Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 8 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 8 Vizitatori :: 2 Motoare de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Facultatea de medicina in suedia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Facultatea de medicina in suedia

Mesaj  cocoshel la data de Sam Ian 02, 2016 1:04 pm

Bine ai venit pe forum mihaelaiosip !
Cred ca ar trebui sa te reorentiezi. Sansele de a face facultatea de medicina in Suedia ca roman sunt sub 1%. Motivul este simplu, Suedia este un mare exportator de studenti la medicina, inclusiv spre Romania unde studiaza deja medicina citeva sute, daca nu citeva mii de suedezi. Pentru a intra la facultatea de medicina nu ajunge sa ai zece pe linie in liceu, trebuie sa mai ai si noroc pentru ca exista si o tragere la sorti dintre cei cu 10 pe linie.
Motivul pentru care multi suedezi studiaza medicina in alte tari comunitare este simplu. Dupa obtinerea dreptului de a profesa ca medic in orice tara EU este doar o formalitate obtinerea legitimatiei de profesare in Suedia.
Viata nu este cu mult mai costisitoare in Stockholm decit in Göteborg, Malmö sau Lund. Diferenta este locuinta, Stochholm fiind un fel de mission imposible sa gasesti o locuinta.
Toate cele bune!

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Facultatea de medicina in suedia

Mesaj  mihaelaiosip la data de Vin Dec 25, 2015 10:16 pm

Buna tuturor!va mai deranjez si eu cu o intrebare,poate s-a mai confruntat cineva cu asta inainte...am tot cautat pe site-urile universitatiilor informatii dar sunt mult mai in ceata decat inainte.Vreau sa studiez medicina in Suedia(Gotenborg,Lund,Malmo,unde se poate dar nu Stockholm,e mult mai costisitoare viata in Stockholm).Din cate am inteles cursurile pentru medicina sunt in suedeza...bun,am un an la dispozitie sa invat suedeza la nivel B1-B2...am luat bacul cu nota peste 9,dar nu am dat la biologie si chime,am dat la geografie si mate..la engleza am B2,si pot obtine usor C1 in acest timp...din cate stiu eu la noi in tara se da un test de bio si chimie de 100 de intrebari pentru admitere si se intra la medicina generala....intrebarea mea este:cum se procedeaza in suedia?m-am uitat si pe University Admissions in Sweden si nu exista obtiunea "medicine" insa exista fiziologie,studiul unor boli...pe scurt sunt particularizate...cum pot eu sa stiu ce si cum trebuie sa studiez pentru a-mi termina studiile de medicina si a incepe rezidentiatul intr-un spital de la ei?chiar imi dorez sa invat in Suedia si nu vreau sa studiez altceva.Multumesc anticipat pentru raspunsuri

mihaelaiosip
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 19/12/2015

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum