Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Caut loc de munca in Suedia
Lun Noi 14, 2016 10:33 am Scris de Stefanel Stefan

» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Lun Noi 14, 2016 8:16 am Scris de Stefanel Stefan

» AutoServiceklass AB
Sam Noi 05, 2016 12:01 pm Scris de AutoServiceKlass AB

» Caut chirie în Gothenburg
Joi Noi 03, 2016 6:35 am Scris de sveatoslav

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sam Oct 29, 2016 10:09 pm Scris de Ionescu

» sofer in suedia
Joi Aug 11, 2016 9:49 am Scris de cocoshel

» Drept de sedere in Suedia pentru pensionari
Joi Aug 04, 2016 2:12 am Scris de cocoshel

» Oportunitate profesionala - Suedeza
Mar Aug 02, 2016 3:34 am Scris de OanaS

» Oferta job in Go:teborg
Vin Iul 29, 2016 9:43 am Scris de gizuca

Cine este conectat?
In total sunt 8 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 8 Vizitatori :: 2 Motoare de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

bani ptr perioada de practica

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

bani practica

Mesaj  VIKINGUL la data de Dum Sept 05, 2010 8:57 am

D.na Mariana , nu sunteti singura cu ,,practica '' la suedezii talibani .
Eu am fost inscris aici in ferentari de stockholm la un taliban care avea ,,grija'' de integrarea mea in suedia , pana la un moment dat cand m.am suparat , si le.am dat peste nas . talibanu de la arbetsformedlingen m.a trimis sa fac practica intrun restaurant de sirieni ( el fiind prieten cu acestia ) .
8 ore de practica in restaurant ....primele 2 saptamani cika prieteni pe viata cu toti de acolo , haoleuuuuu ...mai tarziu sormeoo , le faceam toate muncile , nici nu are rost sami aduk aminte cat sclavageam pt 3700 kr ..........asa ca m.am oprit dupa 1 luna , mi.am luat banii si la revedere cu programul lor .
normal ca talibanu de la arbetsformedlingen s.a suparat si ne.am certat la tel , eu i.am facut reclamatie sefului , dar nu am mai ajuns la conflict ,,face to face'' ca a venit primavara si a inceput sa pice pestele mai mare .
cel mai bine pt cei in cauza ta , este sa se opreasca din practica si sa gaseasca un job decent . aici iti trebuie pe putin 4-5 ani sa ai un job bun , dar tre sa mai treci pe la scoala .
am auzit si sunt acrit de vorbele pe care le spun suedezii , mai nou : cei de la arbets...daca nu am sfi.ul terminat , nu am acces la nici un curs de specializare sau recalificare ......dar cine sta mama la sfi atata timp , si la recalificare 1-2 ani ( cursurile de la arbets sunt gratuite , restu la privat , lesini de foame pana termini ..de la 600 euro in sus pe domeniu ) .
asa ca intrun cuvant , sunt multi romani care sclavagesc intrun fel sau altul , dar fiecare si.a ales munka pe aici , supravietuieste cine poate Smile
normal ca si suedezilor le convine sa munceasca pe 200 kr la ora la negru ......de ce sa plateasca 35% taxe pt vecinii talibani sai tina acasa pe social , mai bine muncesc la negru si se aleg cu ceva la sf de luna .
cati romani lucreaza aici din greu , altii spun de viata lor , altii se ascund ca le este rusine , si altii se vaieta ca e greu dar nu pleaca de acolo .......

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

transfer posturi

Mesaj  Admin la data de Lun Aug 23, 2010 10:27 am

Am mutat ultimile discutii la rubrica Emigrare in Suedia

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 26/04/2009

http://suediainfo.se/

Sus In jos

Re: bani ptr perioada de practica

Mesaj  Emil la data de Dum Aug 22, 2010 5:38 pm

Din pacate cam asa se procedeaza in turism, comert, curatenie, constructii si restaurante. Trebuie sa-ti gasesti alta meserie sau alta ocupatie. Fa niste cursuri si tu si poate o sa-ti gasesti undeva mai bine. Eu la inceput in primul an de stat prin Suedia an lucrat din greu la spatii verzi,am sapat la gropi si am plantat la pomi de mi-a venit rau pentru o leafa de rahat. Cine crezi tu ca muncea acolo? Alcolistii suedezi, drogatii, eu, un iranian si un finlandez. Pe urma m-am dus la scoala am facut cursuri de SAS,engleza, samhällskunskap, calculatoare, pe urma am facut niste cursuri de specialitate la universitatea din Lund (cam 4 ani mi-a luat cu totul) ca sa pot lucra ca tehnician IT. Eu aveam calificare din Romania comunista si lucrasem acolo 10 ani la DTcMB (Directia de Telecomunicatii a Municipiului Bucuresti-actualul Romtelecom)
Guvernul actual de dreapta nu are interesul ca lumea sa-si gaseasca servicii adevarate ci sa-i folosesca ca mina de lucru ieftina si din cauza asta ii trimite la practica. Viata in Suedia nu este chiar asa de roza precum pare.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Practica in Suedia = vrajeala

Mesaj  Mariana la data de Dum Aug 22, 2010 9:05 am

Buna tuturor!
Sa va povestesc putin despre experienta mea de munca si practica in Suedia. Am lucrat 1 an de zile la o firma de curatenie cu progr de 8 ore pe zi , dar la alb imi trecea numai jumate pt ca altfel ... "trebuia sa plateasca taxe mari firma". Dupa un an am renuntat si am ajuns din nou la Fortele de Munca, la care ei m au bagat in progr de practica si mi s-a spus ca progr va dura intre 3 si 6 luni, depinde cit de repede invat eu noua meserie ...

Am inceput practica si nu invat ceea ce mi s-a spus ca voi invata ... ci ma pun sa fac numai curatenie generala si sa curat tot hotelul de jeg , ca suedezii nu au chef sa faca ce fac practicantii , cel putin in cazul asta care il cunosc si l am vazut eu. Practica este in alt oras , nu in orasul unde stau eu ... ma costa in jur de 700 kr transportul lunar. Pe luna ma plateste cam cu 4000 kr , deci daca transp ma costa 700 kr inseamna ca eu ar trebui sa maninc frunze ... Faza tare este ca dupa 1 luna zile , lucrand cite 8 ore pe zi ceea ce mi s a parut mult pt un practicant .. am auzit ca treb sa lucrez legal doar 6 ore si m am dus la Fortele de Munca sa intreb , unde mi s-a confirmat ca normalul este de 6 ore zilnic ca practicant, nu 8 ore. Dar mie de ce nu mi s-a spus de la inceput acest aspect? Multi ascund adevarul din pacate !!
Inca o bomba , din ce-am mai aflat dar si din ce traiesc aici .... este ca in Suedia ... se promoveaza destul de mult munca la negru inclusiv de catre suedezi , deci nu numai de alte natii gen arabi, sirbi, albanezi, turci si mai ales de catre rominasii nostri !!!

Angajatele de la hotelul la care fac practica , imprietenindu ma cu ele ... 3 suedeze ... mi-au spus lejer ca pina si ele lucr la negru. Dar , ele sunt platite cu vreo 200 kr la ora , nu mi au spus exact suma iar eu cu 30 kr la alb ca practicant si muncesc ca o sclava , de 2 ori mai mult ca ele . Da, stiu, eu sunt invadatoare !!! Trebuie sa sufar si sa ma umilesc atit de mult in fata suedezilor? Sa fac facultati aici ca sa obtin o munca decenta cu contract la alb? Sa stiti ca muncesc constiincios , cunosc limba mediu, nu ma prefac si nu ma pling , vreau doar sa trag un semnal de alarma oarecum !! Ideea este ca eu dupa 3 luni de practica , degeaba ma zbat sa muncesc ca totul sa fie bine in viitor, ca oricum am fost asigurata ca nu o sa primesc contract la alb , fastanställning deoarece ... repet , se promoveaza foarte mult munca la negru!!

Cind scriu toate astea , nu ma refer numai la mine si la situatia mea ci si la sotul meu, a prietenilor nostri care lucreaza, isi rup oasele ... tot la negru! Sunt atit de multe de spus ...
O sa mai revin cu detalii cind am timp.
Va salut si felicitari pt acest Forum!!

Mariana
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 22/08/2010

Sus In jos

Mesaj  costel igorov la data de Dum Iul 11, 2010 6:28 am

Vikingul sta in Suedia pe baza reintregirii familiei cu un cetatean suedez(uppehållstillstånd), are alte drepturi. Pedro tu esti nou venit, daca am inteles bine, si probabil vei trebui sa soliciti drept de sedere (uppehållsrätt). Banii de practica si alte subventii si suplimente le primesti de la Försäkringskassan. Si ca sa te primeasca in paradisul promis cind am iesit din comunism trebuie sa spui saru´mina pe la Migra intii. Sorry amice, la astia trebuie sa le dai intii si apoi sa le ceri, de aia primesti asa rapid tax-number (personnumer). Incearca totusi ,s-ar putea sa gresesc eu sau sa nu-si fi indeplinit planul astia de la arbetsförmedling la cheltuit banii pe care i-au primit de la politicieni. Totul e sa fii la locul potrivit in momentul potrivit.
Sa traiesti bine !

costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 90
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

.........

Mesaj  VIKINGUL la data de Sam Iul 10, 2010 8:07 pm

Don Pedro ......o sa fii platit in jur de 5000 kr pe luna dintre care iti vor lua taxe si vei ramane cu vreo 3500-3700 kr pe luna .
am trecut si eu prin asa ceva si dupa 1 luna de zile , am renuntat eu .
nu trebuie sa platesti nici o Akassa cat timp esti in practica cu cei de la arbets.
banii ii vei primi de la Forsakringskassan , si luna de luna vei primi hartii de la ei sa le duci la patronul restaurantului sa o semneze si sa scrie cate zile ai fost in practica la ei pe luna respectiva .
nu ai voie sa lipsesti fara sal anunti dinainte pe lacheul de la arbets.
sa traiesti bine .

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Sam Iul 10, 2010 11:04 am

pedro1967 a scris:Salutare,
am inceput practica la un restaurant; am facut tot ce trebuie la Arbetsformendligen,am acceptul lor(un fel de contract semnat de mine, de patronul restaurantului si de handlaggare de la Arbets.)Intrebarea mea este daca primesc bani ptr perioada de practica; daca da,citi si de unde? Trebuie sa ma inscriu la A-kassa? Care sunt procedurile ?
Multumesc,
Pedro
Uite aici;

"Om du inte uppfyller villkoren för a-kassa
Uppfyller du inte villkoren för att få ersättning från a-kassan får du 223 kronor per dag i aktivitetsstöd om du deltar i ett program på heltid.

Om du uppfyller villkoren för a-kassa
Uppfyller du villkoren för ersättning från a-kassan eller är utförsäkrad beräknas ditt aktivitetsstöd på ersättningen från a-kassan. Du kan få högst 680 kronor och lägst 320 kronor per dag i aktivitetsstöd om du deltar i ett program på heltid."

Banii ii iei de la Försäkringskassan.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

bani ptr perioada de practica

Mesaj  pedro1967 la data de Sam Iul 10, 2010 8:31 am

Salutare,
am inceput practica la un restaurant; am facut tot ce trebuie la Arbetsformendligen,am acceptul lor(un fel de contract semnat de mine, de patronul restaurantului si de handlaggare de la Arbets.)Intrebarea mea este daca primesc bani ptr perioada de practica; daca da,citi si de unde? Trebuie sa ma inscriu la A-kassa? Care sunt procedurile ?
Multumesc,
Pedro

pedro1967
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Varsta : 49
Localizare : Skåne

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 12:51 pm