Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 6 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 6 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Apartament - De la andrahand kontrakt la förstahand kontrakt

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Apartament - De la andrahand kontrakt la förstahand kontrakt

Mesaj  eliza la data de Mar Iun 30, 2009 11:38 am

Nu este cazul de datorii la chirie (avhysning).
Legat de adresa, este in regula, in sensul ca cei doi sunt inscrisi pe adresa respectiva.

Am citit pe pagina MKB:
http://www.mkbfastighet.se/templates/Search.aspx?id=2128&quicksearchquery=andrahand

1) Kan andrahandshyresgästen få ta över lägenheten?
Andrahandshyresgäst kan aldrig ta över kontraktet för lägenheten. När tiden för andrahandsuthyrningen går ut ska du antingen ha flyttat tillbaka till lägenheten eller sagt upp avtalet.

Are dreptul persoana care detine andrahand kontrakt sa preia apt-ul?
Persoana care detine andrahand kontrakt nu poate niciodata sa preia apt-ul förstahand. Cand contractul andrahand expira, tu care detii förstahand kontrakt, ori te muti inapoi in apartament ori reziliezi contractul.

2) När får jag lov att hyra ut min lägenhet i andra hand?
Du får hyra ut din lägenhet i andra hand om du ska studera på annan ort, eller om du ska provbo som sambo. När det gäller provboende som sambo godkänner vi uthyrning under längst 12 månader. Andrahandskontraktet ska tecknas för ett halvår åt gången, och uthyrningen kan sedan förlängas om nya intyg lämnas in. Ska du arbeta eller studera på annan ort ska du lämna in intyg som bekräftar det.

Cand am voie sa inchiriez apt-ul la mana a doua?
Poti inchiria apt-ul andrahand daca studiezi in alta locatie sau cand probezi o relatie sambo. Perioada de proba a relatiei sambo este de 12 luni. Contractul andrahand se incheie o data la 6 luni (jum de an) si se poate prelungi, daca se doreste prelungirea contractului.
Daca intentionezi sa lucrezi sau sa studiezi in alta parte sunt necesare documentele care sa dovedeasca aceasta.

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Mar Iun 30, 2009 10:28 am

1. Proprietarii comunali de locuinte (inclusiv MKB Malmö) sint de obicei niste colosi foarte inflexibili. Apartamentele se dau cam in proportie de 75% prin coada comunala, 24 % prin coada interna si 1% prin contacte si relatii. Avantajul este ca proprietarii comunali accepta si chiriasi cu venituri din ajutor social sau chiriasi cu datorii. Singurul lucru neacceptat sint datoriile la chirie sau cei care au fost evacuati pt. neplata chiriei (asa numitul avhysning). Aici gasesti conditiile lor:
http://www.mkbfastighet.se/templates/PageStandard.aspx?id=75732

2. Nu sint sigur, dar cred ca ar fi suficient intre 3 si 6 chirii. Cel mai bine suni serviciul pt clienti si intrebi.

3. Proprietarul trebuie sa aprobe formal un contract de subinchiriere si nu este de ajuns sa fie doar instiintat. In cazul cind stai doar in gazda (inneboende) si chiriasul principal in realitate sta in alta parte, atunci nu mai trebuie nici o aprobare. Se practica acest sistem in special intre cunoscuti si cu mentinerea adresei chiriasului principal si cu redirectionarea corespondentei. Zona gri din jungla imobiliara.

Proprietarii privati sint mai flexibili, in special cei mici. Criteriul principal este situatia financiara.
Proprietarii privati mari au de obicei o firma de administrare si regulile sint mai inflexibile.

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Mesaj  cocoshel la data de Mar Iun 30, 2009 6:27 am

Relatiile proprietar-chirias-subchirias sint regalate de 12 cap Jordabalken (1970:994) https://lagen.nu/1970:994#K12 adica Legea funciara suedeza si exista si un tribunal specializat suedez (Hyresnämnden) cu aprox. 25000 de procese pe an. Proprietarul decide intodeauna cui inchiriaza apartamentul si cerintele care trebuie sa le indeplineasca chiriasul (venit, cu datorii sau nu la Kronofogden).

In practica conditiile difera in functie de localitate, proprietar mare sau mic, privat sau comunal etc. Proprietarul poate decide in cazul tau sa-ti inchirieze la prima mina, chiar cu datorii sau in somaj sau ajutor social. Poate in schimb sa solicite un girant pentru 2 ani sau o garantie bancara. Proprietarul nu este obligat sa transforme un contract de subinchiriere intr-unul de inchiriere (första hand) dar poate fi un avantaj pentru ca te cunoaste deja si ti-ai facut o reputatie de chirias bun.

In practica se poate face transferul prin folosirea dreptului chiriasului la mina intii de a face un schimb de apartament. Inchiriezi un apartament intr-un orasel mic amenintat de depopulare si apoi faci shimb. Procedeul este raspindit in Stockholm, Göteborg si Malmö pentru a intra in posesia unui contract la prima mina intr-o zona atractiva si se obisnueste sa se plateasca la negru pentru asa un schimb.
Succes Eliza! Smile

cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 365
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Apartament - De la andrahand kontrakt la förstahand kontrakt

Mesaj  eliza la data de Lun Iun 29, 2009 12:00 pm

Un cuplu (sambo) primeste un apartament, andrahand (la mana a doua) kontrakt, pe perioada de un an de zile, cu posibilitatea ca acest apartament sa le ramana lor, in sensul ca persoana care detine förstahand (la prima mana) kontrakt doreste in timp sa renunte la acel apartament. Pe contract scrie ca apt-ul se inchiriaza:
- de la data de (exemplu) 01.11.2008 pana la "tillsvidare, minst 1 år" = pe perioada nedeterminata, cel putin 1 an.

Ideea este ca autoritatea care decide daca in acest apartament poate sau nu sa ramana in continuare cuplul respectiv, obtinand astfel, in timp, förstahand kontrakt, este firma care detine blocul respectiv si nu persoana de la care s-a inchiriat initial, andrahand, apt-ul.

Intrebarea este daca o persoana din cuplu nu are munca si cealalta are munca (fast jobb), dar are betalning anmärkningar (marcaj precum ca ai datorii neplatite), respectiv Kronofogden, si in plus este amenintata cu somajul, exista vreo sansa ca cei doi sa primeasca apt-ul in continuare (dupa ce persoana care a avut förstahand kontrakt a anuntat firma ca renunta la acel apartament)?
Platile la chirii au fost achitate intotdeauna la timp si nu au fost probleme de niciun fel pe perioada cat cuplul a locuit in apartament.

Ultima editare efectuata de catre eliza in Mar Iun 30, 2009 9:49 am, editata de 1 ori

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:13 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus