Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 7 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 7 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Cum statul protectionist a corupt Suedia...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum statul protectionist a corupt Suedia...

Mesaj  eliza la data de Vin Iul 24, 2009 11:41 pm

Ce a creat social-democratia suedeza...?

"Oamenii in varsta din Suedia spun ca a fi suedez inseamna sa te auto-intretii, sa nu devii niciodata o povara pentru altii. Independenta si munca asidua constituiau perceptia comuna a unei vieti decente si a moralitatii. Aceste lucruri erau valabile acum mai putin de 100 de ani... Citeste mai departe...

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Re: Cum statul protectionist a corupt Suedia...

Mesaj  Emil la data de Sam Iul 25, 2009 6:32 pm

Articol scris in mod foarte exagerat. Eu unul prefer o societate asa cum este cea suedeza decit una asa zisa neoliberala asa cum este cea americana.
Acum 100 de ani din cauza capitalismului "salbatic" care era atunci in Suedia de bine ce era au emigrat peste 2 milioane de suedezi in America adica un sfert din populatia Suediei de atunci.
Sa nu uitati ca social-democratia a adus Suedia pe primele locuri in lume iar calitatea vietii este una din cea mai ridicata din lumea asta. Social-democratia a dat posibilitatea si sanse egale pentru toti la invatamint asigurari medicale etc.etc. si a facut ca clasa medie sa fie clasa predominanta in tara asta ceea ce este un lucru mare. Diferenta dintre bogati si saraci este mult mai mica decit in America sa nu mai zicem de Romania.
Eu m-am plimbat prin multe locuri in lumea asta si am vazut multe. dar pentru mine mai bine ca aici in Suedia nu este pe nicaeri. Natura frumoasa, oameni frumosi si civilizati, societate moderna, ordine disciplina si curatenie. Mai mult de atit nici nu-mi doresc.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Dum Iul 26, 2009 1:06 am

Articolul este foarte interesant si pune un diagnostic exact societatii suedeze – boli de bunastare. Aceste boli sint mult mai periculoase pentru sanatatea mentala a individului decit bolile saraciei. Din saracie oamenii se pot ridica prin efort propriu, muntele bunastarii motiveaza cind privesti de la poale si orice metru escaladat face omul fericit. Cei nascuti in virful muntelui sau cu doi metri mai jos au dilema plafonarii.

Se spune ca Suedia este singurul stat din lume cu partid unic ales in mod democratic. Mecanismul este simplu. Cele mai mari impozite pe munca din lume se redistribuie tot celor care le-au platit, sub forma de subventii. Sistemul este administrat prin legi complicate de o birocratie numeroasa, bine platita si loiala. Beneficiarii subventiilor si birocratii care le administreaza au fost transformati in clientela politica si nu vor musca niciodata mina care hraneste.

Mi-as permite sa fac citeva observatii la postul lui Emil. Emigratia suedeza spre America s-a oprit cam exact acum o suta de ani datorita industrializarii. Bunastarea suedeza a fost creata de indusria si antreprenorii suedezi, si nu de politicieni. Din anii ´70 cind social-democratii au luat-o razna cu cheltuirea banilor publici produsi de industria suedeza pentru ”mita” electorala, Suedia a coborit rapid in clasamentul bunastarii de pe locul 3-4 pe locul 17-18 in lume si trendul este descendent. O comparatie cu Elvetia ar fi relevanta. Doua tari care nu au avut razboaie, au o industrie puternica (minus pentru Elvetia care nu are resurse naturale) si au ales un drum total diferit. Rezultatele se vad cu ochiul liber.
Articolul este lung, sint multe de comentat si voi reveni. Dupa parerea mea s-ar fi potrivit mai bine titlul ”Adevarul despre Suedia”. Respect totusi parerea lui Emil.

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Mesaj  BraveGeek la data de Dum Iul 26, 2009 5:13 am

Woow.... Am mers pe linkul dat de Eliza si l-am citit putin pe Per Bylund. Tipul e ori dus cu pluta ori un geniu. Eu as inclina spre a doua varianta. Tipul e super-interesant si are cateva puncte tari. Nu stiu unde sa-l asez pentru ca el cam danseaza cu o multitudine de ideologii: de la anarhism la liberalism si mai apoi sare la tango cu noii moderati. Un lucru este sigur: nu-i inghite pe social democrati si asta ma face sa-l respect.
Articolul e tare si il recomand tuturor romanilor si in special nostalgicilor dupa sistemul "protectionist" comunist. Tuturor celor care spun ca "era mai bine pe vremea lui Ceausescu pentru ca atunci macar aveam la cine sa ne plangem. Taticul Ceausescu si secretarii de partid intotdeauna isi aplecau urechea la problemele noastre si ne ajuta."

Asta facem si azi. Asteptam sa ne pice ceva in gura, sa fim ajutati. Iar cand acest lucru nu se intampla plangem dupa laptic in loc sa mulgem vaca.
Cum zicea si Cocoshel, este un articol complex, cu multe argumente care merita disecate.

BraveGeek
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 21/07/2009

Sus In jos

Mesaj  brigadir la data de Dum Iul 26, 2009 12:39 pm

Spunea cineva ca "profetiile despre viitor se fac analizand trecutul".
Orice cauza are un efect logic. Analizind trecutul putem intelege prezentul si mai apoi putem banui care vor fi efectele actiunilor noastre asupra viitorului. Simplu!
Suedia a fost si este o tara neutra. La fel ca Elvetia. De ce? Nu ma intrebati! Este complicat si de fapt nu acesta este subiectul.
Faptul ca cele doua conflagratii mondiale si, implicit crizele politico-economice care le-au produs si le-au urmat dupa aceea nu au avut un efect prea insemnat asupra Suediei.
Ca sa facem o analiza comparativa a situatiei politice, economice si implicit mentalitatile a doua tari ca Suedia si Romania, ar fi ca si cand am discuta despre doua lumi paralele. Stim cu totii prin ce a trecut si inca mai trece Romania in prezent.

Cuvantul "coruptie" din titlul articolului are un inteles deosebit atunci cand il raportam la Suedia. Noi romanii ne gandim automat la "shpaga" sau uzul de putere in folos personal.
Autorul articolului da un alt inteles termenului "coruptie". Si anume, acela de deteriorare, degradare sau "virusare", daca vreti.
Au trecut aproape 10 ani de cand Suedia nu este pe primul loc in ceea ce priveste nivelul de trai din lume si Cocoshel a facut o remarca foarte importanta. Daca in 10 ani o tara coboara 15 sau 17 locuri in acest clasament, atunci fiti siguri ca ceva pute. Adica PUTE cu litere mari! Cine este vinovat pentru o asemenea catastrofa? Eeei... fiecare raspunde cum vrea. Faptele sunt fapte.

Autorul articolului explica o anumita situatie din perspectiva istorica a unei situatii complexe si cu termeni putin greoi pentru anumiti cititori.
Eu am o explicatie mai simpla, poate putin mai personala dar pe undeva foarte asemanatoare cu cea din articol:
Eu nu am venit in Suedia din motive financiare sau politice. Nu. Dimpotriva! In Romania am avut o situatie financiara mai mult decat satisfacatoare. Copiii mei au avut in Romania mai mult decat multi copii din Suedia sau alta tara vest-europeana. Ba, de la un timp am realizat ca au mai mult decat trebuie. Incet, incet au inceput sa aiba rezultate proaste la invatatura. Ocupat fiind ca sa fac cat mai multi bani nu am dat prea mare importanta faptului ca copiilor mei le lipsea motivatia. Pentru ce sa invete, sa munceasca? Aveau totul. Cand, intr-o zi i-am intrebat ce planuri de viitor au, acestia nu au stiut ce sa-mi raspunda si, la insistentele mele, au spus ca eventual le voi rezolva eu un loc in firma mea sau imi voi folosi relatiile ca sa le rezolv un post. A fost un soc pentru mine, asa ca am lichidat totul si am venit in tara care, la momentul respectiv, mi s-a parut cea mai indicata pentru ca ei sa poata avea un viitor. De ce? Nu pentru a le oferi o viata mai comoda si mai lipsita de griji. Nu pentru a beneficia de socialul suedez. Ci pentru a le oferi o motivatie!
Si... am reusit! Sper ca si Suedia va reusi!
Pe multe forumuri ale diasporei romanesti am citit expresia:" ...dar tu ce ai facut pentru altii? Cu ce ti-ai ajutat compatriotii?" Da... o fi! Nu condamn dar poate ar fi timpul sa gandim putin altfel.

Jhon F. Kenedy a spus intr-un discurs, la un moment dat: "Nu intreba ce poate face tara ta pentru tine ci, intreaba-te, ce poti face tu pentru tara ta!". Vorbe mari, binenteles! Mai corect ar fi sa ne intrebam prima data: ce putem sa facem pentru noi insine?

brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Dum Iul 26, 2009 6:33 pm

NU exista sistem in lumea asta sa fie perfect. Uitati-va la America si va veti convinge. Acolo unde asa zisa piata dicteaza, impozitele sint mici si fiecare are posibilitatea sa aleaga mai mult decit aici in Suedia. A dat chix sistemul asa cum si sistemul comunist a dat. Nu merge sistemul neoliberal asa cum nici sistemul comunist n-a mers. ce se incearca acuma in Suedia este un fel de americanizare a Suediei, aducerea unui sistem de dreapta pagubos asa cum a fost pe la inceputul anilor 90 cind actuala alianta a fost la putere si a facut varza economia tarii. A trebuit sa vina Göran Persson (social democrat) ca sa puna finantele la punct si cind actuala alianta a preluat puterea in 2006 Suedia statea foarte bine cu bugetul, erau pe plus, somajul era mic totul mergea bine.
Eu nu vreau sa traiesc intr-o societate egoista asa cum este cea americana unde singurul care dicteaza si conduce este banul. Nu vreau un guvern care sa nu faca nimic in perioada de criza asa cum este acum lasind totul la dispozitia pietei.
Ce cauta trupele suedeze in Afganistan daca Suedia este o tara neutra? De ce vin trupele NATO aici sa faca tot felul de exercitii ? se vede clar ca acest guvern de dreapta care este acum vrea sa traga tara asta in NATO si sa serveasca interesele americane ceea ce o mare majoritate a populatiei nu prea este de acord.
Sistemul social-democrat nu este cel perfect sint cu totul de acord dar decit unul de dreapta care sa adinceasca prapastia dintre bogati si saraci, mai bun cel social-democrat. parerea mea.

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  brigadir la data de Lun Iul 27, 2009 12:41 am

Norocul nostru ca nu exista un sistem perfect. Ar insemna sa fie creat de extraterestri iar omul sa fie exclus din sistem ca necompatibil prin defectele sale. Nu sunt un "fan" al sistemului american. Dimpotriva! Si nu vad motivul pentru care America ar fi folosita ca termen de comparatie. Este un sistem plin de "pancarte" care acopera un sistem cariat. Era de asteptat sa dea "chix". Cat despre comunism. Aici e alta poveste.
Eu nu consider ca sistemul comunist ca ideologie a dat faliment. Romania si, implicit, blocul estic a incetat de mult sa functioneze. Ce am prins noi la final in 89 a fost doar caderea unui sistem de tip "mafie ruseasca". Nu comunist. Singura tara din lume care a demonstrat ca sistemul comunist poate fi aplicat in practica este Suedia. Binenteles prin ajustare la nevoile momentului si prin cosmetizare.

In momentul actual nici un sistem politic nu are o putere atat de mare, incat sa influenteze pana la faliment sau dezvoltare economica exagerata a unei tari. Nici o guvernare, ca-i de centru, de dreapta sau stanga nu poate sa-si asume meritul sau vina unor transformari majore, atata timp cat piata este internationala si este dictata de bursa.
Göran Persson a nimerit in fruntea statului cum "a nimerit prostu' Braila". Postul a fost atribuit Monei Sahlin dar aceasta a avut cateva "bube", respectiv, a cheltuit 3000 de coroane din buget in folos personal (din greseala). Göran Persson a fost unul dintre cei mai prosti si ridicoli politicieni, dar a fost marioneta perfecta. S-a remarcata in special prin combinatiile cu Systembolaget condus de amanta sa si vila pe care si-a construit-o dintr-un buget dubios.

Nivelul de trai, somajul si in general o situatie economica sunt preluate de catre grupul aflat la guvernare de la guvernul precedent. Preluarea puterii in 2006 a coincis in scurt timp cu criza economica mondiala. Noii moderati nu sunt aceeasi cu cei de la care au preluat puterea SD in anii 90. Sa nu uitam ca trecerea de la locul intai la locul al 17-lea in lume privind nivelul de trai s-a facut sub guvernarea social democratilor.

Am mentionat mai sus termenul de neutralitate al anumitor state si doresc sa simplific ideea pentru ca unii inteleg altceva. Un stat poate sa se declare neutru visavis de o anumita situatie, dar nu este neutru atata timp cat alte state nu recunosc acea neutralitate. Repet: Elvetia a fost si este neutra pentru ca majoritatea statelor au valori in bancile elvetiene. Vaticanul nu are bani dar il are pe Dumnezeul catolicilor din intreaga lume (cea mai puternica politica). Atat Elvetia cat si Vaticanul se implica politic, economic si chiar armat in state ca Afganistanul. Suedia a fost si este neutra pentru ca detine ceva ce toate statele au interesul sa fie bine pastrat si sa nu fie atins. Din punct de vedere militar Suedia este o tara mult mai slaba decat oricare alta din Europa. Exista chiar tendinta ca aceasta sa fie desfiintata, nefiind necesara. Cu toate acestea nici Hitler nu a indraznit sa o atace, cu toate ca avand acces la resursele si asezarea strategica a acesteia ar fi putut sa decida soarta celui de-al II lea razboi mondial. De ce? Raspundeti voi!

Nici eu nu doresc sa traiesc intr-o societate egoista cum este cea americana dar nici intr-una protectionista care sa-mi ofere totul pe tava si sa-mi ia vointa de a trai. Sa astept pomana si, mai ales sa nu am puterea de a hotari ce mi se pune pe tava.
Diferenta dintre animal si om este ca acesta din urma are puterea de a alege. Binenteles ca puterea naste si responsabilitate, deci uneori devine incomoda.
Dupa cum bine zice Emil: "nici un sistem nu e perfect". Deci logic este ca nici un sistem sa nu fie rau sau bun deoarece sunt create de om, de individ. Deci logic e sa dam vina pe cel care a creat unealta si nu pe unealta in sine.

brigadir
Admin

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Lun Iul 27, 2009 3:11 am

Asa cum a fost Suedia de bine de rau noi imigrantii am dus-o destul de bine in tot acesti ani. (eu sint aici de la inceputul anului 90) Pe un suedez daca-l duci in Ro si-l lasi acolo bineinteles ca nu se va descurca, pentru ca nu stie cum sa dea spaga cui s-o dea si unde s-o dea. Sincer sa fiu nici eu nu m-as mai descurca pe acolo ca dupa cum se stie acolo este legea junglei si nimic nu se poate face pe corectitudine si pe cinste.
Stau si ma intreb cam care ar fi sistemul cel mai bun pentru Suedia? cel americanizat ? nu cred...doar s-a vazut bine in ce hal a adus politica de dreapta tara aia. Acuma cred eu nu se mai poate vorbi de dreapta si de stinga cum a fost odata, fiecare cauta sa traiasca mai bine, cei bogati sa se imbogateasca mai mult, cel sarac sa aibe cu ce-si plati hangaralele de toate zilele si sa supravietuiasca. Un bogat se poate lipsi binemersi de citeva milioane de coroane acolo, ca poate sa mearga si intr-o Toyota sau eu stiu ce alta masina un pic mai ieftina si poate sa traiasca bine mersi si intr-o vila mai modesta nu in palate, dar cel sarac daca-i iei 1000-2000 de coaroane de la bugetul lunar este catastrofal pentru el. ma refer la femeile singure cu un copil doi, la cei bolnavi si la cei care au ramas someri acuma. partea nasoala este ca multi care au ramas someri acuma sint oameni competenti si nu-si mai pot gasi un serviciu oricare ar fi el. ce face guvernul de la putere acuma? absolut nimic. se uita si constata ca nu poate face nimic. Pentru ca nu este interesul lor sa faca ceva pentru omul de rind. care este solutia? Sistemul romanesc? sistemul american? dreaqu mai stie.

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  brigadir la data de Lun Iul 27, 2009 4:22 am

In definitiv nu prea cred ca un sistem anume este mai bun decat altul. Sistemele au la baza ideologii, care luate la modul singular, nici una nu ofera solutia perfecta unui grup. Curentele de stanga, dreapta si centru apar la putere in primul rand datorita situatiei existente la data alegerilor. Ideologiile nu sunt perfecte, asa cum nu sunt nici religiile.
Cum ziceam mai sus ideologiile creeaza sisteme iar acestea sunt manipulate de indivizi. Orice lege, ideologie, dogma, idee poate fi contestata prin logica individuala.
La baza cauzei crizei economice globale nu sta un sistem, ci un grup de indivizi. Nu parerea mea personala conteaza si nici parerea altora ci discutia in sine si concluzia care se poate trage, dezbaterea publica la care fiecare avem responsabilitatea si obligatia de a lua parte. Ceea ce credem si spunem conteaza mai putin decat faptul in sine ca avem simtul moral de a participa la discutie.

Sistemul protectionist si cel capitalist extrem sunt doua sisteme extreme. Doua fete ale aceleiasi monezi, in care moneda in sine este intr-o continua devalorizare.
Datoria noastra este sa gasim elementele pozitive ale fiecarui sistem si sa le folosim ca atare. Aceasta se poate face doar prin colaborare+dialog+critica totul raportat la moralitate.

Logica sta in creier, iar morala sta in inima, de aceea dragostea nu are nici o logica. Dar daca dragoste nu e, atunci nimic nu e si unde nu-i cap, vai de picioare!

brigadir
Admin

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Joi Iul 30, 2009 11:24 am

Asa cum a fost Suedia de bine de rau noi imigrantii am dus-o destul de bine in tot acesti ani. (eu sint aici de la inceputul anului 90)

Partea proasta este ca social democratia a creat doua tipuri de clasa muncitoare si medie. Cea “aristrocrata” are toate drepturille, siguranta angajarii, concedii medicale dupa bunul plac si greu de concediat chiar daca clientul este alcoolic. Alcoolismul este considerat boala si nu viciu, angajatorul fiind obligat sa plateasca din buzunarul propriu cel putin doua incercari de reabilitare. Clasa ”exploatata” trebuie sa stea stand-by si sa inlocuiasca ”aristrocratia” la nevoie. In aceasta categorie intra noii veniti pe piata muncii adica tinerii (inclusiv cei suedezi) si imigrantii.
Stau si ma intreb cam care ar fi sistemul cel mai bun pentru Suedia? cel americanizat ? nu cred...doar s-a vazut bine in ce hal a adus politica de dreapta tara aia.
Raspunsul nu trebuie cautat analizind extremele. Unul din modelele de succes este cel danez cu asa-numitul “model flexicurity”. Este usor de angajat si usor de concediat, impozitul este chiar mai mare decit in Suedia si chiar ar fi pe placul tau in ce priveste impozitarea masinilor de lux. Oamenii sint mai deschisi, in Danemarca traiesc cei mai fericiti oameni dupa anumite statistici si criterii. Succesul danezilor consta in sute de mii de intreprinzatori mici si mijlocii. Social-democratia suedeza prefera companii mari si descurajeaza micii antreprenori. Este mai usor de controlat citeva companii mari cu angajati inregimentati in sindicate afiliate la remorca partidului, decit mii de mici intreprinzatori .
Un bogat se poate lipsi binemersi de citeva milioane de coroane acolo, ca poate sa mearga si intr-o Toyota sau eu stiu ce alta masina un pic mai ieftina si poate sa traiasca bine mersi si intr-o vila mai modesta
Trompeta social-democrata a trimbitat dintodeauna ce vor sa auda alegatoriil care considera ca banii bogatilor (antreprenori de succes poate?) ar trebui folositi pentru finantarea categoriei din care alegatorul face parte. In practica social-democratii au creat legi speciale pentru cei foarte bogati care scutesc sau reduc substantial impozitarea averilor mari.
ce face guvernul de la putere acuma? absolut nimic. se uita si constata ca nu poate face nimic. Pentru ca nu este interesul lor sa faca ceva pentru omul de rind. care este solutia? Sistemul romanesc? sistemul american? dreaqu mai stie
Probabil nu face politica social democrata. Pentru omul de rind a facut totusi ce social democratii n-au facut. A redus impozitul pentru cei care muncesc, asa numitul “jobbavdrag”. Oamenii muncesc ca sa traiasca si nu invers.

cocoshel
Admin

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Joi Iul 30, 2009 6:18 pm

Sigur politica daneza se potriveste foarte bine. mai ales cind o vad pe Pia...sint tare indragostit de ea. Laughing Laughing
Fosta mea nevasta a lucrat in Danemarca. Din pacate a avut o problema de sanatate si a trebuit s-o opereze si a stat in concediu medical 3 saptamini. Cind a venit inapoi la servici i-au dat hirtia de concediere. Nu mersi, nici politica daneza bazata pe discriminari abuzive nu-mi place.
In Danemarca sint oameni fericiti dupa anumite statistici si criterii Laughing Laughing
Berea este ieftina si buna, d-aia. Laughing Laughing
Sigur, actualul guvern suedez a redus impozitul pentru cei care muncesc si a luat de la someri si cei bolnavi, acum in perioada de criza. A concediat o gramada de profesori si personal medical. Adica au luat caciula de la unii si au dat-o la altii. Nu a facut altceva decit sa adinceasca prapastia, dar problema somajului nu au fost si nu sint in stare s-o rezolve.

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Vin Iul 31, 2009 10:49 am

Parerea mea este ca singura modalitate pentru politicieni de a rezolva problema somajului este sa ajute prin legislatie si impozitare pe cei care creeaza locurile de munca adica antreprenorii. Profesorii si personalul medical merita tot respectul dar sint totusi platiti de la bugetul de stat. Care buget este alimentat in final tot de antreprenorii care creaza plusvaloarea.
O intrebare. A fost usor pentru fosta ta sotie sa se angajeze in Danemarca tot la fel cum a fost concediata?
Personal am avut ocazia sa lucrez in Suedia si Danemarca in acelasi tip de loc de munca, chiar geaman as spune. Concluzia? Eu votez pentru sistemul danez.

cocoshel
Admin

Sus In jos

Mesaj  eliza la data de Dum Aug 02, 2009 2:41 am

Tratand subiectul din pct de vedere subiectiv, consider ca atat sistemul suedez, cat si cel danez al pietei de munca are avantaje si dezavantaje:

Alcoolismul este considerat boala si nu viciu, angajatorul fiind obligat sa plateasca din buzunarul propriu cel putin doua incercari de reabilitare.
Consider in general ca omul merita o a doua sansa. In acelasi timp, cred ca multi oameni capabili si-ar dori sa obtina un contract de munca fast pe postul persoanei cu vicii, mentionata mai sus.

Statul protectionist creeaza probleme si conflicte la multe nivele, fortand oamenii sa concureze pentru aceleasi portii dintr-o bunastare descrescanda. Solutia: mai multe reglementari si mai putina prosperitate. Asta se intampla cand «a avea nevoie» si «a dori» inlocuieste «a merita» si «a avea experienta» atat in viata privata, cat si in societate.
Un post ocupat pot spune "abuziv" (la un moment dat), asta pentru ca sistemul ii permite, in timp ce o persoana fara "vicii", dar cu pregatirea necesara, "nu are loc" sa intre pe piata de munca pt ca sistemul este creat de-asa natura... Exclamation

Pe cealalta parte, privind sistemul danez, am o cunostinta apropiata care lucreaza "inca" in Danemarca. La interviu, printre primele intrebari puse s-au numarat si: "Te imbolnavesti des pe an? De cate ori si aproximativ, cam cate zile pe an iti iei concediu medical?" Tin sa va anunt ca a primit avertisment dupa ce s-a imbolnavit prima data si a stat o saptamana in concediu medical, in conditiile in care au vazut sefii ca persoana in cauza era bolnava, deci nu mintea. Eu chiar ii urez "sanatate!", cu atat mai mult in acest caz Very Happy Daca sistemul danez protejeaza atat de mult angajatorul, rezulta ca angajatul se poate trezi aproape oricand disponibilizat, fara a avea dreptul "prea mare" la replica...

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Atunci- ASA SA FIE!

Mesaj  laur la data de Mier Aug 19, 2009 2:48 am

Nu ma gandesc la ce voi face cand voi avea foarte multe milioane, caci voi plati oameni pentru asta, dar pentru ca sunt sarac imi doresc sa am un trai decent sa nu-mi fac griji daca familia mea se imbolnaveste, ce cost au studiile copiilor, sa nu platesc spaga pentru un drept ce mi se cuvine, sa respir aer curat, sa ma plimb prin parcuri curate (impiedicandu-ma de iepuri si sa dau mancare la lebede), sa am spatiu, sa nu vad rufe la uscat in balcoane, si ... multe multe altele.
Imi cer scuze daca par iesit din subiect, dar recunosc ca subiectul este mult prea profund, asa incat sincer ma simt mic, prea mic pentru a avea un alt comentariu.

laur
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 10/06/2009
Varsta : 47
Localizare : Skåne

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Mier Aug 19, 2009 8:48 am

Per Bylund critica un sistem si incearca sa explice mecanismul din spatele sistemului. Daca cititi cu antentie nu veti gasi nici un nume de sef de stat sau alta persoana. O astfel de dezbatere lipseste in Romania. Toata lumea se intreaba pe cine votam si nu ce votam, cit cistigam miine dar nu ce piedem peste 10 ani.
Nimeni nu este prea mic sau neinsemnat pentru a avea pareri sau a scrie comentarii.

cocoshel
Admin

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Mier Aug 19, 2009 8:51 am

Critica, sigur este usor de criticat dar daca critici atunci vino si cu o solutie mai buna s-o discutam. Articol de 3 lei dupa parerea mea.

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Mier Aug 19, 2009 9:39 am

Aceasta noua moralitate este opusa celei a generatiei bunicilor mei. Este o moralitate care pretinde ca independenta se poate obtine prin cedarea responsabilitatilor catre altii, si ca libertatea se poate atinge doar prin subjugarea altora. Rezultatul acestei moralitati degenerate este un dezastru economic, social, psihologic si filosofic.
Este in acelasi timp si o tragedie personala pentru multe mii de suedezi romani. Oameni care par incapabili sa se bucure de viata, fara sa se simta responsabili pentru propriile activitati si alegeri; si este imposibil sa te simti liber si independent, fara sa detii mijloacele prin care sa-ti controlezi propria viata.

Statul protectionist comunist a creat un om dependent care nu poate gasi ceea ce este valoros in viata; mai mult, constata ca sunt incapabili sa cunoasca sentimente tipic umane precum mandrie, onoare si empatie. Aceste sentimente, impreuna cu mijloacele prin care dam sens vietii noastre, au fost preluate de statul protectionist comunist.
Am inlocuit citeva cuvinte intr-un citat din articol si am deja o imagine bine cunoscuta a unei societati bolnave. Insanatosirea pacientului va dura cel putin o generatie. Stat protectionist si stat comunist par a fi veri de gradul 1, parerea mea.

cocoshel
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 8:58 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum