Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Buna ziua pentru stabilirea unei personae cu handicap grad II forma accentuata
Ieri la 4:18 pm Scris de daniel_danut83

» caut firma constructii/renovari in zona Malmö
Ieri la 3:46 pm Scris de Ralu

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Dum Sept 21, 2014 10:24 am Scris de Rheea

» Caut chirie Stocholm
Sam Sept 20, 2014 8:57 pm Scris de Rheea

» Despre procedura de cumparare a unui apartament mobilat.
Vin Sept 12, 2014 3:37 am Scris de ionutdani

» Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?
Joi Sept 11, 2014 11:26 pm Scris de ionutdani

» Anunturi umanitare
Joi Sept 04, 2014 11:18 am Scris de infosperanta

» In sfirsit, in Suedia !!!
Mier Sept 03, 2014 6:00 pm Scris de lillamy

» Facultatea
Mier Sept 03, 2014 5:53 pm Scris de lillamy

Cine este conectat?
In total sunt 14 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 14 Vizitatori :: 2 Motoare de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 pm
Reclama ta aici
Forum Suedia Info
Reclama ta aici
Forum Suedia Info
Reclama ta aici
Forum Suedia Info

Sanse de gasit chirie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Conditii de locuit

Mesaj  DVlad la data de Mier Sept 08, 2010 1:53 pm

Sunt Vlad si as dori sa stiu ce am de facut daca doresc sa emigrez in Suedia. Ma puteti sfatui unde este cel mai bine ca sa ma cazez ?

Cu stima si multumiri,
Vlad

DVlad
membru
membru

Numarul mesajelor: 8
Data de inscriere: 08/09/2010
Varsta: 46
Localizare: Romania

Sus In jos

Re: Sanse de gasit chirie

Mesaj  costel igorov la data de Sam Aug 21, 2010 9:37 pm

Emil a scris:
dady3_0 a scris:Dupa cum spuneai: " O alta alternativa ar fi sa cumperi o locuinta in orase mici ca Klippan, Astorf , Staffanstorp. Preturile incep de la 2500 de euro." Asa de putin sa fie o casa in Suedia?
Poate de la 250000 de euro. Very Happy

Mai nou apartamentele se dau pe degeaba prin Perstorp si Osby numai sa te muti acolo Emile ! Apasa pe linkuri si convingete singur. O vila pe acolo gasesti si cu 30 de mii de euro. Cel mai bun instrument de a verifica este värderingsdata, au statistica pe tranzactii deja efectuate nu vrajeala de agent imobiliar cu pret afisat mult sub pretul pietei pentru a atrage amatorii de chilipiruri.

http://www.varderingsdata.se/bopriset.shtml

costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor: 87
Data de inscriere: 23/12/2009

Sus In jos

Preturi la imobiliare...

Mesaj  eliza la data de Vin Aug 20, 2010 7:59 pm

Preturile incep de la 2500 de euro." Asa de putin sa fie o casa in Suedia?
Cam aceeasi intrebare a pus si Danaque Smile
http://suediainfo.freediscussions.net/imobiliare-f7/sanse-de-gasit-chirie-t67.htm#459

Raspunsul l-a primit ulterior, prin cateva exp. cu linkuri si preturi (in coroane suedeze)
http://suediainfo.freediscussions.net/imobiliare-f7/sanse-de-gasit-chirie-t67.htm#460

Se pare ca... preturile la imobiliare intr-adevar variaza destul de mult, in functie de oras sau orasel.

eliza
Admin

Numarul mesajelor: 82
Data de inscriere: 13/05/2009
Localizare: Sverige

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Vin Aug 20, 2010 2:51 pm

dady3_0 a scris:Dupa cum spuneai: " O alta alternativa ar fi sa cumperi o locuinta in orase mici ca Klippan, Astorf , Staffanstorp. Preturile incep de la 2500 de euro." Asa de putin sa fie o casa in Suedia?
Poate de la 250000 de euro. Very Happy

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor: 171
Data de inscriere: 11/07/2009

Sus In jos

Pt cocoshel

Mesaj  dady3_0 la data de Vin Aug 20, 2010 2:23 pm

Dupa cum spuneai: " O alta alternativa ar fi sa cumperi o locuinta in orase mici ca Klippan, Astorf , Staffanstorp. Preturile incep de la 2500 de euro." Asa de putin sa fie o casa in Suedia?

dady3_0
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor: 51
Data de inscriere: 18/08/2010

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Mier Aug 11, 2010 10:44 pm

In general vechiul furnizor livreaza in continuare pina inchei tu contractul nou. Daca alegi un furnizor nou de obicei se ocupa ei de rezilierea contractului vechi, tu trebuie doar sa semnezi si sa le trimiti formularul prin posta. Furnizorii au mai multe tipuri de contracte (pret fix, pret variabil in functie de pretul pietei,etc). Daca nu ai incalzirea pe curent electric te-as sfatui sa nu pierzi prea mult timp cu tarife si cautarea ofertei celei mai bune. Diferenta de pret e nesemnificativa in raport cu timpul pierdut sa compari preturi si sisteme de liste de preturi.
Succes!

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor: 320
Data de inscriere: 29/04/2009
Localizare: Stockholm

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Mier Aug 11, 2010 7:22 am

Cu oricine ai incheia contract de energie trebuie sa platesti abonamentul de energie, cablul electric si serviciile. Cam 330 pe 3 luni vine. La inceput o sa te factureze furnizorul de energie comunal pe urma poti sa faci tu contract cu altii, dar abonamentul tot il platesti.

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Contract energie

Mesaj  danaque la data de Mar Aug 10, 2010 5:14 pm

Buna ziua din nou,
Am o nedumerire referitor la contractul de energie.
Am completat si trimis la TEKNIK - OCH STADSBYGGNADSFÖRVALTINGEN un formular (primit initial de la agentia de la care am inchiriat) prin care le comunic data de la care vreau sa devina disponibile serviciile comunale. Bun, insa cum ramane cu contractul de energie? Pe acel talon nu era specificat nimic referitor la alegerea furnizorului.
Din ce am mai citit ulterior, cu furnizorul de energie trebuie incheiat contract cu cel putin 30 de zile inainte de data de la care vreau sa beneficiez de serviciile lor (start date = intotdeauna ziua de 1 ale lunii).

Nedumerirea mea: ce se intampla daca nu am contract cu un anume furnizor de energie Question
Cumva blocul este alocat implict unui furnizor, urmand ca locatarii sa beneficieze de servicile lui in mod implicit? Iar in caz ca incheie individual contract cu alt furnizor, beneficiaza de serviciile celui din urma?

E un sistem diferit fata de ceea ce stiu, de aceea am atatea intrebari/nedumeriri, insa o voi scoate la capat pana la urma. Sper ca peste ceva timp sa pot da si eu sfaturi altora aflati in situatia mea de acum, asa cum si voi ma ajutati acum.
Multumim Smile

danaque
membru
membru

Numarul mesajelor: 26
Data de inscriere: 13/05/2010

Sus In jos

Mesaj  danaque la data de Mier Iul 21, 2010 1:37 pm

Emil a scris:Danaque
Un leverantor bun si ieftin de energie electrica este Vattenfall www.vattenfall.se Cablu tv este in fiecare apartament si este cuplat ori la firma comhem sau la sydantenn.Pretul este de obicei inclus in chirie.

Buna Emil,

Iti multumesc mult pentru aceste informatii. Din cate am vorbit cu vecinii (care mai intelegeau engleza ca eu nu inteleg mai nimic in suedeza) se pare ca blocul are contract de cablu cu sydantenn. Ref. la Vattenfall o sa ma interesez de preturi, fac niste comparatii si vedem...

Multumesc si pentru oferta de servicii IT, macar stiu pe cine sa caut Very Happy

Dat fiind faptul ca Landskrona e mica, cine stie, poate o data ne vom intalni si pe acolo si mai vorbim.

Pana atunci concediu placut si numai bine.
Dana

danaque
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Vin Iul 16, 2010 11:26 pm

Danaque
Un leverantor bun si ieftin de energie electrica este Vattenfall www.vattenfall.se Cablu tv este in fiecare apartament si este cuplat ori la firma comhem sau la sydantenn.Pretul este de obicei inclus in chirie.
Comhem are servicii si de internet si telefonie dar nu-ti recomand. sa te interesezi la ce serviciu de cablu tv esti tu cuplata.
Daca ai fibra optica in apartament atunci iti recomand Bahnhof ca provider de internet http://bredband.bahnhof.se/ Au viteza maxima de 100MB/s jos si 10Mb/s sus si costa 219 kr. pe luna. Poti sa-ti instalezi si telefonie IP de la teletek costa doar 30 kr. pe luna si sint ieftini in trafic www.teletek.se
daca nu ai fibra optica atunci trebuie sa te cuplezi la adsl prin conexiunea telefonica pe care o ai in apartament. Trebuie sa ai un abonament telefonic de la Telia www.telia.se pe urma poti alege ce provider vrei tu pentru internet.
Daca aveti nevoie vreodata de instalare si configurare de internet, telefonie-ip, cablu tv, routere, modemuri adsl, pc-uri instalatii electrice puteti sa ma contactati eu sint de meserie tehnician IT, electronist, electrician automatist. (Emil, un nume, o garantie Laughing )
Lycka till !

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Vin Iul 16, 2010 11:13 pm

Firma cea mai mare de inchiriat apartamente cea mai respectabila cu un service foarte bun de aici din Landskrona este AB Landskronahem

www.landskronahem.se

Este firma patronata de primarie.

mai este una de-i zice espace

http://www.espace-ffv.se/

Succes la cautare.

Ultima editare efectuata de catre Emil in Vin Iul 16, 2010 11:31 pm, editata de 1 ori

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

sanse de gasit chirie

Mesaj  ami la data de Vin Iul 16, 2010 8:55 pm

Multumesc foarte mult danaque pentru informatii si recomandari,o sa ma uit pe site-uri sa-mi fac o parere despre ce gasesc,si am sa-ti urmez sfaturile,sper sa avem si noi (eu si sotul meu) noroc sa gasim un apt. in aceleasi conditii(fara job,acte,etc) si daca o sa mai am nelamuriri sau intrebari,o sa mai intreb aici pe forum.Inca o data multam fain si va doresc noroc la toti in ceea ce vreti sa faceti.Numai bine!

ami
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor: 2
Data de inscriere: 16/07/2010

Sus In jos

Mesaj  danaque la data de Vin Iul 16, 2010 5:44 pm

ami a scris:...chiar ma intereseaza ce a scris DANAQUE in legatura cu inchirierea apt.in Landskrona si as vrea sa o intreb si sa o rog daca poate sa-mi spuna si mie cum se numeste agentia sau agentiile la care a apelat sa-si gaseasca apt. la forstahand.

Buna Ami,

Primul pas pe care l-am facut a fost sa caut pe site-uri specializate (gen http://bovision.se) anunturi cu privire la inchirieri de apartamente. De regula acolo posteaza anunturi (sau portalul respectiv se alimenteaza dintr-o baza de date publica, cine stie?) doar "agentii imobiliare" care de fapt sunt chiar proprietarii blocurilor de locuinte pe care fie le vand fie le inchiriaza. Acolo am gasit listate (functie de criteriile mele de cautare) o lista lunga de oferte de inchiriere, cu detalii despre apartament, adresa/harta unde acesta este pozitionat, eventual poze ale acestuia, datele de contact ale agentiei.
Mi-am facut o lista cu ce ma intereseaza si am contactat pe email (lb Engleza) agentul/agentia care se ocupa de acel anunt. I-am spus situatia mea (nu locuiesc in SE, nu am contract de munca acolo, nu am numar personal SE, am venituri proprii din RO si pot sa le demonstrez, pot plati avans/depozit ca si garantie, etc) si am scris de asemenea criteriile de cautare a apartamentului pe care il doresc (ex: suprafata min-max, chiria min-max, nr camere, DATA DISPONIBILITATII APT, etc). Acest lucru l-am facut (am contactat) fiecare agentie care avea in portal cel putin un apartament listat conf. criteriilor mele de cautare. Ulterior unele au raspuns, altele ba. Am pastrat legatura cu cele care mi-au raspuns si la un moment dat am stabilit o intalnire unde am vizitat un numar destul de mare de apartamente.

Exemple agentii:
http://www.biskopenfastighetsab.se
http://www.heimstaden.com/
http://www.lindstromfastigheter.se/
HSB Landskrona (www.hsb.se)
www.svenskahus.se

Ideal ar fi sa faci o vizita acolo (ex: 1 saptamana), sa vizitezi orasul (pe jos, la pas), sa intri in contact cu tot. Sa vizitezi parcuri, gari, statii de autobuz, cimitire, biserici, magazine, carciumi, plaja, tot ce-ti trece prin cap. In felul asta poti intelege mai repede oamenii, cultura, locul. Iti recomand sa te cazezi la un hostel (fiind mult mai ieftin), daca nu ai pe nimeni in SE unde sa stai (ex: http://www.perumsuthyrning.se/ http://www.trainhostel.com) fiind mult mai ieftin si mai eficient pentru task-ul pe care ti-l propui (sa ai un acoperis deasupra capului noaptea caci ziua oricum vei fi probabil mai mult "in drumetie"). Desigur, nu te opreste nimeni sa platesti 50-100EUR/noapte daca asta te face mai fericita Very Happy .

Dupa aceea (stiind deja zona/locurile) vei stii mai bine ce si unde sa cauti pe bovision.se (pentru ca in poze apartamentele, blocurile ti se pot parea cel putin ciudate - ca si constructie - fata de cele din RO sau alte tari din Europa) si nu in ultimul rand poti utiliza mai eficient google.com/maps ca sa vezi daca adresa apartamentului este in zona pe care ti-o doresti (conteaza mult, zic eu).

Cateva recomandari:
- dupa ce trimiti un email nu intra in panica daca nu-ti raspund a 2-a zi; pot sa treaca si 10 zile pana iti raspund (un motiv ar fi acela ca ei nu prea lucreaza la 10 taskuri paralele, in general dupa amiaza sunt plecati pe teren, au un alt mod de lucru fata de ce suntem noi obisnuiti). Oricum, daca depasesc limita de 10 zile iti recomand sa revi cu un email (fara sa ii agasezi, ca tot oameni sunt si ei si au si sentimente)
- descrie exact ce vrei, cine esti si de ce garantii dispui; daca n-ai job, contract, numar personal, familie/prieteni care sa garanteze etc, deci daca esti pe cont propriu atunci ti se va cere sa faci dovada "status-ului tau financiar"
- nu face drumul acolo pentru a vedea 1 singur apartament, incearca sa obtii de la ei cel putin 3-4 oferte de apartamente (altfel s-ar putea sa alegi ceea ce pica, in disperare de cauza)
- foarte important cand specifici criteriile de cautare este "data de la care doresti sa fie disponibil apartamentul"; daca le vei spune "de la 01.09.2010" atunci ei vor cauta FIX doar ceea ce e disponibil la 01.09.2010 (nu si ce este disponibil incepand cu 01.10.2010, 01.11.2010, etc); ca atare, daca nu ai o data fixa la care e musai sa te muti, poti solicita "disponibil cu data de dd.MM.yyyy si eventual dupa sau disponibil functie de data agreata intre parti (ca sunt apartamente care stau neinchiriate de luni de zile si ca atare acelea sunt disponibile deja, deci termenul de start chirie este cel agreat de parti).

Nu stiu ce alte recomandari/hint-uri sa dau aici, dar ce v-am spus reprezinta experienta personala, testata si functionala.
Eu nu am facut decat primul pas (am semnat contract, deci am apartament) insa de aici mai sunt si ceilalti pasi pe care inca n-am apucat sa-i fac (contracte servicii, mobilat apt, acte identitate, cursuri SFI, eventual job, integrare in SE sau asimilare cultura SE, etc). Insa "incetul cu incetul se face otetul", trebuie sa iei fiecare lucru pe rand, sa ai rabdare si multa incredere in fortele proprii.

Daca ar putea si altii sa mai adauge cate ceva cred ca n-ar strica, cu cat creste comunitatea de romani in SE cu atat va fi mai bine pentru RO (desi sper sa nu fie din cei care fac probleme pe unde se duc, fie acasa sau afara).

Succes

Ultima editare efectuata de catre Admin in Sam Iul 17, 2010 12:43 pm, editata de 3 ori (Motiv : corectie text: corectie atasare link - linkul sa poata fi vizibil)

danaque
membru
membru

Sus In jos

sanse de gasit chirie

Mesaj  ami la data de Vin Iul 16, 2010 4:18 pm

buna ziua la toata lumea,ma numesc Carmen si de ceva timp urmaresc acest forum civilizat,unde am aflat foarte multe lucruri utile si interesante,pentru cei ce vor sa locuiasca in Suedia.M-am hotarat mai greu sa scriu pe acest forum dar acum chiar ma intereseaza ce a scris DANAQUE in legatura cu inchirierea apt.in Landskrona si as vrea sa o intreb si sa o rog daca poate sa-mi spuna si mie cum se numeste agentia sau agentiile la care a apelat sa-si gaseasca apt. la forstahand.Si daca se poate sa-mi trimita la urmatorul mail carmen@perfectbaby.ro numele lor.Mii de multumiri tuturor celor care ne informeaza si ne ajuta si pe noi cei mai putini cunoscatori.O zi buna tuturor!!

ami
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor: 2
Data de inscriere: 16/07/2010

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Vin Iul 16, 2010 12:09 pm

Dana, daca vrei ajutor ceva, un sfat, o vorba, poti sa ma contactezi pe privat. Eu stau in Landskrona de mai bine de 20 de ani. Ai facut o alegere buna, este un oras mic si cochet (vara zici ca-i statiune) unde se mai gasesc inca apartamente de inchiriat.

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Am inchiriat apt. förstahand

Mesaj  danaque la data de Vin Iul 16, 2010 11:55 am

eliza a scris:Cand inchiriezi la prima mana=förstahand, apt-ul respectiv este al tau pana in momentul in care te decizi sa renunti la el. In cazul neplatii chiriei sau altor motive grave, exista riscul sa pierzi apt-ul. Sunt incluse in apt utilitatile pe care Emil si eu (in alt topic) le-am mentionat. Mai departe, fiecare chirias isi cumpara cu timpul si dupa posibilitati cele necesare. La parasirea apt-ului, lucrurile cumparate in plus le iei cu tine sau le vinzi la mana a doua (foarte multi vand la acest mod - vezi blocket.se http://www.blocket.se/goteborg?q=&cg=2040&w=1&st=s&c=0&ca=15&md=th) ori le dai de pomana (mi s-a spus ca in Suedia nu se da nimic de pomana; cand cineva face asta, persoana care a primit lucrurile trebuie sa plateasca o suma simbolica, incepand de la o coroana - un fel de lege nescrisa). In concluzie, fiecare procedeaza dupa cum ii este mai convenabil.
Buna Eliza,

Multumesc pentru lamuriri. Intre timp am semnat un contract förstahand (direct cu agentia imobiliara - daca o putem numi asa - care are in proprietate multe cladiri in orasul unde am inchiriat) de care sunt foarte bucuroasa.

Am gasit locuinta in Landskrona (Skane), un orasel mic dar foarte frumos (are iesire la mare). O sa scriu aici pt. cei aflati in situatia mea foarte pe scurt povestea:
- din motive personale am decis sa locuiesc in Suedia (in loc de Romania), fara a avea un job in Suedia (am rezerve de acasa, avand in Ro un business care-mi furnizeaza resursele materiale necesare)
- am ales zona geografica in care am vrut sa ma mut, am "scanat" orasele cu potential din zona (ex: apropiate de mari orase industriale, centre universitare, aproape de mare, de continent, etc), am ales orasul Landskrona
- am facut (ca turist) o vizita de 1 saptamana in Landskrona, am batut orasul in lung si-n lat (numai pe jos), m-am acomodat cu imprejurimile, locurile de recreatie, nodurile de transport, etc
- am inceput sa caut pe net "agentii imobiliare" care pot oferi apartamente de locuit förstahand; am contactat reprezentantii lor locali, le-am spus ce caut (nr camere, suprafata, etc), bugetul maxim, data de la care intentionez sa ma mut; am mentionat ca: nu sunt cetatean suedez, nu sunt rezident, nu am numar personal suedez, etc; am mentionat ca nu am dovada de venituri si nici de datorii/debite fata de vreo terta parte din Suedia (deoarece n-am mai locuit vreodata in Suedia), dar ca dispun de resurse financiare de acasa si ca pot prezenta dovada acestora (ex: extras de cont de la banca) si ca sunt dispusa sa platesc in avans chiria pe mai multe luni sau sa depun un depozit ca o garantie de respectare a contractului
- am comunicat pe email/telefon cu agentii locali mai sus amintiti, mi-au prezentat o lista de apartamente disponibile si compatibile cu criteriile de cautare, am stabilit o intalnire pt vizita apartamentelor
- am facut o vizita in localitatea mentionata, am vazut un numar de apartamente, am optat pentru unul dintre acestea care se potriveau cerintelor/nevoilor mele apoi am semnat contractul

Toata povestea a tinut 6 ore (de la momentul in care ne-am strans mana la prima intalnire pana la momentul la care ne-am strans mana la plecare).

Concluzii: nu e atat de greu de gasit o casa chiar daca nu stii pe nimeni acolo, chiar daca nu ai locuit vreodata in Suedia, n-ai documente de rezidenta, n-ai un job acolo, n-ai rude/prieteni care sa garanteze pentru tine, etc. Toate astea cu niste conditii:
- sa existe disponibile apartamente de inchiriat (vezi ex. Stockholm)
- sa poti comunica cu acestia macar intr-o limba (comuna) de circulatie internationala
- sa dispui de resurse materiale de acasa si sa poti face dovada acestora (poate trebuia sa mentionez asta in primul rand, oricum nu conteaza ordinea, daca ai aceste ingrediente atunci compozitia poate avea succes)

Acum ca am semnat contractul trebuie sa ma apuc sa rezolv si alte probleme:
- sa semnez contract cu furnizorul de energie
- sa semnez contract cu furnizorul pentru tv/internet
- sa cumpar ceva mobila (caci asa cum spunea si Emil, apartamentul nu are in dotare si "doua blonde tzitzoase care te asteapta cu capsuni si sampanie") la prima mana (Ikea probabil ca este prima optiune la indemana) sau sa contactez pe cineva care se ocupa cu mobila 2nd-hand (anunturi pe net/ziare)

Ce sfaturi (practice) imi puteti da ref. la furnizorul de energie, internet/tv, etc? Din cate inteleg distributia de energie este privatizata, astfel incat in anumite zone pot furniza/transporta energia unul sau mai multi furnizori, eu avand posibilitatea (cel putin conf. contractului meu) sa aleg liber oricare dintre acestia, functie de pretul/oferta acestora. Idem pt distributia de servicii de comunicatie (tv/net/telefon).

Multumesc anticipat pt orice sfat.

danaque
membru
membru

Sus In jos

Cum procedati cu mobila?

Mesaj  eliza la data de Lun Iul 12, 2010 2:23 pm

Cand inchiriezi la prima mana=förstahand, apt-ul respectiv este al tau pana in momentul in care te decizi sa renunti la el. In cazul neplatii chiriei sau altor motive grave, exista riscul sa pierzi apt-ul. Sunt incluse in apt utilitatile pe care Emil si eu (in alt topic) le-am mentionat. Mai departe, fiecare chirias isi cumpara cu timpul si dupa posibilitati cele necesare. La parasirea apt-ului, lucrurile cumparate in plus le iei cu tine sau le vinzi la mana a doua (foarte multi vand la acest mod - vezi blocket.se http://www.blocket.se/goteborg?q=&cg=2040&w=1&st=s&c=0&ca=15&md=th) ori le dai de pomana (mi s-a spus ca in Suedia nu se da nimic de pomana; cand cineva face asta, persoana care a primit lucrurile trebuie sa plateasca o suma simbolica, incepand de la o coroana - un fel de lege nescrisa). In concluzie, fiecare procedeaza dupa cum ii este mai convenabil.

Cand inchiriezi la mana a doua=andrahand, apt-ul respectiv poate sa aiba toata mobila necesara in el in cazul bostadsrätt-urilor, dar si in cazul hyresrätt-urilor (depinde de dorinta proprietarului) sau poate sa contina doar mobilierul standard iar restul, la fel, chiriasul si le cumpara. Mai exista si varianta ca apt-ul sa fie nemobilat, in cazul unui bostadsrätt, daca proprietarul prefera sa scoata din apt o parte sau chiar tot ce-a investit si sa-l inchirieze gol sau cel mult cu plita/aragaz, frigider si poate un dulap. In orasele mari cel putin, preturile la apt-le andrahand sunt marite (cei care inchiriaza adauga la pretul initial al chiriei o suma extra din varii motive, de exp mobila in plus in apt sau pur si simplu pt profit).

Cam acestea sunt optiunile, de unde te poti orienta si alege dupa cum iti este mai avantajos.

eliza
Admin

Numarul mesajelor: 82
Data de inscriere: 13/05/2009

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Lun Iul 12, 2010 2:19 pm

danaque a scris:
Emil a scris:Sigur...si doua blonde tzitzoase care te asteapta cu capsuni si sampanie. Laughing

Tinand cont ca sunt femeie cred ca nu voi fi pe atat de incantata de cele 2 blonde pe cat as fi de ceva mobilier necesar intr-un apartament inchiriat Very Happy
Pe bune, cum ati procedat voi? cum se procedeaza de regula la inchirierea unui apartament?
- iti cumperi mobila desi poate vei sta in chirie doar 12 luni?
- daca dupa cele 12 luni pleci in alt oras iei mobila dupa tine precum melcul casa? - mi se pare total ineficient.

Ma gandesc la un student, anul asta locuieste intr-un apartament, poate la anul in alta parte (functie de buget, etc). Isi cara mobila dupa el cativa ani la rand?
Pare total aiurea, desi din ce spune Emil suna ca asa stau lucrurile...

Alte experiente/pareri?
Daca nu esti sigura ca vei sta in localitate decit citeva luni atunci cauta un apartament la mina a doua mobilat. Daca ti se pare totul aiurea atunci stai frumos acasa si nu mai veni aici.

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Cum procedati cu mobila?

Mesaj  danaque la data de Lun Iul 12, 2010 12:42 pm

Emil a scris:Sigur...si doua blonde tzitzoase care te asteapta cu capsuni si sampanie. Laughing

Tinand cont ca sunt femeie cred ca nu voi fi pe atat de incantata de cele 2 blonde pe cat as fi de ceva mobilier necesar intr-un apartament inchiriat Very Happy
Pe bune, cum ati procedat voi? cum se procedeaza de regula la inchirierea unui apartament?
- iti cumperi mobila desi poate vei sta in chirie doar 12 luni?
- daca dupa cele 12 luni pleci in alt oras iei mobila dupa tine precum melcul casa? - mi se pare total ineficient.

Ma gandesc la un student, anul asta locuieste intr-un apartament, poate la anul in alta parte (functie de buget, etc). Isi cara mobila dupa el cativa ani la rand?
Pare total aiurea, desi din ce spune Emil suna ca asa stau lucrurile...

Alte experiente/pareri?

danaque
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Dum Iul 11, 2010 1:37 pm

danaque a scris:Multumesc mult pentru informatii.
Inca ceva. Stiu Smile, profit de amabilitatea voastra. Insa ca o persoana matura trebuie sa stiu la ce sa ma astept.
Spunea Emil mai jos ca:
In chirie mai toate apartamentele au inclusa mobila de bucatarie (aragaz, frigider congelator, dulapuri de bucatarie), dulapuri pentru haine si jos la subsol spalatoria cu masini de spalat si uscatoare.

Intrebarea mea este daca un asemenea apartament, pe langa cele spuse de el, are si strcitul necesar de mobila de dormitor (de ex pat) si sufragerie (de ex o masa/birou).
Sigur...si doua blonde tzitzoase care te asteapta cu capsuni si sampanie. Laughing

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Sanse de gasit chirie

Mesaj  danaque la data de Dum Iul 11, 2010 10:28 am

Multumesc mult pentru informatii.
Inca ceva. Stiu Smile, profit de amabilitatea voastra. Insa ca o persoana matura trebuie sa stiu la ce sa ma astept.
Spunea Emil mai jos ca:
In chirie mai toate apartamentele au inclusa mobila de bucatarie (aragaz, frigider congelator, dulapuri de bucatarie), dulapuri pentru haine si jos la subsol spalatoria cu masini de spalat si uscatoare.

Intrebarea mea este daca un asemenea apartament, pe langa cele spuse de el, are si strcitul necesar de mobila de dormitor (de ex pat) si sufragerie (de ex o masa/birou).

danaque
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  costel igorov la data de Dum Iun 20, 2010 11:40 pm

Informatiile sint absolut corecte, la fel si setarile de cautare. Bovision.se este un site de anunturi imobiliare, nu o agentie in sine. "Hyra" se refera intodeauna la apartamente de inchiriat.
Interesant acest bovision, poti sa-ti dai seama imediat de situatia de pe piata chiriilor. In jur de 1230 de locuinte de inchiriat in toata Suedia, nimic in Göteborg, o duzina in Malmö si ceva apartamente pentru firme la peste 10.000 sk/luna in Stockholm. In provincie bufet suedez, apartamente de inchiriat pe alese. Ca curiozitate, intr-un sat de 400 de locuitori, Alby in comuna Ånge intre Östersund si Sundvall, sint 20 apartamente libere. O garsoniera 32mp, cu bucataria mobilata, apa si incalzirea incluse, vedere la lac si floricele pe balcon costa 2080 sek/luna.

costel igorov
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Vin Iun 18, 2010 1:22 pm

Unele firme au un fond de renovare care se trage din chiria lunara. Deci la apartamentul al doilea ai un fond de 8898 din care poti sa faci comanda sa renovezi ceva in apartament. ce consideri tu ca trebuie renovat. Amindoua apartamentele sint cu chirie. In chirie mai toate apartamentele au inclusa mobila de bucatarie (aragaz, frigider congelator, dulapuri de bucatarie), dulapuri pentru haine si jos la subsol spalatoria cu masini de spalat si uscatoare. Intretinerea este inclusa in chirie.

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

renoveringsfond (fond de reparatii)

Mesaj  danaque la data de Vin Iun 18, 2010 10:29 am

Stai asa, poate fac o confuzie si nu m-am documentat suficent. Am filtrat pe bovision.se astfel:
Välj bostadstyp = Hyresrätter ( - ej byteskrav)

Am obtinut mai multe rezultate, iau un ex mai jos pentru care informatiile de contact ma conduc la Heimstaden:
Typ: Hyreslägenhet. Våningsplan 2 av 3.
Storlek: Boarea 68 kvm. 2 rum och kök.
Avgift/hyra: Månadshyra 5 928 kronor i hyran ingår värme, vatten och kabel-TV.
Uteplats: Parabol ej tillåten.

Ce inteleg eu: o firma, Heimstaden in acest caz, are acest apartament de inchiriat pentru 5928 kr/luna (caldura, apa, cablu tv inclus).

Pe un alt site tot cu apartamente de inchiriat (cel putin asa cred eu) am primit urmatoarea oferta:
Typ: 2 rum Kök
Yta: 64
Hyra: 5 087 kr/mån
Renoveringsfodnen uppgår till 8.898:-.

Nu cunosc toate regulile de inchiriat/cumparat locuinta in SE, insa am dedus ca:
Hyresrätter inseamna inchiriere unde se plateste hyra (chiria)/luna;
Bostadsrätter inseamna cumparare (exact ce ai mentionat mai jos), iar in acest caz se plateste avgift (intretinere)/luna.

Atat in cazul primului cat si in cazul celui de-al doilea apartament, ma astept sa fie vorba de inchiriere si nu de cumparare. Sunt corecte asteptarile mele ?
Multumesc foarte mult!

danaque
membru
membru

Sus In jos

renoveringsfond (fond de reparatii)

Mesaj  costel igorov la data de Vin Iun 18, 2010 8:58 am

Firme de inchiriere cu agenti pt. apartamente? Nu prea exista asa ceva in Suedia. Probabil ai contactat un agent imobiliar pentru cumpararea unui bostatsrätt. In cazul apartamentelor in asociatii de proprietari (bostadsrätt) exista un fond de reparatii (renoveringsfond) pe care poti sa-l folosesti pentru anumite tipuri de lucrari de renovare in apartament. Un fond de renovare mare este un avantaj pentru cumparator si din acest motiv este mentionat special.
Au strimbat din nas la auzul numelui de Romania/roman? Un incompetent, Cash is king indiferent de natie, rasa sau culoarea pantofilor. Fa-l sa inteleaga ca chiar esti interesata si ai cash sa cumperi si vei contacta proprietarul sa-i povestesti incompetenta lui ca intermediar al procesului de vinzare. Sa vezi atunci ce amabil va deveni. Laughing Laughing

costel igorov
membru senior
membru senior

Sus In jos

Renoveringsfodnen

Mesaj  danaque la data de Joi Iun 17, 2010 3:55 pm

Salutare!
Revin cu detalii: am facut o scurta excursie de o sapt in Suedia (si Danemanrca, nu ne-am putut abtine Wink ) la inceputul lunii iunie si am contactat cateva firme de inchiriere. Unii dintre agenti pareau suspiciosi cand auzeau de Romania (oare de ce???), chiar daca le-am comunicat ca garantia nu e nici un fel de problema si nici plata in avans pe cateva luni. Ba chiar unul ne-a spus ca nu au nimic disponibil in perioada aceea, la suprafata pe care o cautam noi, desi pe site la ei figurau cateva apartamente care indeplineau conditiile noastre. Fara comentarii!!! Cautam in continuare...
Astazi am gasit un apt, insa va cer o lamurire: la ce se refera "Renoveringsfodnen uppgår till XXX:-.".
Traducerea mot-a-mot o inteleg, insa nu inteleg sensul. E cumva o garantie care se plateste la semnarea contractului si care se returneaza la sfarsitul lui daca apartamentul nu a suferit pagube?
Multumesc mult!

danaque
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Vin Mai 14, 2010 11:38 pm

Nu a fost nici o greseala preturile, chiar incep de la 2.500 (doua mii cinci sute) de euro. La 25.000 euro poti sa gasesti chiar o casa
http://www.blocket.se/trelleborg/lagenheter?ca=23_14&cg=3020&st=s&sp=1&w=1
http://www.blocket.se/trelleborg?q=&cg=3100&w=1&st=s&ps=&pe=&ros=&roe=&ss=&se=&ccsc=&ccsd=&cchb=&ccco=&ccce=&ccca=&ccsu=&ccmp=&cctr=&ca=23_14&md=th&sp=1

Un motor de cautare imobiliar care cuprinde majoritatea agentiilor imobiliare.
http://www.boliga.se/result?sort=price-a&p=1&type=1&type=2&type=3&minPrice=&maxPrice=&region1=27&region2=&q=

Pentru a vedea imobilele trebuie dai klick pe obiect si apoi sa intri pe linkul extern al agentiei imobiliare( Se bostad hos mäklaren). Preturile sunt in coroane suedeze.
Bostadsrätt este forma suedeza de apartament "proprietate" care se tranzactioneaza pe piata libera, un fel cota parte intr-o asociatie de proprietari. Pentru a putea cumpara trebuie sa dovedesti existenta unui venit suficient sa platesi cheltuielile de intretinere(avgift). In cazul caselor si vilelor cu drept absolut de proprietate nu sint restrictii privind existenta unui venit sau alte cerinte, cash is king.
Daca ai un venit din Romania si poti lucra de la distanta, bine ai venit la bufetul imobiliar suedez, e piata ta.
Despre imobiliare se poate vorbi la nesfirsit. Succes la search!

cocoshel
Admin

Sus In jos

Sanse de gasit chirie

Mesaj  danaque la data de Vin Mai 14, 2010 7:40 pm

Multumesc mult pentru informatii! M-am mai linistit Very Happy Iti voi urma sfaturile.
Chiar nu stiam ca fara numere personale pot inchiria o locuinta. Sunt de acord ca proprietarul are nevoie de garantii, le pot oferi Wink

Cand spui "Preturile incep de la 2500 de euro." te referi probabil la 25000 eur, nu?

danaque
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Vin Mai 14, 2010 6:54 pm

Bine ai venit pe acest forum danaque !
Am sa incerc sa-ti raspund punctual la intrebarile tale.
Din multele informatii pe care le-am gasit pe internet, prima problema cu care ma confrunt este gasirea locuintei. De ce? In Ro, daca vreau sa inchiriez un apartament apelez la o agentie imobiliara, ea gaseste casa si ma consiliaza (e mult spus, dar hai sa zicem asa ca suna mai bine ) la semnarea contractului. Nu ma intreaba nimeni daca am job, e adevarat ca garantie se plateste si aici = chiria de pe o luna.
In Romania piata inchirierilor este una libera , cererea si oferta dicteaza pretul.. In Suedia inchirierile sunt reglate prin lege in scopul ingradirii mecanismelor de piata , nivelul chiriei sau cresterea anuala fiind stabilite prin negociere directa intre Asociatia proprietarilor sic ea a chiriasilor. Reglarea excesiva prin impunerea unor preturi sub piata, impozitarea cu 30% a veniturilor din chirii si un sistem de subventii pentru tineri, familii cu copii si pensionari au creat o piata a inchirerilor rigida, cerere mare de locuinte care depaseste cu mult oferta in orasele mari, sisteme de cozi bine puse la punct si o piata neagra sau gri foarte infloritoare.
Presupun ca nu sunt singura care ma aflu in acest impas, poate si voi, cei de-acolo ati intampinat o problema similara la inceput. Cum ati rezolvat-o?
O alta chestiune este:
- ca sa inchei contract pentru inchiriere (andrahand, sunt constienta de faptul ca nu pot accesa un contract förstahand) este necesar personnummer. Ori acesta se elibereaza de catre Skatteverket abia dupa ce ai o adresa stabila in Suedia. Ma insel cumva? Daca asa este, nu vi se pare a fi un cerc vicios?
Poti obtine un contract de inchiriere pe durata nedeterminata(första hand) sau subinchiria (andrahand) chiar daca nu ai numere personale. Totul depinde de proprietar, depunerea unei garantii de 1-3 chirii este un argument foarte convingator in special la andrahand-subinchiriere. Personnummer este doar un instrument foarte comod si eficient pentru proprietar pentru a verifica veniturile tale si daca esti o persoana serioasa care intodeauna isi plateste facturile. Evacuarea unui chirias rau platnic poate dura pina la 6 luni, nimeni nu risca.
Pentru a obtine personnummer este suficient ca un “binevoitor” titular de locuinta indiferent de forma de contract sa confirme verbal sau in scris ca stai in gazda la el. Multe oficii Skateverket nici nu se mai obosesc cu confirmare, este suficienta declaratia ta si te cred pe cuvint. Poti avea adresa chiar si la o persoana juridica in caz ca gasesti un angajator binevoitor. In practica multi inchiriaza la inceput un apartament fara forme legale iar proprietarul “te ajuta” cu adresa.

Intr-o situatie asemanatoare Mihaelei sunt si eu: vreau sa ma stabilesc in Suedia, zona Skåne (Malmo / Lund / Landskrona / Helsingborg), impreuna cu prietenul (daca pot sa mai spun asa dupa 11 ani de convietuit impreuna ). Mentionez ca nu avem rude sau prieteni acolo.
Pentru inceput vom alege un oras mai mic, nu vom cauta in mod obligatoriu un loc de munca (lucram pentru firme din Ro, iar jobul ne permite sa fim flexibili din punct de vedere al locatiei).
Sansele sunt mult mai mari intr-un oras mic. Daca ai masina nu conteaza prea mult unde stai, soselele sint bine puse la punct si aglomeratia la ora de virf este acceptabila. Sunt apartamente goale cite vrei si pretentiile proprietarilor scad, sunt mult mai receptivi la potentiali chiriasi, chiar si fara personnummer. Veniturile din Romania pot fi acceptate, in principiu sint afaceri sau angajati care pot lucra online de oriunde din lume.
Testeaza piata si incearca sa trimiti din Romania mail-uri in engleza la cei care ofera spre inchiriere apartamente in orasele mai mici. Daca reactioneaza pozitiv posteaza impresia ta pe forum, poate fi folositoare si altora care se afla in situatia ta. O alta alternativa ar fi sa cumperi o locuinta in orase mici ca Klippan, Astorf , Staffanstorp. Preturile incep de la 2500 de euro.

Succes!

cocoshel
Admin

Sus In jos

Sanse de gasit chirie

Mesaj  danaque la data de Joi Mai 13, 2010 5:29 pm

Buna ziua tuturor si ma bucur ca v-am gasit!
Multumesc tuturor pentru informatiile furnizate aici, sunt de mare valoare!

Intr-o situatie asemanatoare Mihaelei sunt si eu: vreau sa ma stabilesc in Suedia, zona Skåne (Malmo / Lund / Landskrona / Helsingborg), impreuna cu prietenul (daca pot sa mai spun asa dupa 11 ani de convietuit impreuna Laughing ). Mentionez ca nu avem rude sau prieteni acolo.
Pentru inceput vom alege un oras mai mic, nu vom cauta in mod obligatoriu un loc de munca (lucram pentru firme din Ro, iar jobul ne permite sa fim flexibili din punct de vedere al locatiei).
Din multele informatii pe care le-am gasit pe internet, prima problema cu care ma confrunt este gasirea locuintei. De ce?
- Ca sa gasesti locuinta de inchiriat trebuie sa fii acolo. Ori eu sunt in Ro. Avand in vedere ca in Suedia nu sunt agentii imobiliare care sa ma ajute in acest sens (pe site am gasit aceasta informatie), cum pot gasi eu casa de inchiriat?
Presupun ca nu sunt singura care ma aflu in acest impas, poate si voi, cei de-acolo ati intampinat o problema similara la inceput. Cum ati rezolvat-o?
In Ro, daca vreau sa inchiriez un apartament apelez la o agentie imobiliara, ea gaseste casa si ma consiliaza (e mult spus, dar hai sa zicem asa ca suna mai bine Very Happy ) la semnarea contractului. Nu ma intreaba nimeni daca am job, e adevarat ca garantie se plateste si aici = chiria de pe o luna.

O alta chestiune este:
- ca sa inchei contract pentru inchiriere (andrahand, sunt constienta de faptul ca nu pot accesa un contract förstahand) este necesar personnummer. Ori acesta se elibereaza de catre Skatteverket abia dupa ce ai o adresa stabila in Suedia. Ma insel cumva? Daca asa este, nu vi se pare a fi un cerc vicios?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

danaque
membru
membru

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Sam Apr 17, 2010 3:00 pm

miha76 a scris:Mersi pentru raspuns,
Nu tintesc spre un oras anume, din acest motiv nici nu am mentionat, doar ca ma gandesc undeva nu mai sus de Stockholm, ca banuies ca vremea e ceva mai aspra. Care sunt conditiile, adica cat de diferite, in ce consta diferenta, banuiesc logic ca in capitala sunt mai scumpe, si mai greu de gasit ca toata lumea se ''ingramadeste'' acolo, insa eu as vrea sa stiu daca in orase ceva mai mici e nevoie de acel referinte de la fosti proprietari, contract de munca prin care sa dovedesti ca ai de unde plati chiria etc. Cam cat de mari sunt diferentele la pret, timp in care poti gasi chiria potrivita, si alte cerinte (in cazul meu 1 persoana) spre exemplu in orasele mentionate de tine sau altele.

Mersi,
Mihaela
In orasele mari este foarte greu de gasit, aproape imposibil. Cel mai bine este sa stai intr-un orasel mai mic aproape de un oras mai mare. Chiriile sint mai mici si conditiile mai bune. Plus ca poti avea acces mai usor la natura.Peste tot sint piste de bicicleta te poti deplasa foarte repede si foarte usor pe la magazine sau pe unde ai nevoie. Sint trenulete (aici in sud ii spune pågatog) care te pot duce in orasul mai mare daca iti gasesti de munca pe acolo sau la studii. Iti recomand Skåne (Scania) o zona dinamica ai si Copenhaga aproape si esti mai aproape de continent. De aici de la mine eu iau trenuletul care ma lasa exact la aeroport la Kastrup (aeroportul din Copenhaga) daca am nevoie sa ma duc pe undeva cu avionul. Este cursa directa cu SAS, Copenhaga-Bucuresti.
Mai in nord este mai frumos, acolo este de fapt adevarata Suedie, dar esti mai departe de continent si de eventualele locuri de munca. Depinde ce vrei si ce-ti place.
Referinte..... habar nu am cum este probabil depinde de firma de la care vrei sa inchiriezi. Probabil daca platesti pe 2-3 luni inainte nu ai nevoie de referinte. Nu exista firme de imobiliare care sa-ti gaseasca apartament cu chirie, doar decit daca vrei sa cumperi.

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  miha76 la data de Vin Apr 16, 2010 11:51 am

Mersi pentru raspuns,
Nu tintesc spre un oras anume, din acest motiv nici nu am mentionat, doar ca ma gandesc undeva nu mai sus de Stockholm, ca banuies ca vremea e ceva mai aspra. Care sunt conditiile, adica cat de diferite, in ce consta diferenta, banuiesc logic ca in capitala sunt mai scumpe, si mai greu de gasit ca toata lumea se ''ingramadeste'' acolo, insa eu as vrea sa stiu daca in orase ceva mai mici e nevoie de acel referinte de la fosti proprietari, contract de munca prin care sa dovedesti ca ai de unde plati chiria etc. Cam cat de mari sunt diferentele la pret, timp in care poti gasi chiria potrivita, si alte cerinte (in cazul meu 1 persoana) spre exemplu in orasele mentionate de tine sau altele.

Mersi,
Mihaela

miha76
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor: 4
Data de inscriere: 29/03/2010

Sus In jos

Mesaj  costel igorov la data de Vin Apr 16, 2010 11:32 am

Depinde in ce zona din Suedia vrei sa inchiriezi. Conditiile sint total diferite intre Stockholm/Göteborg/Malmö si provincie.

costel igorov
membru senior
membru senior

Sus In jos

Sanse de gasit chirie

Mesaj  miha76 la data de Mier Apr 14, 2010 1:00 pm

Buna tuturor,

Ma numesc Mihaela, si sunt inca in Romania, imi doresc insa sa ajung intr-un viitor in Suedia, de aceea scriu si eu cateva randuri cu speranta si rugamintea ca ma va lamuri si pe mine cineva ce sanse sunt sa inchiriezi o locunta in Suedia inainte de a ajunge acolo. Tin sa mentionez ca nu am vre-un contract de munca acolo, si as vrea sa stiu ce sanse sunt sa gasesc o locuinta daca nu am contract. Ideia ar fi urmatoarea, sa pot gasi sa inchiriez ceva pe trei luni in prima faza, cat am drept de sedere legal, timp in care sa caut de lucru. Se fac contracte pe termen asa se scurt? Toti proprietarii cer contract de munca si referinte? Sau daca cer dovada ca ai ceva economii, despre ce suma ar fi vorba? Ar fi folositor si indicat sa apelez la o firma de imobiliare care sa-mi gaseasca ce caut, si cam care ar fi tarifele practicate pentru un astfel de serviciu. Ce ma sfatuiti, cum e mai bine sa procedez? Cat despre limba suedeza, am inceput s-o invat, e destul de grea dar nu de speriat si stiu ca nu gasesti de lucru decat cu suedeza!

Va multumesc tuturor anticipat, si sper sa nu primesc raspunsuri rautacioase!

miha76
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor: 4
Data de inscriere: 29/03/2010

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum