Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 5 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 5 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Ajutor de somaj in Suedia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ajutor de somaj in Suedia

Mesaj  cocoshel la data de Joi Feb 12, 2015 6:38 am

Dupa 6 luni de munca ai dreptul deja la ajutor de somaj de baza (80% din venit, max 320sek/zi lucratoare, impozabili).
Dupa un an de munca in conditiile in care ai fost membru in casa de somaj si ai platit prima de asigurare un an ai dreptutul la ajutor de somaj conform venitului (80% din venit, max 680 sek/zi lucratoare, impozabili). Valoarea ajutoarelor de somaj se va mari probabil incepind cu anul urmator.
In momentul cind esti disponibilizat, te inscrii la oficiul fortelor de munca (arbetsförmedlingen) ca somer, acestia raporteaza casei de somaj, trimiti adeverintele de la fostul loc de munca si apoi incepi sa raportezi zilele in care ai fost somer.
Regulile spun ca trebuie sa fii la dispozitia pietei muncii, sa raportezi schimbarile intervenite in situatia ta (studii, plecari temporare in strainatate) si sa raportezi o data pe luna,prin internet, activitatile avute pentru cautarea unui loc de munca. In general trebuie sa te prezinti o data la 6 luni, personal, la oficiul fortelor de munca pentru reinoirea "planului de actiune". Rolling Eyes Rolling Eyes

as vrea de altfel sa stiu si ce ar trebui sa fac sau ce presupune ,,munca" mea de dupa, adica trebuie sa caut de lucru singur?trebuie sa raman in suedia, sau e de ajuns sa vin 1 data pe luna spre exemplu in caz ca ma cheama la vreun interviu.

Smile Smile Iti inteleg perfect intrebarea. Nu exista un raspuns general valabil pentru toate persoanele. "Planul de actiune", ma refer la cel facut de oficiul fortelor de munca Smile, este individual, in functie de nevoile si capacitatile fiecaruia.
Un alt aspect. Ai dreptul,legal, sa te deplasezi in alta tara europeana pentru ati cauta un loc de munca si sa primesti pe o perioada de 3 luni ajutor de somaj suedez. In plus nu trebuie sa te mai califici in sistemul de somaj daca te hotarasti sa ramii in tara respectiva. Procedura de aplicare este un pic complicata dar nu imposibila.
La un calcul simplu este foarte rentabil sa contribui la sistemul de asigurare de somaj. Prima de asigurare este mica in raport cu suma despagubirii.

Toate cele bune!

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Ajutor de somaj in Suedia

Mesaj  bogdan la data de Lun Feb 02, 2015 8:23 am

buna seara, am si eu nevoie de cateva sfaturi utile in obtinerea unui somaj.
in 12 februarie implinesc un an de cand muncesc in suedia, contractul meu este de tip terminalarbetare, sunt platit la ora, mai pot sa mai muncesc inca 1 an de zile pe contractul acesta.ideea e ca pana acum nu am contribuit nici la A-kassa si nici la faket.acesta din urma nu ma intereseaza deoarece nu vreau sa raman definitiv in suedia, dar am aflat ca as putea sa primesc somaj.acum intrebarea mea este urmatoarea, daca incep sa platesc de luna aceasta A-kassa si o sa continui sa platesc in fiecare luna pret de 1 an de zile adica pana in feb 2016 credeti ca exista posibilitatea sa obtin acest ajutor de somaj? si daca da puteti sa imi dati mai multe detalii despre ce ar trebui sa fac si cum sa procedez? credeti ca exista posibilitatea sa platesc anticipat cateva luni?as vrea de altfel sa stiu si ce ar trebui sa fac sau ce presupune ,,munca" mea de dupa, adica trebuie sa caut de lucru singur?trebuie sa raman in suedia, sau e de ajuns sa vin 1 data pe luna spre exemplu in caz ca ma cheama la vreun interviu.
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra!

bogdan
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 02/02/2015

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum