentul in care trebuia sa ne intalnim cu respectivul care ne-a promis marea si sarea sau nascut n semne de intrebare...de ce nu e la aeroport de ce nu raspunde la tel de ce au trecut 5 ore si nu ne suna etc.....pana ne-am dat seama ca suntem prinsi in plasa jegoasa a unor oameni jegosi ca el....am avut norocul sa avem ceva bani la noi asa ca am stat o saptamana intr-un hotel din Solna...in fiecare zi faceam in jur de 30 de km pe jos in cautarea unui loc de munca...voi fi putin mai scurt si voi trece direct la subiect si va spun ca am gasit dupa o sapt un loc in constructii si am dat de un om deosebit....am lucrat pt el o luna si 3 sapt dupa care cu parere de rau ne-a spus ca nu mai are de lucru pt noi...decizia mea a fost luata in primele secunde de la vestea data si am ales sa plec acasa....eu am plecat primul dupa care la 3 sapt au venit si cumnatii mei!!! asta a fost....am lucrat in romania in constructii si mi-am vazut de ale mele...unul dintre cumnati sa angajat ca agent de vanzari si intre timp sa casatorit.....la sfarsitul anului 2011 unul dintre cumnatii mei sa decis sa-si ia viata si nevasta in carca masina incarcata cu mancare paturi linguri etc ma pupat si mi-a spus ''eu nu ma mai chinui,nu mai pot'' nu voi uita vorbele astea in viata mea...lam strans in brate si dus a fost...a trecut ceva timp pana a dat o veste buna acasa spunandune ca lucreaza din nou la Staffan persoana pe care am cunoscut-o in 2009 dar el vrea sa gaseasca un atelier de mobila ca asta era meseria lui..tamplar....nu a trecut mult timp pana a dat de o firma pe nume ''elect'' la care a fost la un interviu cu inca o persoana care doarea sa lucreze ca tamplar...eh toate bine pana aici dar dupa ce a inceput sa lucreze si-a dat seama ca nu are leghatura tamplaria care o facea acasa cu cea de aici firma face mobila in stil gustavian si pe langa asta detine si sigilul regal eh ne-am bucurat mult pt el dar mai era o problema...nevasta lui nu-si gasise nimic si era super deprimata vreau sa precizez ca amandoi vb engleza si doar cu engleza s-au descuracat...dar dupa 8 luni de zile a fost chemata la un interviu la o firma de curatenie pe nime Activa...la care lucreaza si in momentul de fata....dar revin la cumnatul meu care in romania facea si proiecte in autocad si a incercat sa le prezinte seflor lui proiectele lui....in momentu in care patronul a vazut capacitatile lui in urmatoarea saptamana a avut biroul lui laptopul si un program pe care si-l dorea foarte mult se numeste inventor e ceva ffff greu infine....deci vreau sa spun ca i sa pus in valoare capacitatile dar...nu dupa mult timp seful lui sa implicat in cumpararea unui apartament in apropierea atelierului i-a ajutat sa cumpere apartamentul lor iar acum sunt proprietari....eh acum vreau sa schimb putin subiectul si sa spun ca in 2012 m-am casatorit si dupa nunta am venit si eu cu nevasta mea in Stockholm avand un loc asigurat de munca pt ea dar nu si pt mine...am inceput sa caut dar in zadar nu aveam acte nu cunosteam mersul trenurilor pe aici eram pierdut demoralizat si vai de capul meu pana in momentul in care patronul cumnatului meu ma chemat la atelier sa fac una alta pe acolo dar vreau sa precizez ca eu nu sunt tamplar si nu voi fi in viata mea....nu-mi place....si nu pot invata..dar din martie cand am venit si pana in momentul de fata lucrez in atelier fac munca de jos merg la gunoi cu sacii cu rumegus curat aspiratoarele vopsesc ca defapt asta e meseria mea sunt vopsitor dar pot sa spun ca aici am invatat sa vopsesc rustic infine...chestia e ca dupa 4 luni de Suedia omul asta sa implicat in a ne ajuta si pe noi si la randul nostru fara sa cerem nimic detinem un apartament cu o camera de 28 m patrati in Taby nevastea mea luceraza doar la mine e putin mai complicat eu nu am fuul time la mine variaza de la o zi la alta de exemplu acum va sciu e ora 14 si eu sunt acasa am lucrat doar 4 ore azi...dar nu asta e problema sunt fer comvins ca in timp imi voi gasi vreau sa cunosc mai multe persoane din Stockholm am fi bucurosi sa cunoastem alte famili sa avem cu cine iesi la un suc sa ne mai vb pt ca nu putem uita ca suntem Romani si Romani vom ramane toata viata!!!! adresa mea de facebook e Oradan Sebastian mi-ar face mare placere sa cunosc mai multa lume....si am si o nelamurire nu subiectele de aici...ii rog pe cei care descurajeaza alte persoane sa o lase mai moale suedia e mare si e loc pt toti!!!

oradan
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 10/02/2014

Sus In jos

Re: povestea mea!!!

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:11 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: