Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 8 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 8 Vizitatori :: 2 Motoare de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Un sfat va rog frumos .....

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

rog informatii

Mesaj  dc_dumbrava la data de Joi Mar 22, 2012 10:11 pm

Buna ziua,

Ma numesc Dan Dumbrava.De curand am contactat societatea Logo Teaam, cu
sediul in Bucuresti pentru intermedierea unui contract de munca pe un an
in constructii in Suedia(muncitor necalificat).Mi-au spus ca salariul
este de 1400-1600e, transportul si cazarea o asigura ei si comisionul
lor este de un salariu platit in 12 rate pe durata contractului, nimic
anticipat.

Va rog sa imi spuneti daca aveti ceva informatii despre aceasta
societate, daca aceste conditii sunt ok in raport cu viata de acolo.

Multumesc anticipat!

dc_dumbrava
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 22/03/2012

Sus In jos

Re: Un sfat va rog frumos .....

Mesaj  Emil la data de Joi Feb 25, 2010 8:06 pm

Astia de la AF sint niste idioti sa nu ai vreodata impresia c-or sa faca mare lucru pentru tine. Tu trebuie sa te zbati singur prin jungla asta care se numeste piata de munca suedeza.
Dar sa sti un lucru de la mine...cu conflicte nu rezolvi nimic, trebuie sa fii calm sa vorbesti frumos si sa le prezinti argumente.
P.S. am fost si eu insurat cu o suedeza, eu am venit in 89 prin reintregirea familiei...la inceput vorbeam si eu engleza cu fosta nevasta(engleza aia de balta pe care o invatasem in scoala comunista) pe urma am dat-o pe zi ce trecea usor usor pe suedeza pina am inceput sa vorbim numai suedeza. Scoala SFI am facut-o repede ca m-a ajutat foarte mult fosta nevasta. Este mare lucru sa ai pe cineva sa te ajute si sa te corecteze, inveti mult mai repede si mult mai corect.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

....................

Mesaj  VIKINGUL la data de Joi Feb 25, 2010 11:39 am

Costele , tu ai inteles ceva din postul meu ???
AF nu ajuta decat pe cei in non europe , nu pe noi cu toate rezidentele noastre ....sau daca exista ceva , nu vrea muchiul lor sa aplici pt program .
Costele , daca eu sunt casatorit cu straina mea care este cetatean suedez , ce rezidenta am ???
Stai fara grija ca le fac o vizita curand , deocamdata am reprogramat ...crezi ca eu sunt vreun las sa nu ii infrunt ??
Talibanu meu a sarit repede k-femeia gravida , dupa ce am oprit practica si oricum ii anuntasem personal ...deci era pt el interes personal .
Costele , esti cam artagos pe siteul asta , nu vrei sa iesi la plimbare emigrantule .

Am mers la AF , conform sistemului de aici ...dar fara nici un rost ....urlete in telefoane , ignoranta , intrebari personale fara rost , interogare ....
Costele spunemi cu ce te.a ajutat pe tine AF.ul ??
Emile eu vb engleza bine , dar nu are prea multa importanta in Suedia...decat la shopping , rea , rea ...asa ca tre sa invat suedeza ...cand ? curand ...curand....am doar 1 an aici in Suedia....daca le spun multumesc si la revedere...deja este prea mult . si stiu sa spun adresa unde stau , daca ma prinde garda pe balta Smile)))

Costele nu mai muri de grija mea , supravietuiesc eu ...stai fara grija .
Costele eu am cerut sfaturi , nu comentarii la adresa mea ....asa ca linisteste omule ...te sfatuiesc . Stresul o sa puna stapanire pe tine , si ajungi k-mine la 104 kg .....
Costele eu cel putin lupt pt drepturile mele , nu stau las in spatele pc.ului si comentez ceea ce nu stiu , doar de dragul internetului .
Multumesc lui Cocoshel , Emil...... pt sfaturi .

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Mesaj  costel igorov la data de Joi Feb 25, 2010 7:09 am

Ai perfecta dreptate Emile. Eu cred ca Vikingul are o mare problema cu atitudinea, ajunge sa-i citest postul cu atentie.
Talibanu meu consilier de la fortele de munca , m.a sunat dupa cateva zile sami tipe in ureche ca nu aveam eu dreptul sa opresc practica , si ca aici nu este anglia, africa ...etc , si ca o sa ma stearga din baza lor de date ca asa vrea el .
Aici se vede clar lipsa de bun simt. Normal ar fi fost sa faci o vizita consilierului de munca, sa-explici de ce nu-ti convine locul, eventual sa ceri o schimbare sau sa anunti anticipat incetarea practicii. Normal ca omul sa se enerveze si te evite, Arbetsförmedlingen nu-i o gradinita de copii rasfatati care-si iau jucariile si pleaca acasa.

Ceea ce o sai spun sefului , este ca de cate ori am vb cu talibanu despre drepturile mele de rezident , imi spunea ca nu am nici un drept la nimic din partea lor , ceea ce nu este adevarat .
Despre ce drepturi de rezident vorbesti Vikingule?

costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 90
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Mier Feb 24, 2010 8:38 pm

costel igorov a scris:Unde este scrisa obligatia de a invata suedeza Emile? Poti sta in Suedia cit vrea mushiul tau si sa vorvesti talibaneza pina la adinci batrinetzi. Ce drepturi visezi Vikingule, au disparut de mult, acum nu mai exista decit oportunitati. Inveti suedeza ai mai multe posibilitati de a profita de oportunitati. N-ai chef, foarte bine, stai in cartier si da la peste sau spala vasele in crismele arabilor. Vrei beneficii indeplineste conditiile lor, nu ti-a batut nimeni de la fortele de munca la usa. Auzi la el...drepturi...Jesus !
Sigur, dar atunci nu mai poti avea pretentia sa te ajute aia de la AF sa-ti gaseasca de munca sau jobbcoachning. Daca ai de gind sa ramii in Suedia si vrei ca pina la urma sa-ti gasesti o munca buna trebe sa le vorbesti limba. Nu toti stiu sa se descurce bine cu engleza sau au chef s-o vorbeasca. Esti in tara la ei si ei au pretentia sa le vorbesti limba. Parerea mea.

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  costel igorov la data de Mier Feb 24, 2010 9:25 am

Unde este scrisa obligatia de a invata suedeza Emile? Poti sta in Suedia cit vrea mushiul tau si sa vorvesti talibaneza pina la adinci batrinetzi. Ce drepturi visezi Vikingule, au disparut de mult, acum nu mai exista decit oportunitati. Inveti suedeza ai mai multe posibilitati de a profita de oportunitati. N-ai chef, foarte bine, stai in cartier si da la peste sau spala vasele in crismele arabilor. Vrei beneficii indeplineste conditiile lor, nu ti-a batut nimeni de la fortele de munca la usa. Auzi la el...drepturi...Jesus !

costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 90
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Mar Feb 23, 2010 9:22 pm

Vikingule, bineinteles ca ai drepturi in Suedia din moment ce esti inregistrat aici. Dar ai si obligatii. Prima obligatie din partea ta este sa inveti bine limba suedeza, ca sa poata sa te ajute astia. Aia de la AF pot sa-ti spuna (si pe buna dreptate) "mosule vino cu intyg de la o scoala de limba suedeza precum ca ai absolvit cursul SFI sau ai luat testul de limba si pe urma mai vorbim. Pina atunci noi nu avem ce face pentru tine".
Eu iti doresc succes.

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

multumesc mult de sfaturi .....

Mesaj  VIKINGUL la data de Mar Feb 23, 2010 8:27 am

Am uitat sa mai adaug ceva : Dupa 2 zile de cand am vb cu Sefu , m.a sunat jobbcoachul despre care vorbea suedeza aceea , si m.a chemat sa vb cu el . Am fost la el , si mi.a aratat o lista de jobbcoach externi , si cand am timp sa aleg unul din ei , sau chiar pe el care este intern .
Inainte sa termin cu el sedinta , mi.a spus ca i.a transmis Sefu sa ma duk vineri la confruntare , si sa nu lipsesc Smile)
Ceea ce o sai spun sefului , este ca de cate ori am vb cu talibanu despre drepturile mele de rezident , imi spunea ca nu am nici un drept la nimic din partea lor , ceea ce nu este adevarat .

Anu trecut un roman venit nou , cu doar nr personale a fost trimis de fortele de munca in Goteborg sa faca un curs gratuit de marinar doar cu cunostinte de limba engleza , si eu un roman cu permis de rezidenta ....nu am dreptul la nimik ???????????
Domnu Brutus , in legatura cu sfaturile .......eu pot sa spun prin ce am trecut eu , si ceea ce stiu .......daca este altceva ce nu stiu cu sistemul asta , nu deschid gura deloc ....sunt mut k-pestele din balta mea de cartier .
Domnu Cocoshel , mi.am cumparat din Scotia sapt trecuta in weekend , 60 de plute .....ce spui .....mergem la un pescuit ????

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Lun Feb 22, 2010 11:34 am

Salut Vikingule!
Parerea mea este sa te duci la intilnirea cu seful. Personal cred ca ti-ar fi folositor un jobbcoach. Te poate ajuta sa intelegi sistemul si sa te invete cum merg treburile in Suedia pentru a aplica pentru un loc de munca.
Eu cunosc problema ta si precum iti amintesti l-am intilnit personal pe "talibanul" de la Arbetsförmedlingen si am avut cu el o discutie in privinta dorintei tale de a obtine un curs de calificare. Omul chiar a vrut sa te ajute si a facut sapaturi adinci prin legislatie. Problema este ca te afli intr-o zona gri a paragrafelor si dispozitiilor ca cetatean EU.

Nu uita ca este un simplu functionar care doar executa ordine si nu are nici o posibilitate sa influenteze legislatia. Pentru mine este clar ca practica la restaurantul respectiv era pierdere de timp nu-ti foloseste la nimic in Suedia sa inveti araba spalind vase. Faptul ca restaurantul se afla vis-a-vis de Arbetsförmedlingen si chiar acolo lua lunch-ul zilnic talibanul tau poate naste teorii ale conspiratiei. Cam suspecta promptitudinea cu care te-a sunat "talibanul" si supararea ca ai chiulit de la practica, proprietarii restaurantului au fost nevoiti sa plateasca pe cineva cit ai lipsit tu. Inlocuirea unui practicant e cam anevoioasa birocratic.

Reclamind functionarul la sef ai pus o intreaga masinarie in miscare. Omul are insa dreptul sa se apere si sa-si exprime pozitia. Interesul tau nu consta in cistigarea unui conflict cu un functionar anonim ci obtinerea unui jobbcoach.O simpla cautare pe google"jobbcoach" te va ajuta sa gasesti ce vrea muschiul tau. Eu ti-as recomanda Manpower.
http://www.manpower.se/mpnet3/content.asp?ref=sweden_nordic&nodeid=54962&gclid=COP_t4WAh6ACFVgs3god61-SkQ

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Re: ........................

Mesaj  Brutus la data de Lun Feb 22, 2010 10:41 am

Am intrebat cati vikingi sunt, pentru ca mi se parea ca vikingul de pe forumul asta e printre singurii care dau sfaturi si nu cer. Sper ca am fost de folos si eu, de data asta.

Daca mergi la o firma privata pt jobcoaching, mergi tot gratis. E un program prin care guvernul plateste pentru tine atat AF cat si alte firme. Deci pentru tine tot costuri 0 sunt, conditia este sa treci pe la "talibani" prima data sa le spui ca vrei firma X. Apoi nu mai ai treaba cu ei, vorbesti cu cei pe care i-ai ales, timp de 3 luni, cat e programul.

Mersi pentru portia de ras... descrierea experientei tale cu sud-americanul e chiar tare. Si acum rad cand imi imaginez Smile)))

Succes!

Brutus
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 01/08/2009
Varsta : 32

Sus In jos

........................

Mesaj  VIKINGUL la data de Lun Feb 22, 2010 10:19 am

Mereu am vb cu ei in engleza, asa ca nu aduc nici un translator cu mine . Practica se poate opri de catre practicant in orice moment , lucru spus de alti lachei de la fortele de munca .
Cei de la fortele de munca spun ca numai ei te pot trimite la un job coach fara sa platesti . Nu prea ma interesa pe mine lucrurile astea , dar am luato pe calea lor cu sistemu lor de kakao .

Am mai fost eu la un sud american , praktica de sudor ...el m.a gasit pe siteul fortelor de munca si m.a sunat .....m.am dus doar o zi , si m.am concediat singur . Emigrantul ala credea ca eu sunt Tarzan si pot sa sudez cu o mana , si cu cealalta sa ma tin de o balustrada de balcon fara nici o siguranta pe mine , si apoi cika sa polizez cu o mana si tot asa sa ma tin de balustrada cu cealalta , sau sa car 2 profile de fier de 5 m groase cat linia de tren Smile)) .....si l.am lasat pe el sa termine cum vroia muschiu lui , si eu il priveam relaxandu.ma pe iarba ......aproape ma luase somnu de la flama Smile)) . cand m.am dus la fortele de munka sal raportez , ei nu au facut nimik impotriva lui cu toate pozele mele si video facute la locul de detentie Smile))

Practica la restaurant , mi.a sugerato lacheul meu ...acolo erau si interese personale ...de aceea a sarit k-tarfa de strada la cearta cu mine .
Sa vad cum ma trezesc vineri , ce ganduri am ...........sau le trimit email si le spun ca ma sterg singur din sistemu lor , oricum pt mine nu sunt cu nimik de ajutor . Eu sunt singurul VIKING de pe siteul asta .

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  Brutus la data de Lun Feb 22, 2010 9:55 am

Eu zic ca nu o sa te manance, si nu o sa va luati la bataie Smile Eu zic sa te duci, dar pregatit.

Cand am avut o problema de genul asta, am invocat mereu alte cazuri in care situtatia s-a rezolvat fix cum as vrea eu sa se rezolve Very Happy Adica, referitor la jobcoach, nu e nevoie sa stai de vorba cu acel "taliban" cum ii spui tu. Le spui ca ai un "kompis" care pur si simplu s-a inscris in programul de jobcoaching fara sa vorbeasca cu propriul handläggare, ci doar cu unul care era disponibil atunci, oarecare. Daca intreaba unde, le zici ca la AF City in Göteborg Very Happy Si sfatul meu este sa iti alegi o firma privata care sa te consilieze. Te duci acolo si le spui ca pur si simplu vrei sa te inscrii la firma X pentru jobcoaching (aproape toate firmele de recrutare/consiliere in cariera au acest serviciu, deci ai de unde alege). Din experienta, jobcoach-ul de la ei e fix ca "talibanul" tau... nu e mare diferenta intre ei. Dar sa stii ca nu iti garanteaza niciun jobcoach vreun job, nu au mai multe solutii, doar te ajuta cu idei, sau alte posibilitati de cautare la care poate nu te-ai gandit inca. Totul tine in continuare de tine! Dar asta probabil ca stii deja.

Cat despre practica, intereseaza-te care sunt regulile... daca ai voie sa renunti sau nu, cand ai voie... poate el facea pe smecherul la intimidare. Fiind practica, nu cred ca e asa de strict, dar probabil ca ar fi trebuit sa ii suni, sa ii anunti si pe ei. Nu stiu... aici chiar nu am experienta. Dar alta data, cand mai intrebi de practica, spune-le din nou ca unui "kompis" de-al tau i-au dat o baza de date cu locuri de practica, altundeva decat in restaurante sau pizzerii... pentru ca au mai multe decat sunt afisate, doar ca nu le dau la toti Smile Don´t ask me why!

Eu imi rezolv treburile cu ei in suedeza, si probabil ca sunt mai receptivi, daca ai cum, du-te la "confruntare" cu un vorbitor de suedeza, doar sa fie acolo... stiu ca se mai practica.

Oricum bafta mult si sper sa iti gasesti job curand!

P.S. cati vikingi sunt pe forumul asta? doi sau mai multi?

Brutus
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 01/08/2009
Varsta : 32

Sus In jos

Un sfat va rog frumos .....

Mesaj  VIKINGUL la data de Lun Feb 22, 2010 6:15 am

As vrea sami dati si mie un sfat in legatura cu o problema mai veche . Am fost in practica anul trecut 1 luna de zile la un restaurant si din cauza traiului de acolo am oprit practica ca nu avea nici un rost sa mai sclavagesc . Talibanu meu consilier de la fortele de munca , m.a sunat dupa cateva zile sami tipe in ureche ca nu aveam eu dreptul sa opresc practica , si ca aici nu este anglia, africa ...etc , si ca o sa ma stearga din baza lor de date ca asa vrea el . L.am evitat dupa aceea , sa nu ma mai cert degeaba cu el , si am continuat sa ma duc acolo in fiecare luna . Acum 3 saptamani am fost din nou la ei , sa cer un job coach , si mi.au spus sa vb cu talibanu meu care ma evita . L.am sunat pana la urma , si el a spus ca nu exista nici un job coach care vorbeste engleza , toti vorbesc suedeza , turceste , araba Smile))))) .......

In fine , am fost a 2 a zi si m.am dus la ei , si am vb cu o doamna suedeza care mi.a spus ca exista unul care vb engleza acolo si o sa ma trimita la el , si am cerut sa vb cu seful lor despre talibanu meu care nu da 2 bani pe mine , sa mil schimbe . Ma suna domnu sef , ii spun care este problema si cika el o sa ma anunte daca il schimba sau nu . Problema acum este ca m.a chemat la o confruntare cu talibanu , sa fie si el de fata ce probleme personale avem intre noi . Va rog sami spuneti daca este bine sa ma duk la confruntare , sau imi pierd timpul cu ei . Multumesc frumos .

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 12:51 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: