Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 6 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 6 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

autoturism inmatriculat in Romania

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: autoturism inmatriculat in Romania

Mesaj  brigadir la data de Mier Apr 18, 2012 10:17 am

In 5 luni de zile nu m-a oprit politia niciodata si am umblat destul de mult cu ea. Stii pe cineva din Romania care i-a fost confiscata masina pentru neinmatriculare la timp?

"Confiscat" nu cred ca e cuvantul potrivit pentru ca nu ti-o confisca. Singurul lucru pe care il fac este sa nu te mai lase sa o conduci si iti iau cheile dupa care o urca pe platforma si o depoziteaza la ei.

Nu am auzit pe nimeni ca sa spuna ca a patit asa ceva dar asa spun astia de la Transportstyrelsen. Astea ar fi regulile.

Pe mine m-au oprit pe autobanda si au vrut sa imi ia masina doar pentru ca nu platisem taxele la timp. Am avut noroc ca era politista si nu politist si am dat-o in glume si alte tangouri. Ba am vrut sa o si mituiesc si cu bomboane:))... a ras ea, am ras eu... ba a mai ras si bosorogul cu care era in masina si m-au iertat.

Alta data m-au prins pentru ca nu aveam besiktul la masina. La fel... au vrut sa ma faca pieton. Pe aia i-am mintit ca eram chiar in drum inspre bilprovning. Probabil ca nu m-au crezut dar tot mi-au dat drumul.

Cum ai norocul. Ce sa zic?

Intr-adevar este greu sa te decizi. Personal... deci in situatia in care as fi in locul tau... eu as umbla cu ea pana pot dar m-as impaca cu gandul ca pot sa o pierd sau... as incerca sa o vand unui romanas care merge acasa. Chiar daca as da-o cu mult sub pretul pietii. Sunt aici masini ieftine pe toate gardurile si nu are sens sa te complici.

Dar tu nu te lua dupa mine sa ma blestemi si dupa aia sa-mi rup vreun picior:)))

brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Mersi Brigadir

Mesaj  Pericle la data de Mier Apr 18, 2012 9:46 am

Am platit azi amenda de parcare ca sa nu ajung la kronofogden,pt ca intentionez sa stau aici mult timp in Suedia. Masina mea valoreaza maxim 2000 euro daca vreau sa o vand. Cred ca ma voi risca sa nu o transcriu, as mai umbla asa cu ea un an pana in aprilie 2013 cand trebuie sa fac revizia si trebuie sa o duc in Romania, pt ca costa mult asigurarea si plus ca mi s-au furat in Malmö bagaje din masina printre care cartea de identitate a masinii si cartea tehnica a masinii, deci trebuie sa merg in Romania si sa imi elibereze altele daca vreau sa transcriu masina. Noroc ca nu mi s-a furat certificatul de inmatriculare si actele personale. In 5 luni de zile nu m-a oprit politia niciodata si am umblat destul de mult cu ea. Stii pe cineva din Romania care i-a fost confiscata masina pentru neinmatriculare la timp? Daca arat doar actele romanesti(permis+id card) cand ma opreste politia in trafic pot scapa basma curata? Foarte multa bataie de cap o sa am daca vreau sa imiinmatriculez aceasta masina in Suedia. Habar nu am ce sa fac. Svårt att bestämma mig. Mad Question

Pericle
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 09/12/2011

Sus In jos

Mesaj  brigadir la data de Mar Apr 17, 2012 11:35 pm

Salut Pericle.

Din pacate amenzile pentru parcare sunt cele mai pacatoase deoarece au un regim mai special. Facturile de acest gen ajung cel mai repede la kronofogden. Te-as sfatui sa o platesti cat mai urgent daca intentionezi sa te integrezi si sa poti sa beneficiezi de imprumuturi.

Din cate am citit pe Transportstyrelsen perioada maxima de transcriere este de 6 zile si eu zic sa te bucuri daca primesti o amenda. Legea zice ca ti se confisca masina pe loc si o primesti inapoi dupa ce ai facut rost de o tona de documente. Multi isi lasa masinile la ei deoarece costa mai mult sa faci rost de toate actele decat masina in sine. Nu vreau sa exagerez dar eu zic sa ai grija.

Eu am patit-o de cateva ori cu aia de la TS. As zice sa lasi masina in parcare si sa mergi la ei ca sa iti rezolvi treaba.

Succes

brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Amenda parcare

Mesaj  Pericle la data de Mar Apr 17, 2012 5:14 am

Am luat si eu o amenda de parcare acu 3 zile. Ce se intampla daca nu o platesc? M-am mutat in Suedia in noiembrie 2011 si am personnummer din decembrie 2011, masina nu am inmatriculat-o inca desi am venit cu ea in noiembrie. Sa inteleg ca acum au institutiile suedeze au dovada ca masina mea este in Suedia de cel putin 3 zile si mai am inca 4 zile timp la dispozitie ca sa transcriu masina pe Suedia? Ce se intampla daca nu o transcriu? Risc mai mult de 1200 koroane amenda daca sunt oprit de politie in trafic? Masina e inscrisa pe numele meu. Multumesc anticipat de raspunsuri.

Pericle
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 09/12/2011

Sus In jos

Mesaj  costel igorov la data de Mar Feb 07, 2012 8:02 am

Nu s-a schimbat nimic. exista momentan doar un sistem de recuperare a amenzilor de parcare intre tarile nordice. Uniunea Europeana planuieste (s-ar putea sa fi intrat deja in aplicare) doar recuperarea amenzilor de circulatie gen excces de viteza sau nerespectarea semaforului rosu.Amanzile de parcare nu intra in categoria asta.
In plus ti se lasa fluturasul de amenda pe parbriz asa ca trebuie , conform legii, sa te notifice si la domiciliu. Autoritatile din Suedia nu au acces automat la registrul auto roman. Amenda ti-a luat-o vintul asa ca asteapta notificarea in Romania lol! lol! lol! lol! lol! Cunosc o gramada de camionagii romani care au teancuri de amenzi de parcari, pina acum nu i-a deranjat nimeni cu scrisorele de aducere aminte din Suedia.

Sa traiesti bine !

costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 90
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

decontare amenzi suedia romania

Mesaj  user-emigrant la data de Dum Ian 29, 2012 9:11 pm

Salutare,
Stie cineva daca s-a schimbat ceva in legislatia cu privire la decontarea amenzilor din Suedia in Romania?
Mai precis, pt o amenda de parcare primita in Suedia, la o masina cu numar de Romania, ce se intampla daca nu e platita in 8 zile cat scrie pe ea?
multumesc

user-emigrant
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 18/07/2011

Sus In jos

inmatriculare masina adusa din romania

Mesaj  cipianv24ro la data de Sam Dec 25, 2010 11:36 pm

costel igorov a scris:Numai cineva care a facut acelasi lucru inaintea ta ti-ar putea raspunde. Daca nu ai noroc sa gasesti pe cineva pe forum suna serviciul pentru clienti la transportstyrelsen.

multumesc!
luni, 27.12.2010, am sa sun sa ma interesez cum trebuie sa procedez.
cum aflu ceva si este constructiv anunt.
sarbatori fericite tuturor!

cipianv24ro
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 02/11/2010
Varsta : 41
Localizare : Tyresö

Sus In jos

Mesaj  costel igorov la data de Sam Dec 25, 2010 6:30 am

Numai cineva care a facut acelasi lucru inaintea ta ti-ar putea raspunde. Daca nu ai noroc sa gasesti pe cineva pe forum suna serviciul pentru clienti la transportstyrelsen.

costel igorov
membru senior
membru senior

Sus In jos

inmatriculare masina adusa din romania

Mesaj  cipianv24ro la data de Joi Dec 23, 2010 7:14 am

buna ziua,

am o intrebare legata de inregistrarea masinii, a carui proprietar sunt.
am accesat site-ul "http://www.transportstyrelsen.se/sv/Vag/Fordonsimport-och-ursprungskontroll/"si am incercat sa-mi completez fisa "ansök om ursprungskontroll", dar imi cere un cod de autorizare, cod care mi-l indica intr-un exemplu pe site-ul "http://www.transportstyrelsen.se/en/About-the-site/Applying-via-the-Internet---log-on/Authorisation-codes-and-registration-numbers/". intrebarea este cum trebuie sa procedez?
am uitat sa specific ca am deja numar personal.

multumesc!

cipianv24ro
membru
membru

Data de inscriere : 02/11/2010
Varsta : 41
Localizare : Tyresö

Sus In jos

Mesaj  costel igorov la data de Lun Oct 18, 2010 9:51 am

d_89 a scris:
Emil a scris:
O masina importata privat este mult mai scump de asigurat.
Sambo a mea si-a inscris masina aici iar asigurarea (helförsäkring) este de 368 kr. pe luna. Nu este decit cu vreo 50 de kr. mai scumpa. Skoda Fabia 2006.

Ti se pare putin 368kr pe luna ? Pai in RO platesti 300ron in medie, pe 6 luni (bineinteles difera capacitatea motorului).. poti sa calculezi si tu diferenta Wink

O persoana care are sub 25 ani plateste cam dublu fata de una trecuta de 25ani.

Helförsäkring este echivalentul asigurarii "casco" din Romania. 300 RON/6 luni este cu siguranta costul asigurarii obligatorii (RCA). Daca ai rabdarea sa compari prima de asigurare casco in procente din valoarea bunului asigurat vei constata probabil cu uimire ca este mai scump in Romania.

costel igorov
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  d_89 la data de Lun Oct 18, 2010 9:15 am

Emil a scris:
Sambo a mea si-a inscris masina aici iar asigurarea (helförsäkring) este de 368 kr. pe luna. Nu este decit cu vreo 50 de kr. mai scumpa. Skoda Fabia 2006.

Ti se pare putin 368kr pe luna ? Pai in RO platesti 300ron in medie, pe 6 luni (bineinteles difera capacitatea motorului).. poti sa calculezi si tu diferenta Wink

O persoana care are sub 25 ani plateste cam dublu fata de una trecuta de 25ani.

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Joi Oct 07, 2010 10:26 am

cocoshel a scris:
Emil a scris:
Un coleg de serviciu a importat anul trecut un Mercedes de doi ani vechime din Germania. A primit oferte cu pina la 100% mai scumpe decit aceiasi masina "vinduta suedez" inclusiv de la firma de asigurari la care fusese client o viata. Salvarea a venit tot de la Mercedes care are o firma de asigurari proprie, asigurarea era cum spui tu cu vreo 50 sek mai scumpa. Totusi...368 sek/luna asigurare totala(helförsäkring)...mi se pare un mare chilipir. Emile ma faci sa-mi cumpar Skoda Smile sau sa ma mut la Landskrona.
Esti sigur ca este vorba de helförsäkring? Despre ce firma de asigurare este vorba?
Masina a fost inscrisa ca flyttsak nu a fost considerata ca import. Adica daca te muti in Suedia ai voie sa-ti inscri masina aici si nu sint chiar asa de drastici la asigurari si revizii tehnice. Firma de asigurari se numeste SalusAnsvar.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Joi Oct 07, 2010 9:40 am

Emil a scris:
Un coleg de serviciu a importat anul trecut un Mercedes de doi ani vechime din Germania. A primit oferte cu pina la 100% mai scumpe decit aceiasi masina "vinduta suedez" inclusiv de la firma de asigurari la care fusese client o viata. Salvarea a venit tot de la Mercedes care are o firma de asigurari proprie, asigurarea era cum spui tu cu vreo 50 sek mai scumpa. Totusi...368 sek/luna asigurare totala(helförsäkring)...mi se pare un mare chilipir. Emile ma faci sa-mi cumpar Skoda Smile sau sa ma mut la Landskrona.
Esti sigur ca este vorba de helförsäkring? Despre ce firma de asigurare este vorba?

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Mesaj  Pusa la data de Joi Oct 07, 2010 9:15 am

cocoshel a scris:Cit ai voie sa circuli cu numere de Ro depinde in primul rind de tara in care esti inregistrat cu domiciliul stabil. Legea spune ca trebuie sa-ti inregistrezi masina in Suedia la o saptamina dupa inregistatea mutarii in Suedia. In acelasi timp, daca esti nou mutat in Suedia, poti sustine ca esti inregistrat cu domiciliul si in Romania si poate peste 5 luni ai chef sa te muti inapoi in Romania asa ca regula cu o saptamina a cazut deja. Dac faci naveta toata viata intre Romania, Suedia sau planeta Marte trebuie sa stai mai mulr de 183 zile pe an in Suedia pentru a fi obligat sa-ti inmatriculezi masina aici. Daca vreo institutie de stat sau politia rutiera sustine contrariul trebuie sa si dovedeasca acest lucru, declaratia ta este sfinta pina la proba contrarie.
Inmatriculatrea unei masini din Romania in Suedia costa in jur de 2000 de coroane. Partea negativa este asigurarea dupa inmatricularea in Suedia. O masina importata privat este mult mai scump de asigurat.
Multumesc pt raspuns!
Toate cele bune!

Pusa
membru
membru

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 06/10/2010
Localizare : Norbotten-SE.

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Mier Oct 06, 2010 7:28 pm

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Mier Oct 06, 2010 10:37 am

Cit ai voie sa circuli cu numere de Ro depinde in primul rind de tara in care esti inregistrat cu domiciliul stabil. Legea spune ca trebuie sa-ti inregistrezi masina in Suedia la o saptamina dupa inregistatea mutarii in Suedia. In acelasi timp, daca esti nou mutat in Suedia, poti sustine ca esti inregistrat cu domiciliul si in Romania si poate peste 5 luni ai chef sa te muti inapoi in Romania asa ca regula cu o saptamina a cazut deja. Dac faci naveta toata viata intre Romania, Suedia sau planeta Marte trebuie sa stai mai mulr de 183 zile pe an in Suedia pentru a fi obligat sa-ti inmatriculezi masina aici. Daca vreo institutie de stat sau politia rutiera sustine contrariul trebuie sa si dovedeasca acest lucru, declaratia ta este sfinta pina la proba contrarie.
Inmatriculatrea unei masini din Romania in Suedia costa in jur de 2000 de coroane. Partea negativa este asigurarea dupa inmatricularea in Suedia. O masina importata privat este mult mai scump de asigurat.

cocoshel
Admin

Sus In jos

Mesaj  Pusa la data de Mier Oct 06, 2010 9:07 am

mihai a scris:Salut

Locuiesc in Malmo si de vreo luna mi-am adus masina din RO. Masina este inmatriculata pe numele unei rude in RO.
Pana acum imi pare varianta optima la care m-au impins taxele mari.
Atata vreme cat am asigurare care acopera si Suedia , exista vreun temei legal care sa imi interzica sa circul in situatia asta ?
Mai este cineva in situatia asta ?

Bafta
Mihai
Da si eu sunt in aceeasi situatie ca si a ta Mihai,doar ca masina este inmatriculata in Ro pe numele meu.Nu stiu cat timp am voie sa circuli (legal) cu numere de Ro in Se???Dar nici care sunt costurile de inscriere in Se.?
Poate cineva informat o sa ne raspunda. Very Happy

Pusa
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  Pusa la data de Mier Oct 06, 2010 8:50 am

cocoshel a scris:Bine ai venit pe acest forum Adriann!

Ca turist poti circula in Suedia cu o masina inregistrata in Romania cit vrea muschiul tau.

Daca vrei sa te muti in Suedia si autoturismul este inregistrat pe numele tau ca persoana fizica atunci trebuie, conform legii, sa inmatriculezi autoturismul in Suedia in termen de o saptamina de la inregistrarea mutarii la Skatteverket.

Daca autoturismul este in proprietatea unei firme, luat in leasing de catre o firma (indiferent daca tu esti sau nu proprietarul firmei) sau este pe numele altei persoane fizice care locueste in Romania atunci nu esti obligat sa inmatriculezi autoturismul in Suedia. Poti locui in Suedia si lucra temporar pentru o firma din Romania sau sa imprumuti temporar o masina de la un cunoscut sau verisor de gradul 3 sau 6 din Romania.
Este avantajos sa circuli in Suedia cu un autoturism inmatriculat in Romania, taxele sint mai mici in special la masinile diesel si esti scutit de plata taxei de intrare si iesire din Stockholm. Teoretic poti primi amenzi de parcare pentru un autoturism inmatriculat in Romania dar in practica nu le platesti deoarece nu exista un sistem de avizare si recuperare a amenzilor de parcare intre Suedia si tarile din afara Scandinaviei.
Buna seara,Cocoshel!
Cunosti costurile de inmatriculare a unei masini cu nr de Ro in Suedia?

Pusa
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  mihai la data de Vin Iun 11, 2010 11:21 am

Salut

Locuiesc in Malmo si de vreo luna mi-am adus masina din RO. Masina este inmatriculata pe numele unei rude in RO.
Pana acum imi pare varianta optima la care m-au impins taxele mari.
Atata vreme cat am asigurare care acopera si Suedia , exista vreun temei legal care sa imi interzica sa circul in situatia asta ?
Mai este cineva in situatia asta ?

Bafta
Mihai

mihai
membru
membru

Data de inscriere : 11/06/2010

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Joi Apr 08, 2010 11:32 am

Emil a scris:
d_89 a scris:ok multumesc de raspuns ..total de acord cu tine...bun sa zicem ca te opreste politia si vede ca nu ai masina inmatriculata aici dar tu ai acte de sedere permanenta...ce iti poate face_? ma refer la amenzi, sau care este procedura...daca stii? multumesc
Deci daca ai masina inregistrata pe numele tau si tu ai domiciliul in Suedia (politia poate sa verifice foarte usor asta) atunci poate sa-ti puna interzis sa mai circuli cu masina neinregistrata in Suedia. Poate sa-ti suspende si permisul de conducere pentru asta sau sa-ti dea amenzi. daca persisti atunci te poate si condamna.

Emile, cred ca exagerezi. Suspendarea permisului de conducere si chiar condamnare? Hai sa fim seriosi!

Lag (2001:558) om vägtrafikregister:
16 § Den som har sitt egentliga hemvist i Sverige och som förvärvat ett fordon som avses i 12 § men som inte är registrerat här, får under en vecka från det att fordonet fördes in i Sverige bruka fordonet med stöd av en giltig utländsk registrering. Detta gäller dock endast den som inte yrkesmässigt tillverkar, transporterar eller handlar med motordrivna fordon eller med släpfordon.
Straffbestämmelser
29 § Den som uppsåtligen eller av oaktsamhet brukar ett fordon i strid med 12, 17, 18, 26 eller 27 § döms till penningböter.
Till samma straff döms ägaren, om han uppsåtligen eller av oaktsamhet har underlåtit att göra vad som skäligen har kunnat krävas av honom för att hindra att fordonet brukades.
Den som innehar ett fordon med nyttjanderätt för obestämd tid eller för en bestämd tid som understiger ett år och har befogenhet att bestämma om förare av fordonet eller anlitar någon annan förare än den som ägaren har utsett döms i ägarens ställe enligt andra stycket.
http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/20010558.htm

Neinmatricularea masinii in Suedia este, conform legii, o contraventie si nicidecum o infractiune cu caracter penal. Valoarea amenzii? 1200 de coroane suedeze
Smile
http://www.polisen.se/Lagar-och-regler/Trafik-och-fordon/Trafik/Trafikboter/Brott-mot-LVTR-mm/Kod-600-609/

cocoshel
Admin

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Mier Apr 07, 2010 11:43 pm

Obligatia de a inmatricula o masina in Suedia in termen de o saptamina se refera la data introducerii masinii in Suedia si nu la data cind proprietarul se muta in Suedia. Momentul introducerii in Suedia este greu de dovedit. Politia sau inspectorul auto poate lua ca referinta eventuale amenzi de parcare sau controale rutiere anterioare care sunt trecute intr-o baza de date.

Persoanele domiciliate in Suedia pot conduce o masina de serviciu sau inchiria o masina inmatriculata in alta tara EU aflata in proprietatea sau luata in leasing de catre o societate comerciala din EU. Conditia este ca autoturismul sa fie utilizat temporar in Suedia. Definitia cuvintului "temporar" nu este stabilita precis in lege. In practica temporar inseamna de regula un an. Parerea mea este ca Adryann poate circula fara probleme in Suedia cu masina in leasing inmatriculata in Romania.

O persoana fizica cu domiciliul in doua tari diferite poate circula cu o masina inmatriculata in alta tara EU daca locueste in Suedia mai putin de 185 de zile pe an. Parerea mea este ca d_89 poate circula cu un autoturism inmatriculat in Romania 6 luni de la mutarea in Suedia deoarece poate fi considerat ca locuind in doua tari in anul mutarii in Suedia. La un control rutier poate sustine evident ca intentioneaza sa se mute cit de curind in Romania si inmatricularea in Suedia nu-si are sensul intrucit va locui mai putin de 185 de zile pe an in Suedia.

In practica, la un control rutier, nu intereseaza pe nimeni daca masina ar trebui inmatriculata in Suedia sau nu. Stockholmul e plin de masini inmatriculate prin Polonia sau Estonia care au sigle si reclame in suedeza privind servicii in constructii. Sistemul cu inmatricularea in alta tara din EU este folosit din plin inclusiv de suedezii nativi pentru a reduce impozitarea. Bucurestiul e plin de masini inmatriculate in Bulgaria in scopul reducerii impozitarii, acelasi sistem functioneaza in Suedia si in toata Uniunea Europeana.

http://www.transportstyrelsen.se/sv/Vag/Fordon/Export-och-tillfallig-registrering/Tillfallig-registrering/Fragor-svar-om-utlandskt-registrerade-fordon/

cocoshel
Admin

Sus In jos

..

Mesaj  d_89 la data de Vin Apr 02, 2010 6:45 am

daca ai pasaport biometric nu te doare capul....eu de exemplu nu il am si ma ooftic rau dureaza intre 4-8 luni ca sa il faci prin ambasada.....permisul il schimbi repede eu am dat vreo 50 lei acum cred ca e cam 80 in cateva zile e gata..bafta

d_89
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  Adryann la data de Vin Apr 02, 2010 6:36 am

d_89 a scris:da .permisul ramane la ei si primesti unul suedez...cel mai simplu este sa ai pasaport biometric si nu trebuie sa schimbi permisul mai ales daca ai permis model europen.......poti obtine buletinul "id-kort" doar cu o cerere.....eu de exeplu nu am pentru ca am venit inainte de a intra in vigoare la noi aste bio si am intampinat probleme pentru ca pasaportul tip vechi nu e recunoscut de autoritati aici ,ma refer doar pentru obtinerea de acte..asa poti sa te legitimezi cu el oriunde nu e prob....

Pasaportul il am pe cel nou,insa permisul este din 2004...trebuie sa ma interesez...si eventual sa schimb si permisul de conducere.

Adryann
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 31/03/2010
Varsta : 31

Sus In jos

..

Mesaj  d_89 la data de Vin Apr 02, 2010 6:33 am

da .permisul ramane la ei si primesti unul suedez...cel mai simplu este sa ai pasaport biometric si nu trebuie sa schimbi permisul mai ales daca ai permis model europen.......poti obtine buletinul "id-kort" doar cu o cerere.....eu de exeplu nu am pentru ca am venit inainte de a intra in vigoare la noi aste bio si am intampinat probleme pentru ca pasaportul tip vechi nu e recunoscut de autoritati aici ,ma refer doar pentru obtinerea de acte..asa poti sa te legitimezi cu el oriunde nu e prob....

d_89
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  Adryann la data de Vin Apr 02, 2010 6:20 am

d_89 a scris:nu trebuie sa dai nici un test doar trimiti permisul la preschimbat impreuna cu 600 SEK cam 60euro si astepti sa vina .asta poate dura intre 1-3 luni...eu il am de o luna trimis si nu am primit nici un raspuns. Si odata cu obtinerea lui aici ai si buletin ..il poti folosi ca buletin...succes

permisul din Ro ramane la ei? pt ca ma gandesc ca o sa mai vin in Ro..

multumesc

Adryann
membru
membru

Sus In jos

..

Mesaj  d_89 la data de Vin Apr 02, 2010 6:15 am

nu trebuie sa dai nici un test doar trimiti permisul la preschimbat impreuna cu 600 SEK cam 60euro si astepti sa vina .asta poate dura intre 1-3 luni...eu il am de o luna trimis si nu am primit nici un raspuns. Si odata cu obtinerea lui aici ai si buletin ..il poti folosi ca buletin...succes

d_89
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  Adryann la data de Vin Apr 02, 2010 5:45 am

Emil a scris:
d_89 a scris:ok multumesc de raspuns ..total de acord cu tine...bun sa zicem ca te opreste politia si vede ca nu ai masina inmatriculata aici dar tu ai acte de sedere permanenta...ce iti poate face_? ma refer la amenzi, sau care este procedura...daca stii? multumesc
Deci daca ai masina inregistrata pe numele tau si tu ai domiciliul in Suedia (politia poate sa verifice foarte usor asta) atunci poate sa-ti puna interzis sa mai circuli cu masina neinregistrata in Suedia. Poate sa-ti suspende si permisul de conducere pentru asta sau sa-ti dea amenzi. daca persisti atunci te poate si condamna.
Buna seara
eu de exemplu am masina in sistem leasing de la Tiriac Leasing,Utilizatorul este o societate din Romania.EU sunt angajat al acestei societati si o sa raman inca 6..7 luni dupa ce o sa sosesc in Suedia.Masina o sa aiba toate documentele de la Leasing.Pana o sa mi perfectionez actele in suedia o sa o folosesc.Masina nu este pe numele meu,eu apar doar in procuri.Ideea e ca nu vreau de la inceput sa investesc bani in masina in Suedia....pana nu vad cum stau lucrurile...
Despre permisul de conducere.in momentul in care vreau sa am permis suedez trebuie sa dau examen? sau pur si simplu mi se shimba cel de Ro?

multumesc

o seara buna

Adryann
membru
membru

Sus In jos

..

Mesaj  d_89 la data de Vin Apr 02, 2010 5:35 am

poti te rog frumos sa imi dai si mie un link de la transportstyrelsen sau ceva ?as vrea sa vad exact care ar fi procedura ca sa stiu cam ce as putea face ms mult....

d_89
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Vin Apr 02, 2010 4:14 am

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  Adryann la data de Vin Apr 02, 2010 3:59 am

cocoshel a scris:Bine ai venit pe acest forum Adriann!

Ca turist poti circula in Suedia cu o masina inregistrata in Romania cit vrea muschiul tau.

Daca vrei sa te muti in Suedia si autoturismul este inregistrat pe numele tau ca persoana fizica atunci trebuie, conform legii, sa inmatriculezi autoturismul in Suedia in termen de o saptamina de la inregistrarea mutarii la Skatteverket.

Daca autoturismul este in proprietatea unei firme, luat in leasing de catre o firma (indiferent daca tu esti sau nu proprietarul firmei) sau este pe numele altei persoane fizice care locueste in Romania atunci nu esti obligat sa inmatriculezi autoturismul in Suedia. Poti locui in Suedia si lucra temporar pentru o firma din Romania sau sa imprumuti temporar o masina de la un cunoscut sau verisor de gradul 3 sau 6 din Romania.
Este avantajos sa circuli in Suedia cu un autoturism inmatriculat in Romania, taxele sint mai mici in special la masinile diesel si esti scutit de plata taxei de intrare si iesire din Stockholm. Teoretic poti primi amenzi de parcare pentru un autoturism inmatriculat in Romania dar in practica nu le platesti deoarece nu exista un sistem de avizare si recuperare a amenzilor de parcare intre Suedia si tarile din afara Scandinaviei.

multumesc

Adryann
membru
membru

Sus In jos

..

Mesaj  d_89 la data de Vin Apr 02, 2010 2:50 am

ok multumesc de raspuns ..total de acord cu tine...bun sa zicem ca te opreste politia si vede ca nu ai masina inmatriculata aici dar tu ai acte de sedere permanenta...ce iti poate face_? ma refer la amenzi, sau care este procedura...daca stii? multumesc

d_89
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Vin Apr 02, 2010 2:45 am

Nu este nimic aberant. Tu ai solicitat mutarea in Suedia si conform propriei tale declaratii de buna voie si nesilit de nimeni "Anmälan om flyttning till Sverige" esti pe buna dreptate domiciliat stabil in Suedia si bun de plata impozitelor.
Daca lociesti mai putin de 183 de zile in Suedia te duci frumusel la Skateverket si declari mutarea unde vrea muschiul tau, nu mai platesti impozite si circuli cu ce masina vrei tu indiferent de tara de inmatriculare. Unde calatoresti si pe ce perioada este problema ta strict personala. Important este ce declari tu pe propria raspundere de buna voie si nesilit de nimeni. Locuesti in Suedia - impozite si preturi suedeze, inmatricularea masinii in Suedia dar si drepturi si asigurari sociale suedeze. Locuesti in Romania trebueie sa ai masima inmatriculata in Romania. Solutia optima o alegi tu, declaratia ta conteaza cel mai mult, nimeni nu sta sa sa-ti numere vizele de pe pasaport sau zilele de calatorie si sedere prin ce tara sau oras vrea muschiul tau. Asta este valabil si pentru Suedia impozitul pe venit sau asigurarea au valori diferite in functie de comuna in care locuesti.

cocoshel
Admin

Sus In jos

..

Mesaj  d_89 la data de Vin Apr 02, 2010 1:45 am

este adevarat si ce zici tu dar uite cum e in cazul meu daca era ceva strict, asa ma gandesc ca, nu trebuia sa
te mai lase aici pe motiv ca ai alt domiciliu in alta tara..corect_? cred ca sunt multe neclaritati si la ei si cum ai zis si tu nu prea vad cum ar putea sa ma oblige sa o inmatriculez aici..atat timp cat eu pot sa plec in ro si o data la doua luni..care e problema...? asta mi se pare cam aberant...daca era viza la intrare sau mai stiu eu ce ca sa tina evidenta cand intri si cand iesi din suedia mai ziceai dar asa nu vad cum te-ar putea controla ...poate ca o s-o scoata cu timpu..

d_89
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Vin Apr 02, 2010 1:19 am

Daca ai solicitat la Skatteverket mutarea in Suedia pe o perioada nedeterminata( mai mare de un an) ai primit un numar personal suedez (personnumer). Din punct de vedere juridic ai domiciliul stabil (mantalskrivning) in Suedia si nu poti avea domiciliu stabil in doua tari sau doua orase diferite in Suedia si are de-a face cu impozitarea.
Daca ai solicitat mutarea in Suedia pe o perioada mai mica de un an atunci vei primi de la Skatteverket un numar personal provizoru (samordningsnummer). Daca locuesti in Suedia mai mult de 183 zile/an atunci ai obligatia de a plati impozite in Suedia fiind considerat domiciliat stabil in Suedia.
Din acest motiv exista o intrebare clara pe formularul de mutare in Suedia si de obtinere a personnummer de la Skatteverket (Anmällan om flyttning till Sverige).
In practica nu prea te intreaba nimeni la un control rutier de inmatricularea masinii in Suedia sau Romania. Controalele de rutina rutiere au ca obiect in majoritatea cazurilor viteza, controlul alcoolemiei si permisul de conducere. Daca te legitimezi cu un permis si buletin romanesc si nu "vorbesti" suedeza ai toate sansele sa fii confundat cu un turist roman. Daca treci masina pe numele unei rude din Romania atunci este aproape imposibil de dovedit contraventia, ai tot dreptul din lume sa imprumuti temporar o masina de la un cunoscut domiciliat in Romania. O contraventie sau infractiune in Suedia trebuie intodeauna dovedita de autoritatea de stat care sustine comiterea acesteia si pina la proba contrarie esti un cetatean de buna credinta. In Romania ai nevoie de "procura de la leasing pentru a iesi din tara"....Jesus... departe este Romania de Europa!

cocoshel
Admin

Sus In jos

..

Mesaj  d_89 la data de Vin Apr 02, 2010 12:21 am

referitor la ce zici tu cu inmatriculare..eu de exemplu m-am mutat aici dar am adresa si in romania pot sa plec cand vreau si sa vin cand vreau...de ce ar trebui sa o inmatriculez aici atat timp cat eu am adresa si in ro? daca poti sa imi zici... nu cred ca mai e valabil asta acum cu UE, poate asa era innainte....

d_89
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Joi Apr 01, 2010 11:24 pm

Bine ai venit pe acest forum Adriann!

cocoshel
Admin

Sus In jos

Mesaj  Adryann la data de Joi Apr 01, 2010 1:44 am

d_89 a scris:teoretic ar trebui sa poti fara probleme..eu am nr de ro aici, bine nu este pe firma ..dar oricum trebuie sa poti....succes

multumesc frumos pt ajutor

Adryann
membru
membru

Sus In jos

..

Mesaj  d_89 la data de Joi Apr 01, 2010 1:22 am

teoretic ar trebui sa poti fara probleme..eu am nr de ro aici, bine nu este pe firma ..dar oricum trebuie sa poti....succes

d_89
membru
membru

Sus In jos

autoturism inmatriculat in Romania

Mesaj  Adryann la data de Mier Mar 31, 2010 7:40 pm

Buna dimineata

In primul rand as dori sa salut pe toti membri acestui forum.

Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.Urmeaza sa plec in Suedia.As dori sa plec cu autoturism inmatriculat in Romania.Autoturismul este in sistem leasing ( autoturismul are procura de la leasing pt a iesi din tara,extindere casco , etc ).Ceea ce vroiam sa stiu este daca pot sa circul cu el in Suedia .

multumesc anticipat
adrian

Adryann
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:14 pm

Continut sponsorizat