Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Ultimele subiecte
» Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia
Astazi la 12:54 am Scris de cocoshel

» Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia
Ieri la 3:15 pm Scris de teo peter

» Vinzari Cumparari Anunturi
Sam Apr 12, 2014 1:10 am Scris de viorelgsm

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Mar Apr 08, 2014 4:08 pm Scris de cocoshel

» Caut loc de munca in Suedia
Lun Apr 07, 2014 5:43 pm Scris de domino_xxi

» Subventia pentru locuinta Bostadsbidrag
Lun Apr 07, 2014 12:25 am Scris de cocoshel

» Anunturi umanitare
Sam Apr 05, 2014 8:42 pm Scris de infosperanta

» echivalarea diplomelor romanesti
Lun Mar 31, 2014 10:38 pm Scris de watatsumi

» Comunitati recente de romani in suedia
Sam Mar 29, 2014 1:00 pm Scris de leomar

Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator :: 1 Motor de cautare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 pm
Reclama ta aici
Forum Suedia Info
Reclama ta aici
Forum Suedia Info
Reclama ta aici
Forum Suedia Info

Proverbe, citate, expresii, definitii, povete...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mesaj  eliza la data de Sam Mar 09, 2013 3:40 pm

1. "Du gör fel när du berömmer en sak som du inte fullt förstår, men värre när du klandrar den." - Leonardo Da Vinci
1. "Gresesti cand admiri ceva ce nu cunosti in totalitate, dar mai rau este cand blamezi."

2. "Kvinnan är starkare genom sin känsla, än mannen genom sin styrka." - Honoré De Balzac
2. "Femeia este mai puternica prin sentimentul ei, decat barbatul prin puterea lui."

3. "Mannen tror att han väljer kvinnan, men det är nästan alltid tvärtom.
Det är kvinnan som väljer den man som skall välja henne." - Paul Géraldy
3. "Barbatii cred ca ei aleg femeia, dar in cele mai multe cazuri se intampla contrariul.
Este femeia care-l alege pe acela care o va alege."

4. "Så länge ingen bryr sig om vad du säger, kan du känna dig lugn." - John Karlzén
4. "Atata timp cat nimanui nu-i pasa de ceea ce spui, poti sa te simti calm."

5. "Ingenting är omöjligt för en man som inte behöver göra det själv." - Earl Wilson
5. "Nimic nu este imposibil pentru cineva care nu trebuie sa faca ceva de unul singur."

6. "Vad är en cyniker? En man som vet priset på allt och värdet på ingenting." - Oscar Wilde
6. "Ce este un cinic? Acela care stie pretul la tot si nu cunoaste valoarea la ceva."

7. "För att undvika kritik, säg ingenting, gör ingenting, var ingenting." - Elbert Hubbard
7. "Pentru a evita critica, nu spune nimic, nu face nimic, fii un nimeni."

8. "Den som tror, att han kan undvara andra, bedrar sig mycket.
Men den som tror, att andra icke kan undvara honom, bedrar sig ännu mera." - Francois De La Rochefoucauld
8. "Acela care crede ca poate sa se lipseasca de altii, se inseala mult.
Insa cel care crede ca altii nu se pot lipsi de el, se inseala si mai mult."

9. "Det finns två tragedier i livet.
Den ena är att inte få allt vad man önskar sig, medan den andra är att få det." - George Bernard Shaw
9. "Exista doua tragedii in viata.
Una dintre ele este de a nu primi tot ceea ce iti doresti, in timp ce a doua este de a primi aceasta."

10. "Om det är förnuftet som formar människan, så är det känslan som leder henne." - Jean-Jacques Rousseau
10. "Daca este ratiunea/judecata cea care formeaza omul, asa este sentimentul cel care il conduce."

11. "Så länge det finns äktenskap utan kärlek, kommer det att finnas kärlek utan äktenskap." - Benjamin Franklin
11. "Atata timp cat exista casnicie fara dragoste, exista si dragoste fara casnicie."

12. "Om vi vore felfria, skulle det inte bereda oss så mycket tillfredsställelse, att fastställa andras fel." - Quintus Horatius Flaccus
12. "Daca am fi lipsiti de greseala, nu ne-ar da atat de multa satisfactie cand ulterior am constata greselile altora."

13. "Vissa är födda medelmåttiga, andra lyckas uppnå medelmåttighet och andra får medelmåttigheten kastad över sig." - Joseph Heller
13. "Unii se nasc mediocri, altii reusesc sa fie mediocri si unii primesc mediocritatea aruncata peste ei."

14. "Fantasi är viktigare än kunskap." - Albert Einstein
14. "Imaginatia/fantezia este mai importanta decat cunoasterea."

15. "För att komma till källan måste man simma mot strömmen." - Stanislaw Jerzy Lec
15. "Pentru a ajunge la tinta trebuie sa inoti contra furtunii."

Proverbele, citatele, definitiile, aforismele adunate in aceste pagini au ca si sursa site-uri precum: livet.se, ordspråk.se, www.knep.se/ordsprak/svenska etc

Nu zi niciodată „nu se poate”, ci începe cu „să vedem”! (Nicolae Iorga) Omul se descoperă pe el însuşi când se măsoara cu obstacolul. (Antoine de Saint Exupery) A greşi începe din momentul în care nu încercăm să reparăm ceea ce am constatat că am greşit. (Chris Simion) Oamenii văd lumea - nu aşa cum este ea, ci aşa cum sunt ei. (Stephen Covey) Iubirea ca şi respectul, se câştigă şi se merită! (anonim) Invidia este taxa pe care toate distincţiile trebuie să o plătească. (Ralph Waldo Emerson) Speranţa nu ne abandonează niciodată. Noi suntem cei care o abandonăm pe ea. (anonim)

eliza
Admin

Numarul mesajelor: 82
Data de inscriere: 13/05/2009
Localizare: Sverige

Sus In jos

Mesaj  eliza la data de Sam Mar 09, 2013 3:36 pm

1. "När man kan sluta så vill man inte och när man vill sluta då kan man inte." - okänt ursprung
1. "Cand poti pune punct - nu faci aceasta, iar cand vrei sa pui punct - nu mai poti." - anonim

2. "Man vet aldrig vad man har, tills man inte har det längre." - okänt ursprung
2. "Nu stii niciodata ce ai, pana nu ai pierdut ceea ce ai avut." - anonim

3. "It's nice to be important, but it's more important to be nice." - Cassis John
3. "Det är trevligt att vara viktig, men det är mer viktigt att vara trevlig."
3. "Este placut sa fii important, dar este mai important sa fii placut."

4. "Jag undrade alltid varför inte någon gjorde något åt det; tills jag insåg att jag var någon." - Lily Tomlin
4. "Intotdeauna m-am intrebat de ce nu a facut cineva aceasta; pana am realizat ca eu eram acel cineva."

5. "En pessimist är en person som gör sina möjligheter till svårigheter,
medan en optimist är en person som gör sina svårigheter till möjligheter." - Harry Truman
5. "Pesimistul este acea persoana care face din posibilitatile sale, greutati
in timp ce optimistul este persoana care face din greutatile sale, posibilitati."

6. "Höga förväntningar är nyckeln till allt." - Sam Walton
6. "Marile asteptari reprezinta cheia la tot."

7. "Den värsta känslan här i livet är inte att vara ensam,
det är att vara glömd av någon som du aldrig skulle glömma." - okänt ursprung
7. "Cel mai neplacut sentiment in viata nu-l aduce singuratatea,
ci faptul de a fi uitat de catre cineva pe care tu niciodata nu il vei uita." - anonim

8. "Vi tänker alltid på framtiden och vi lever aldrig i present." - Manilius
8. "Mereu ne gandim cum vom trai si niciodata nu traim in prezent."

9. "Mycket få människor lever i dag. De flesta gör förberedelser för att leva imorgon."- Jonathan Swift
9. "Foarte putini oameni traiesc astazi. Majoritatea fac pregatiri pentru a trai maine."

10. "När folk är överens med mig, har jag alltid en känsla av att jag måste ha fel." - Oscar Wilde
10. "Cand poporul este de acord cu mine, am intotdeauna un sentiment ca trebuie sa fi gresit in ceva."

11. "Jag var starkast när jag skrattade åt min svaghet." - Elmer Diktonius
11. "Am fost cel mai puternic cand am ras de slabiciunea mea."

12. "Man vill inte vara den man är. Man vill vara den, som man inbillar sig att man kunde ha blivit." - Hjalmar Söderberg
12. "Nu vrei sa fii ceea ce esti. Vrei sa fii acela, pe care ti-l inchipui ca ai putea fi."

13. "Jag vill mycket som jag helst skulle vilja, att jag inte ville." - Hjalmar Söderberg
13. "Eu vreau mult din ceea ce de fapt, mi-as dori sa nu fi vrut."

14. "Det är svårt att vara god i en värld som inte är det." - Fjodor Dostojevskij
14. "Este greu sa fii bun intr-o lume care nu este asa."

15. "Vanan bryter udden av både nöjet och plågan." - Drottning Kristina
15. "Obisnuinta tempereaza atat placerea, cat si durerea."

16. "De sanningar som vi inte vill höra, är nyttigast för oss att lyssna till." - kinesiskt ordspråk
16. "Acele adevaruri pe care nu vrem sa le auzim, sunt cele mai folositoare sa le ascultam." - proverb chinez

17. "Männen vill alltid vara en kvinnas första kärlek. Men kvinnor vill istället vara den sista." - Oscar Wilde
17. "Barbatii vor intotdeauna sa fie prima dragoste a femeii. Femeile insa vor in schimb sa fie ultima."

18. "Det är för väl att lögnen finns, för tänk om allt man hörde var sant." - Albert Engström
18. "Este chiar bine ca exista minciuni, pentru ca gandeste-te daca tot ce ai auzi ar fi adevarat."

19. "Det vackraste i livet är illusionerna om livet." - Honoré De Balzac
19. "Cel mai frumos lucru in viata consta in iluziile despre viata."

20. "Om vi står emot våra passioner, beror det snarare på att de är svaga än att vi är starka." - Francoise De La Rochefoucauld
20. "Daca ne impotrivim pasiunilor noastre, aceasta implica faptul ca ele sunt slabe decat am fi noi puternici."

Proverbele, citatele, definitiile, aforismele adunate in aceste pagini au ca si sursa site-uri precum: livet.se, ordspråk.se, www.knep.se/ordsprak/svenska etc

Nu zi niciodată „nu se poate”, ci începe cu „să vedem”! (Nicolae Iorga) Omul se descoperă pe el însuşi când se măsoara cu obstacolul. (Antoine de Saint Exupery) A greşi începe din momentul în care nu încercăm să reparăm ceea ce am constatat că am greşit. (Chris Simion) Oamenii văd lumea - nu aşa cum este ea, ci aşa cum sunt ei. (Stephen Covey) Iubirea ca şi respectul, se câştigă şi se merită! (anonim) Invidia este taxa pe care toate distincţiile trebuie să o plătească. (Ralph Waldo Emerson) Speranţa nu ne abandonează niciodată. Noi suntem cei care o abandonăm pe ea. (anonim)

eliza
Admin

Sus In jos

Mesaj  eliza la data de Vin Mar 08, 2013 8:14 am

1. Man ska inte kasta sten när man sitter i glashus. Cine sta in casa din sticla, nu arunca cu pietre in casa altuia.
2. Av skadan blir man vis. Necazul/nevoia te invata.
3. Av två onda ting väljer man det minst onda. Dintre doua rele, alege raul cel mai mic.
4. Lev för att lära så lär du dig att leva. Traieste pt a invata si invata sa traiesti.
5. Att erkänna ett misstag är att tillstå att man blivit klokare. A recunoaste o greseala este un pas ca ai devenit mai intelept.

6. Det som man letar efter, skall man hitta. Ceea ce cauti, aia gasesti.
7. Det är mänskligt att fela, men gudomligt att förlåta. Este omeneste sa gresesti, dar dumnezeieste sa ierti.
8. Dra inte alla över en kam / över samma kam! Nu-i trata pe toti la fel! = Nu-i baga pe toti in aceeasi oala!
9. En konflikt har alltid åtminstone två sidor. Un conflict implica mereu cel putin doua parti.
10. I de lugnaste vattnen går de största fiskarna. In apele cele mai linistite inoata pestii cei mari. = Apele linistite sunt adanci = firea ascunsa a omului.

11. Den som inte gör dumheter som ung, gör dem som gammal. Cei care nu au facut prostii la tinerete, le fac la batranete.
12. Bättre att dö stående än att leva på knä. Mai bina sa mori in picioare, decat sa traiesti in genunchi.
13. Det som göms i snö kommer upp i tö.
Ce ai ascuns in zapada iese la suprafata odata cu topirea zapezii. = Minciuna are picioare scurte.
14. Bättre ett ärligt "nej" än ett falskt "ja". Mai bine un "nu" sincer, decat un "da" fals.
15. Bättre en fågel i handen än tio i skogen.
Mai bine o pasare in mana, decat zece in padure. = Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard.

16. Den som inte vågar, inte vinner. Cel care nu indrazneste, nu castiga.
17. Väck inte den björn som sover! Nu trezi ursul care doarme! = Nu trezi cainele care doarme!
18. Argumentera inte med en ointelligent, han har alltid hjärnan utvilad. Nu te pune cu prostul, pt ca are intotdeauna mintea odihnita.
19. Avundsjukan vilar aldrig. Invidia nu se odihneste niciodata.
20. Den som är överallt, är ingenstans. Cel care este peste tot, este pe nicaieri.

21. På en rullande sten växer ingen mossa. Pe o piatra care se rostogoleste nu creste niciun muschi.
22. Lev som du lär. Dupa cum te inveti, asa traiesti.
23. Den som söker, han finner. Acela care cauta, acela gaseste.
24. Som man bäddar får man ligga. Asa cum iti asterni, asa dormi.
25. Man är, vad man äter. Esti, ceea ce mananci.

26. En mask avslöjar mer än ett ansikte. O masca dezvaluie mai mult decat fizionomia insasi.
27. Spotta inte i motvind. Nu scuipa contra vantului.
28. Bit inte den hand som föder dig! Nu musca mana care te hraneste!
29. Det enkla är det sköna. Ce este simplu, este si frumos.
30. När leken är som bäst, skall den sluta. Cand jocul devine mai atragator, se va termina. = Orice minune tine trei zile.

eliza
Admin

Sus In jos

Mesaj  eliza la data de Vin Mar 08, 2013 8:10 am

1. Illusionen är oftast bättre än verkligheten. - Iluzia este, in mare parte, mai buna decat realitatea.

2. Vi har ansvar, inte bara för det vi gör, men också för det som vi låter bli att göra. (Richard Whately) - Suntem responsabili, nu numai pt ceea ce facem, ci de asemenea pt ceea ce permitem sa (ni) se faca.

3. Att generalisera är att bete sig som en idiot. (William Blake) - A generaliza inseamna sa te comporti ca un idiot.

4. Att vara självuppfylld innebär i regel att vara tom. (Atos Wirtanen) - A fi plin de tine implica, de regula, a fi gol.

5. Att aldrig tala om sig själv är en mycket raffinerad form av hyckleri. (Friedrich Wilhelm Nietzsche) - A nu vorbi niciodata despre tine este o forma foarte rafinata de ipocrizie.

6. Vi blir inte bara ansvariga för det vi gör, utan också för det vi inte gör. (Molière) - Nu devenim responsabili numai pt ceea ce facem, ci si pt ceea ce nu facem.

eliza
Admin

Sus In jos

Mesaj  eliza la data de Vin Mar 08, 2013 8:07 am

1. "Den ultimata friheten i livet är rätten att kunna välja hur någon eller något utanför oss själva påverkar oss."
- Stephen R. Covey
1. "Ca si ultimat in ceea ce priveste libertatea, este dreptul de a putea alege cum cineva sau ceva din afara ne influenteaza."

2. "Om man inte har vad man gillar, då ska man försöka gilla vad man har." - engelskt ordspråk
2. "Daca nu ai ceea ce ti-ar placea sa ai, atunci sa incerci sa-ti placa ceea ce ai." - proverb englez

3. "En positiv attityd gör inte att allt kommer att gå bra för dig, men den gör att du kan göra allting bättre, än med en negativ attityd." - Zig Ziglar
3. "Dintr-o atitudine pozitiva nu rezulta neaparat ca totul iti va merge bine, dar aceasta face sa poti realiza totul mai bine, decat daca ai avea o atitudine negativa."

4. "Många ägnar sin tid åt att leta fel hos andra, kanske för att bekräfta för sig själva att de är bra människor trots sina brister." - Hyrum W. Smith
4. "Multi isi dedica timpul in a cauta greselile altora, probabil pt a-si confirma ca ei sunt oameni buni in pofida propriilor slabiciuni."

5. "Vi tror vi ser världen som den är, när vi i själva verket ser den som vi är." - Stephen R. Covey
5. "Credem ca vedem lumea asa cum este ea, cand de fapt in realitate o vedem asa cum suntem noi."
5. "Oamenii vad lumea - nu asa cum este ea, ci asa cum sunt ei."

6. "Empati är den snabbaste formen för mänsklig kommunikation." - Stephen R. Covey
6. "Empatia este forma cea mai rapida pentru a comunica cu ceilalti."

7. "Lär av andras misstag! Du kan inte leva länge nog för att göra alla själv." - Anders Haglund
7. "Invata din greselile altora! Nu o sa traiesti suficient de mult ca sa poti face toate greselile singur."

8. "Om du har tålamod i ett ögonblick av ilska, kommer du att undvika hundra dagar av ledsamhet." - kinesiskt ordspråk
8. "Daca ai rabdare intr-un moment de furie, o sa eviti o suta de zile de neplacere." - proverb chinez

9. "Vi skulle bry oss mindre om vad andra tänker om oss, om vi insåg hur sällan de faktiskt gör det." - Ethel Barrett
9. "Ne-ar pasa mai putin despre ceea ce altii gandesc despre noi, daca am realiza de fapt cat de rar fac ei aceasta."

10. "Koncentrera dig på vad du är, inte på vad du inte är!" - Anonim
10. "Concentreaza-te pe ceea ce esti, si nu invers!"

11. "Att säga "nej", är att säga "ja" till något annat." - Anonim
11. "A spune "nu", reprezinta a spune "da" la altceva."

12. "Vinnare bedömer sina framsteg jämfört med sina egna mål, medan förlorare jämför med andras prestationer."
- Nido Qubein
12. "Castigatorul judeca propriul progres comparandu-l cu propriile scopuri, in timp ce pierzatorul comparandu-l cu prestatiile altora."

13. "Har du förmågan att ställa de rätta frågorna, är du mer än halvvägs mot att hitta svaret." - Thomas J. Watson
13. "Ai capacitatea sa adresezi intrebarile corecte, atunci esti la mai mult de jumatatea drumului in a gasi raspunsurile."

14. "Vänskap är som ett bankkonto; man kan inte ta ut gång på gång utan att sätta in något." - kinesiskt ordspråk
14. "Prietenia este ca un cont bancar; nu poti numai sa extragi fara sa depui ceva la loc." - proverb chinez

15. Om egoncetricitet: "Du ska älska dig själv lite mer än du älskar andra, annars blir du utnyttjad. Men du ska betrakta en annan människa som ett konstverk du inte har rätt att peta i för dina egna planers skull." - Poul Henningsen
15. Despre egocentrism: "Sa te iubesti pe tine insuti putin mai mult decat iubesti pe altii, altfel devii folosit. Dar sa observi o alta persoana ca pe o opera de arta, pe care nu ai dreptul sa o zgândări/ațâți de dragul propriilor planuri."

16. "Så länge ingen bryr sig om vad du säger kan du känna dig lugn." - John Karlzén
16. "Atata timp cat nimanui nu-I pasa de ceea ce vorbesti poti sa simti linistit. "

17. "Det är inte vad du tittar på som spelar roll, det är vad du ser..." - Henry David Thoreau
17. "Nu conteaza la ce te uiti, ci conteaza ceea ce vezi..."

18. Livet är en tragedi för de människor som känner och en komedi för dem som tänker. - Jean de la Bruyére
18. Viata este o tragedie pentru cei care simt si o comedie pentru cei care gandesc.

19. Att vara god är nobelt, men att lära andra vara goda är ännu noblare och mindre besvärligt. - Mark Twain
19. A fi bun este un lucru nobil, dar a-i invata pe altii sa fie buni este mai nobil si mai putin dificil.

20. Det är med den sanna kärleken som med spökena: alla talar om den, men få har sett den. - Francois De La Rochefoucauld
20. Cu dragostea adevarata este ca si cu fantomele: toti vorbesc despre ea, dar putini au simtit-o.

eliza
Admin

Sus In jos

Mesaj  eliza la data de Joi Mar 07, 2013 7:10 am

1. Om den fria viljan: : "Även om vi är fria att välja våra handlingar, är vi inte fria att välja resultat av våra handlingar."
• "While we are free to choose our actions, we are not free to choose the consequences of our actions." - Anonim
• Despre libera alegere: "Chiar daca suntem liberi sa ne alegem actiunile,
nu suntem liberi sa alegem rezultatele/consecintele actiunilor noastre."

2. "Det finns två företeelser som är oändliga, universum och den mänskliga dumheten.
Jag är dock inte säker på den förstnämnda." - Albert Einstein
• "Exista doua fenomene infinite, anume universul si prostia omeneasca.
Eu insa nu sunt atat de sigur in privinta primului numit."

3. "Det finns inget värre än aktiv dumhet." - Johann Wolfgang von Goethe
• "Nu este nimic mai rau decat prostia activa."

4. "Du kan lura alla människor ibland, du kan till och med lura vissa människor hela tiden,
men du kan inte lura alla människor hela tiden." - Abraham Lincoln
• "Poti uneori sa-i minti pe toti in jurul tau, poti inclusiv sa-i minti pe unii dintre ei tot timpul,
insa nu poti sa-i minti pe toti tot timpul."

5. "Allt bör göras så enkelt som möjligt, men inte enklare." - Albert Einstein
• "Totul ar trebui sa se faca cat mai simplu cu putinta, dar nu cu usurinta."

6. "Den som enbart letar efter fel hittar ingenting annat." - engelskt ordspråk
• "Cel care cauta numai greseli, nici nu gaseste altceva." - proverb englez

7. "Det är mycket lättare att vara kritisk än att vara rättvis." - Benjamin Disraeli
• "Este mult mai usor sa fii critic decat sa fii echitabil/corect."

8. "Du ska vara försiktig med vem du låtsas att du är, för den du låtsas att du är - är faktiskt den du är!" - Kurt Vonnegut
• "Sa fii precaut atunci cand te prefaci a fi in vreun fel, pt ca cel care te prefaci a fi - este de fapt ceea ce tu esti!"

9. "Framtiden intresserar mig – jag ska leva resten av mitt liv i den." - Mark Twain
• "Viitorul ma intereseaza - imi voi trai restul vietii in el."

10. "Du har aldrig fått en annan människa att må bra i onödan." - Anders Haglund
• "Niciodata nu faci in zadar un alt om sa se simta bine."

11. "Sanningen är den att du alltid vet vad som är det rätta att göra. Det svåra är att göra det." - General H. Norman Schwarzkopf
• "Adevarul este ca tu intotdeaua stii ce este corect sa faci. Cel mai greu este sa pui aceasta in practica."

12. "Jag tycker att det är fascinerande att de flesta människor planerar sina semestrar med mer omsorg än de planerar sina liv. Det är kanske för att flykt är lättare än förändring." - Jim Rohn
• "Cred ca este fascinant ca majoritatea isi planifica concediile cu mai multa grija decat isi planifica vietile. Este asa probabil din cauza ca evadarea este mai usoara decat schimbarea."

13. "Du kan få vad du än vill ha, så länge du bara hjälper tillräckligt många andra att få vad de vill ha." - Zig Ziglar
• "Poti sa primesti oricat de mult iti doresti, numai atata timp cat ajuti suficient de multi sa primeasca ceea ce ei isi doresc."

14. "Övertyga dig själv först! Om du inte tror på dig själv, varför ska någon annan göra det?" - Anders Haglund
• "Convinge-te mai intai pe tine insuti! Daca tu nu crezi in tine, de ce ar face-o altcineva?"

15. "Om man berättar en tillräckligt stor lögn och fortsätter att repetera den, kommer folk till slut att tro på den." - Anonim
• "Daca se spune o minciuna suficient de mare si se continua sa se repete, ceilalti o vor crede pana la urma."

16. "Glada ögon ger din fiende bekymmer." - Hjalmar Bergman
• "Ochii fericiti ii creeaza dusmanului tau necazuri."

17. "Människan är dum som grupp men smarta som individer." - Cecilia Bergstrand
• "Omul este luat de prost ca si apartinand de grup, dar oamenii sunt destepti ca si indivizi."

18. "Hur blir man god? - Genom att ha det gott." - Olle Holmberg
• "Cum devine omul bun? - Prin a-i merge bine."

19. "Min bäste vän är den som tar fram det bästa ur mig." - Henry Ford
• "Prietenul meu cel mai bun este acela care scoate ce este cel mai bun din mine."

20. "All verklig humor börjar, där man inte längre tar sig själv på fullt allvar." - Mark Twain
• "Umorul incepe intr-adevar, in momentul in care nu te mai iei in serios pe tine insuti."

21. "Allvar utan humor är outhärdligt. Och humor utan allvar är likgiltig." - Helle Ryslinge
• "Seriozitatea fara umor este insuportabila. Si umorul fara seriozitate este neinteresant."

22. "Kompromissen är, om inte livets krydda, åtminstone dess bas.
Det är den som gör nationer stora och äktenskap lyckliga." - Gilbert Keith Chesterton
• "Compromise, if not the spice of life, is its solidity. It is what makes nations great and marriages happy."
• "Compromisul este, daca nu condimentul vietii, cel putin baza acesteia.
Este cel care creeaza maretia natiunii si fericirea casniciei."

eliza
Admin

Sus In jos

Mesaj  eliza la data de Joi Mar 07, 2013 6:55 am

1. ”Den som fått ut mest av livet är inte den som levt längst, utan den som levt var minut.”
”Acela care a primit cel mai mult de la viata nu este cel care a trait indelungat, ci cel care si-a trait fiecare minut.”

2. ”Den som talar illa om andra i din närvaro, talar illa om dig i din frånvaro.”
”Cel care vorbeste de rau pe altii in prezenta ta, te barfeste pe tine in absenta.”

3. ”Livet vill väl inget illa, men nog kan det gör ont.”
”Viata nu ne vrea raul, dar poate sa dea suficienta durere.”

4. ”Som ungkarl en tuppkyckling, som fästman ett lejon, som äkta man en åsna.”
”Ca si flacau, un cocosel, ca si logodnic, un leu iar ca si sot, un magar.”

5. ”Säg mig vem du umgås med och jag skall säga dig vem du är.”
”Spune-mi cu cine socializezi ca sa-ti spun cine esti.”

6. ”Livet är endast ett leende på dödens läppar.”
”Viata este doar un zambet pe buzele mortii.”

7. ”Delad glädje, dubbel glädje och delad sorg, halv sorg.”
”O bucurie impartasita reprezinta o bucurie dubla, iar un necaz impartasit este pe jumatate de necaz.”

8. ”Ta inte livet så allvarligt. Det är det ändå.”
”Nu lua viata atat de in serios, caci ea este oricum asa.”

9. ”Dagens missöde kan bli morgondagens roliga historia.”
”Neimplinirea unei zile poate fi istoria vesela a diminetii urmatoare.”

10. ”Enda sättet att få en vän är att vara en.”
”Singurul mod de a primi un prieten este de a fi unul.”

11. ”Vackra drömmar styrker själen.”
Visele frumoase conduc sufletul.

12. ”Det är den som går vilse som finner de nya vägarna.”
”Cel care se rataceste gaseste noi drumuri.”

13. ”Ett hem utan böcker är en kropp utan själ.”
”O casa fara carti este ca un corp fara suflet.”

14. ”Det viktiga är inte hur man har det, utan hur man tar det.”
”Cel mai important nu este cum primesti ceva, ci cum ti se ofera.”

eliza
Admin

Sus In jos

Mesaj  eliza la data de Mier Mar 06, 2013 7:28 pm

1. ”Lyckan är inte att vara framme. Lyckan är att vara på väg.”
”Fericirea nu consta in a fi in prim plan. Fericirea consta in a fi pe drum.”

2. ”Tala inte så du glömmer att lyssna.”
”Nu vorbi in asa fel incat sa uiti sa asculti.”

3. ”För att ha verklig behållning av glädjen, behöver man någon att dela den med.”
”Pentru ca intr-adevar sa iti pastrezi fericirea, este nevoie sa o imparti cu cineva.”

4. ”Människan är inte där hennes skor står, utan där hennes drömmar är.”
”Omul nu se afla acolo unde-i stau pantofii, ci acolo unde sunt visele lui.”

5. ”Endast genom handling vinner livet betydelse.”
”Numai prin actiune castiga viata insemnatate.”

6. ”Först i äktenskapet visar det sig, om en kvinna är en orkidé eller en kaktus.”
”In casatorie se arata pentru prima oara daca o femeie este orhidee sau cactus.”

7. ”Välj din hustru mera med öronen än med ögonen.”
”Sa iti alegi sotia mai mult cu urechile decat cu ochii.”

8. ”Bakom varje framgångsrik man finns en kvinna.”
”In spatele fiecarui barbat renumit sta o femeie.”

9. ”Du kan bedra dina överordnade men inte dina underordnade.”
”Poti sa-i inseli pe cei care te admira, dar nu pe aceia care te desconsidera.”

10. ”Det är inte det vi läser utan det vi kommer ihåg som gör oss lärda.”
”Ceea ce ne amintim si nu ceea ce citim ne face invatati.”

11. ”Man ska vara glad att man är som man är, när men inte blev som man skulle.”
”Sa fii fericit ca esti acela care esti, cand nu ai devenit acela care ti-ai fi dorit.”

12. ”Ordning är för idioter, genier behärskar även kaos.”
”Ordinea este pentru idioti, geniile stapanesc pana si haosul.”

13. ”Den kloke lär av andras misstag, dåren av sina egna.”
”Inteleptul invata din greselile altora, prostul din greselile lui.”

14. ”Man får ta folk som de är, och inte som man vill att de ska vara.”
”Sa-i accepti pe ceilalti asa cum sunt si nu asa cum ai vrea ca ei sa fie.”

15. ”Njut av livet, det går inte i repris.”
”Profita de viata, ea nu merge in reluare.”

16. ”Det är lycka att tycka om det vardagliga.”
”Este fericire sa-ti placa ce ti se intampla zilnic.”

17. ”Vad som är väsentligt ändras med åren.”
”Ceea este este pretios se schimba cu anii.”

18. ”Ibland är det skönt att bara vara.”
”Uneori este minunat doar faptul ca existi.”

19. ”Personer som saknar humor förstår sällan allvar.”
”Persoanelor carora le lipsteste umorul inteleg rar seriozitatea.”

20. ”Man kan inte göra ont mot andra utan att därmed skada sig själv.”
”Nu poti face rau altora fara ca la randu-ti sa nu te ranesti.”

21. ”Den som alltid vet bäst lär sig aldrig något.”
”Cel care intotdeauna stie cel mai bine, nu invata niciodata ceva.”

22. ”Missunna aldrig någon det sken av lycka han äger, ty du känner inte hans hemliga sorger.”
”Sa nu porti pica niciodata pe cineva care straluceste de fericirea ce o poarta, caci nu cunosti necazurile sale secrete.”

23. ”Den som ingenting har att göra är alltid upptagen.”
”Cel care nu are nimic de facut este intotdeauna ocupat.”

24. ”Om du möter någon utan ett leende ge denne ett av dina.”
”Daca intalnesti pe cineva care nu zambeste, ofera-i un zambet de-al tau.”

eliza
Admin

Sus In jos

Mesaj  eliza la data de Mier Mar 06, 2013 6:14 pm

1. ”Den som älskar sig själv har sällan några rivaler.”
”Cel care se iubeste pe sine are rar rivali.”

2. ”Du kan inte hindra sorgens fåglar att flyga över ditt huvud, men du kan hindra dem att bygga bo i ditt hår.”
”Nu poti impiedica pasarile necazului sa zboare deasupra capului tau, dar poti sa le infranezi din a-si face cuib in parul tau.”

3. ”Bättre ett ord före, än tio efteråt.”
”Mai bine un cuvant inainte decat zece dupa.”

4. ”Den som föraktar den fattige blir aldrig rik.”
”Cel care dispretuieste saracul nu devine niciodata bogat.”

5. ”En kopp kaffe kan bli början till livslång vänskap.”
”O ceasca de cafea poate deveni inceputul unei prietenii de-o viata.”

6. ”Dagens missöde kan bli morgondagens roliga historia.”
”Neimplinirea unei zile poate fi istoria vesela a diminetii urmatoare.”

7. ”Du kan aldrig förändra någon annan människa än dig själv.”
”Nu poti niciodata sa schimbi un alt om decat pe tine insuti.”

8. ”Endast genom handling vinner livet betydelse.”
”Numai prin actiune castiga viata insemnatate.”

9. ”Det är inte det vi läser utan det vi kommer ihåg som gör oss lärda.
”Ceea ce ne amintim nu este ceea ce citim, ci ceea ce ne face invatati.”

10. ”Somliga blir arga för allting och somliga blir arga för ingenting.”
”Unii devin furiosi din orice si altii devin nervosi din nimic.”

11. ”I glada vänners sällskap är även vatten en god dryck.”
”In compania placuta a prietenilor, pana si apa este o bautura buna.”

12. ”Den älskades frånvaro är för kärleken vad vinden är för en eld: den får en liten att slockna, en stor att blossa upp.”
”Lipsa persoanei iubite este pentru dragoste ceea ce vantul reprezinta pentru foc: putin sa il stinga, mult sa il inteteasca.”

13. ”Ett mjukt svar stillar vrede.”
”Un raspuns mladios linisteste mania.”

14. ”Det är med pengar som med gödsel, de är inte till glädje om de inte blir spridda.”
”Cum e cu gunoiul asa este si cu banii, ei nu aduc fericire daca nu sunt imprastiati.”

15. ”Tala en vän tillrätta i hemlighet, men beröm honom inför andra.”
”Mustreaza-ti un prieten in secret, insa admira-l in fata altora.”

16. ”Önskar man andra framgång mår man själv väl.”
”Cand le doresti succes altora te simti bine tu insuti.”

eliza
Admin

Sus In jos

Mesaj  eliza la data de Mier Mar 06, 2013 6:07 pm

1. ”Jag säger många kloka ord på skämt, men ännu flera dumheter på allvar.”
”Spun multe cuvinte intelepte in gluma, dar si mai multe prostii in serios.”

2. ”Det är inte törnet som sticker dig, utan det är du som sticker dig på törnet.”
”Nu este ghimpele care te inteapa, ci esti tu acela care intepi ghimpele.”

3. ”Du får aldrig en andra chans att göra ett första intryck.”
”Nu primesti niciodata o a doua sansa de a face prima impresie.”

4. ”Med lögner kan man kanske ta sig framåt i livet, men man kan aldrig vända tillbaka.”
”Cu minciuni poti probabil sa avansezi in viata, dar niciodata sa te intorci inapoi.”

5. ”Om du tänker för länge på nästa steg, kommer du att tillbringa ditt liv stående på ett ben.”
”Daca te gandesti prea mult la urmatorul pas, o sa incepi sa-ti petreci viata stand intr-un picior.”

6. ”Aldrig ångra det man gjort, men det man inte gjort.”
”Niciodata nu regreti ceea ce ai facut, ci ceea ce nu ai facut.”

7. ”Dåliga människor hamnar inte i helvetet; de är redan där, det är därför de beter sig så dåligt.”
”Oamenii rai nu ajung in iad; ei sunt deja acolo, de aceea se poarta atat de urat.”

8. ”Så länge man inte ger upp, har man ingenting förlorat.”
”Atata timp cat nu te dai batut, nu ai nimic de pierdut.”

9. ”Lär dig livets stora gåta, älska, glömma och förlåta.”
”Invata cea mai mare enigma a vietii, iubeste, uita si iarta.”

10. ”Blott de tama fåglarna har en längtar. De vilda flyger.”
”Numai pasarile domestice au o asteptare. Cele salbatice zboara.”

11. ”Varje utgång är en ingång till något annat.”
”Fiecare iesire reprezinta o intrare in altceva.”

12. ”Bättre få ord och fyndiga än många och myndiga.”
”Mai bine putine cuvinte ingenioase decat multe cuvinte mari.”

13. ”Om du tror att du inte har någonting med jordens problem att göra, då är du ett av dem.”
”Daca tu consideri ca nu ai de-a face cu problemele pamantului, atunci tu reprezinti una dintre ele.”

14. ”Det är svårt att vara hjälte när ingen ser på.”
”Este greu sa fii erou cand nimeni nu te observa.”

15. ”Kom ihåg att du är unik och inte kan ersättas på denna jord; du kanske har många fel men någonstans är du ändå god.”
Nu uita ca tu esti unic pe acest pamant; ai facut poate multe greseli dar undeva esti totusi bun.

16. ”Döm ingen förrän du gått en mil i hans skor.”
”Nu judeca pe nimeni inainte sa fi mers o mila in pantofii lui.”

eliza
Admin

Sus In jos

Mesaj  eliza la data de Mier Mar 06, 2013 8:42 am

1. "Det kostar ingenting att försöka." • "Nu costa nimic sa incerci."

2. "Bättre en uppriktig fiende än en falsk vän." • "Mai bine un dusman declarat, decat un prieten fals."

3. "Man får rätta munnen efter matsäcken." - svenskt ordspråk
• "Mananci atat cat ai in cosul cu merinde." • "Intinde-te cat ti-e plapuma."

4. "Hungern är den bästa kryddan." • "Foamea este cel mai bun condiment/bucatar."

5. "Den som berömmer sig själv, berömmer ingen annan. Eget beröm luktar illa." - svenskt ordspråk
• "Cel care se admira pe sine, nu admira pe nimeni altcineva. Admiratia de sine miroase urat."
• "Dragostea de sine, nu miroase-a bine."

6. "Lycka ger aldrig, den lånar bara ut." - svenskt ordspråk • "Norocul niciodata nu da, el doar imprumuta."

7. "Kärleken går dit den vill och inte dit den borde." - svenskt ordspråk
• "Dragostea merge acolo unde vrea, nu acolo unde ar trebui." • "Dragoste cu sila nu se poate."

8. "Varför ljuga när det finns så många sätt att säga sanningen på?"
• "De ce minciuna, cand sunt atatea cai de-a spune adevarul?"

9. "Om man talar sanning, behöver man inte anstränga sig efteråt för att komma ihåg vad man sagt."
• "Daca spui adevarul, nu este nevoie sa te straduiesti mai tarziu pentru a-ti aminti ce-ai spus."

10. "Jag älskar män, inte för att de är män utan för att de inte är kvinnor."
- Drottning Kristina, drottning av Sverige från 1632 till 1654
• "Iubesc barbatii, nu pentru ca sunt barbati, ci pentru ca barbatii nu sunt femei."

11. "Kvinnor tycker om tysta män. De tror att de lyssnar." - Marcel Achard
• "Femeilor le plac barbatii care tac. Ele cred ca ei asculta."

12. "Erfarenhet är inte vad som händer dig, det är vad du gör med det som händer dig."
• "Experienta nu este ceea ce ti se intampla, este ceea ce faci - cand ceva ti se intampla."

13. "Ironi är det lilla saltkorn som gör rätten smaklig." - Thomas Mann
• "Ironia este grauntele de sare datorita caruia mancarea capata gust."

14. "Lånade kläder värmer inte."
• "Haina imprumutata nu tine de cald."

15. "Ironi är skämt gömt bakom allvar."
• "Ironia este o gluma, ascunsa in spatele a ceva serios."

16. "Om någon sträcker dig en hjälpande hand, utnyttja inte den personen."
• "Celui care ti-a dat un deget, nu-i lua toata mana."

17. "Fattigdom är inte att ha lite utan att sakna mycket."
• "Saracia nu inseamna ca ai putine, ci ca iti lipsesc multe."

18. "Fattigdomen saknar mycket, girigheten allt."
• "Saracia are multe lipsuri, avaritia le are pe toate."

19. "Ingen människa äger en annan och varje gång gör det lika ont att lära sig det."
• "Niciun om nu este stapan pe un altul si de fiecare data este la fel de dureros cand inveti aceasta."

20. "Den som inte kan hata kan inte heller älska." - Voltaire
• "Cei care nu pot sa urasca, nu au cum sa iubeasca."
• "De la dragoste la ura nu este decat un pas, dar si de la ura la iubire la fel."

21. "Varje hjärta har en hemlighet." • "In fiecare inima sta ascuns un secret."

22. "Nyfikenhet är lärandets ursprung." • "Curiozitatea este sursa invataturii."

23. "Lagom är bäst." - svenskt ordspråk • "Potrivit, este cel mai bine."

24. "För mycket och för lite skämmer allt." - svenskt ordspråk • "Prea mult si prea putin dauneaza."

25. "Ingen hand kan fånga tiden." • "Nicio mana nu poate prinde timpul."

26. "Allt i rättan tid." / "Allting har sin tid." • "Toate la timpul potrivit."

27. "Att inget säga, säger ibland mest." - svenskt ordspråk
• "A nu spune nimic, spune uneori totul."

28. "Akta dig för folk som inte talar och för hundar som inte skäller."
• "Fereste-te de oamenii care nu vorbesc si de cainii care nu latra."

29. "Kärleken föder svartsjukan och svartsjukan dödar kärleken."
- Drottning Kristina, drottning av Sverige från 1632 till 1654
• "Dragostea naste gelozia si gelozia omoara dragostea."

30. "Kärlek utan pengar varar inte längre." - danskt ordspråk
• "Dragostea fara bani, nu dureaza mult."
• "Dragostea trece prin stomac."

31. "Makten blir aldrig mätt." svenskt ordspråk • "Puterea nu este niciodata satula."

32. "Pengar öppnar alla dörrar utom himmelns." - svenskt ordspråk
• "Banii deschid toate portile, inafara de cea a cerului."

33. "Sanningen är en, men lögnen har många huvuden."
• "Adevarul este unul, dar minciuna are multe capete."

34. "De rika har fler släktingar än de vet om." - svenskt ordspråk
• "Bogatii au mai multe rude decat stiu ei ca au."

35. "En kvinna störs av vad en man glömmer - en man av vad en kvinna kommer ihåg."
• "Femeia sufera atunci cand barbatul uita, iar barbatul atunci cand femeia isi aminteste."

36. "Det är omöjligt att älska och vara förnuftig på samma gång."
• "Este imposibil sa iubesti si sa fii rational in acelasi timp."

37. "Den som gapar efter mycket mister ofta hela stycket." - svenskt ordspråk
• "Cel care alearga dupa multe, rateaza des toata portia." • "Cine imbratiseaza multe, aduna putine."

38. "Allt är möjligt om man inte vet vad man pratar om." - svenskt ordspråk
• "Totul este posibil cand nu stii despre ce vorbesti."

39. "Bäst är inte alltid bra."
• "Cel mai bine nu inseamna intotdeauna ceva bun."

40. "Döden är inte sorgsen, utan det sorgliga är att de flesta människor aldrig riktigt lever."
• "Moartea nu este necaz, ci amaraciunea este aceea ca majoritatea oamenilor nu traiesc cu adevarat. "

eliza
Admin

Sus In jos

Mesaj  eliza la data de Mier Mar 06, 2013 8:29 am

1. "Man vet vad man har, men inte vad man får." • "Omul stie ce are, dar nu stie ce primeste."

2. "Den som inte går framåt, går tillbaka." • "Cel care nu merge inainte, merge inapoi."

3. "Den som letar efter den perfekte vännen, kommer bli utan vänner."
• "Cine cauta un prieten perfect, va ramane fara prieteni."

4. "Att vinna en vän tar flera år, men att mista en tar inte ens en minut."
• "A castiga un prieten ia cativa ani, a-l pierde ia mai putin de un minut."

5. "En olycka kommer sällan ensam."
• "Un necaz, rar vine singur." • "Un necaz nu vine niciodata singur."

6. "Nöden har ingen lag."
• "Nevoia nu cunoaste legea; nevoia nu stie ce este voia." • "Nevoia e mama nascocirilor."

7. "Du kan inte sakna något du inte upplevt."
• "Nu-ti poate fi dor de ceva din ceea ce nu ai experimentat."

8. "Inga nyheter är goda nyheter." - svenskt ordspråk
• "A nu primi nicio veste, este in fond o stire buna."

9. "Sagt ord och kastad sten kan inte tas tillbaka."
• "Cuvantul spus si piatra aruncata, nu se mai pot lua inapoi."

10. "Det man inte vet, har man inte ont av."
• "Det man inte vet, tar man ingen skada av." - svenskt ordspråk • "Ce nu stii, nu te doare."

11. "Man får ingenting för ingenting." • "Nu primesti, daca nu oferi."

12. "Säg inte allt det du vet, men vet allt du säger." - svenskt ordspråk
• "Nu spune tot ce stii, dar sa stii tot ce spui." • "Sa stii despre ce vorbesti."

13. "Man behöver inte vara blind för att inte kunna se." - svenskt ordspråk
• "Nu trebuie sa fii orb, ca sa nu vezi ca ceva s-a intamplat."

14. Klaga inte över för litet vind – lär dig segla." - svenskt ordspråk
• "Nu te plange cand bate putin vantul, ci invata sa navighezi."

15. "Hur man vänder sig, så har man ändan bak." • "Cum te comporti, asa primesti."

16. "Behandla inte andra så som du själv skulle vilja bli behandlad. Ni kanske inte har samma smak."
• "Nu trata pe altii asa cum tu iti doresti sa fii tratat. Poate nu aveti aceleasi gusturi."
• "Gusturile nu se discuta."

17. "Hundar är bättre än människor för de vet, men berättar ingenting."
• "Cainii sunt mai buni decat oamenii pentru ca ei stiu, dar nu povestesc."

18. "Hungriga vargar jagar bäst." • "Lupii infometati vaneaza cel mai bine."

19. "Hjälp andra, men när du gör det, glöm inte dig själv."
• "Ajuta-i pe altii, dar cand faci asta, nu uita de tine."

20. "Det som inte dödar dig gör dig starkare."
• "Ceea ce nu te omoara te face mai puternic."

21. "Att vara stark är inte tillräckligt; man måste vara tillräckligt stark."
• "A fi puternic nu este suficient; trebuie sa fii suficient de puternic."

22. "Man tröttnar aldrig på att arbeta åt sig själv." - svenskt ordspråk
• "Nu obosesti niciodata sa muncesti pentru tine insuti."

23. "Vargen byter päls, men inte vanor."
• "Lupu-si schimba parul, dar naravul ba."

24. "Många bäckar små gör en stor å."
• "Multe parauri fac un rau." • "Incetul cu incetul se face otetul."

25. "Ju flera kockar desto sämre soppa." • "Prea multi bucatari strica supa."

26. "Döm inte hunden efter håren." • "Man ska inte döma hunden efter håren."
• "Nu judeca un caine dupa par." • "Aparentele inseala."

27. "En del människor är så snåla, att de inte skänker någon en tanke."
• "O parte dintre oameni sunt atat de zgarciti, incat nu acorda altora nici macar gandul."

28. "Den som är allas vän är ingens." • "Mångas vän är ingens vän."
• "Prietenul tuturor, prietenul nimanui."

29. "Det brukar vara lättare att komma överens med en man än med hans pengar."
• "De obicei, este mai usor sa cazi de acord cu omul decat cu banii lui." • "Banul face din om neom."

30. "Det enda pengar ger dig är friheten att inte behöva oroa dig för pengar."
• "Singura garantie care ti-o aduce banul, este aceea ca nu trebuie sa te ingrijorezi pentru bani."

eliza
Admin

Sus In jos

Re: Proverbe, citate, expresii, definitii, povete...

Mesaj  brigadir la data de Sam Apr 28, 2012 11:02 pm

Ai si tu dreptate florins. Initial asa l-am tradus si eu insa vazand filmul si analizand contextul in care a fost spus, ideea este sensibil alta:)

Ideea este ca sa lupti de unul singur ai nevoie de o cantitate de curaj. Sa lupti alaturi de prieteni si pentru ei iti trebuie cam tot atat curaj ori chiar mai putin... ca doar esti in gasca si va sustineti reciproc:))

Pe de alta parte... ca sa-ti infrunti dusmanii este natural si logic dar... ai nevoie de un curaj si o putere extraordinara ca sa te ridici la nivelul si la asteptarile PRIETENILOR ADEVARATI.

Este greu sa dobori un dusman... nu zic... dar este si mai greu sa nu iti dezamagesti un prieten.

Eu cam asta am inteles... si limba nu are nici o treaba in asta:D

Asta nu inseamna ca traducerea ta sau a mea este gresita. Sunt doua unghiuri diferite.

brigadir
Admin

Numarul mesajelor: 111
Data de inscriere: 29/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Mesaj  florins la data de Sam Apr 28, 2012 7:58 pm

brigadirule, o traducere mai buna cred ca ar fi:
"iti trebuie mult curaj sa iti infrunti dusmanii, dar inca si mai mult curaj sa tii partea (sa lupti, sa fi alaturi de) prietenilor tai"

brigadir a scris:

"It takes a great deal of bravery to stand up to your enemies, but a great deal more to stand up to your friends."
– Dumbledore - Harry Potter
http://www.youtube.com/watch?v=T2IVJpxRjgI

Iti trebuie mult curaj sa te ridici na nivelul dusmanilor tai. dar si mai mult ca sa te ridici la nivelul prietenilor tai.

florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor: 79
Data de inscriere: 08/05/2011
Localizare: Linneryd

Sus In jos

Citate din filme

Mesaj  brigadir la data de Sam Apr 28, 2012 9:13 am

Cateva momente care pe mine m-au inspirat... Scene din filme

The rumba is the vertical expression of a horizontal wish. You have to hold her, like the skin on her thigh is your reason for living. Let her go, like your heart's being ripped from your chest. Throw her back, like you're going to have your way with her right here on the dance floor. And then finish, like she's ruined you for life.
- Shall we dance - Paulina(Jennifer Lopez)
http://www.youtube.com/watch?v=dZfGTL2PY3E

Rumba este expresia verticala a dorintei orizontale. Trebuie sa o prinzi in brate, ca si cand pielea de pe coapsele ei este motivul pentru care traiesti. Da-i drumul, ca si cand inima ti-a fost smulsa din piept. Trage-o inapoi, ca si cum ai vrea sa-ti faci voia cu ea chiar aici pe ringul de dans. Si apoi... termina... ca si cum ti-ar fi distrus viata.

"Oh yes, the past can hurt. But you can either run from it, or learn from it."
- Rafiki - The Lion King
http://www.youtube.com/watch?v=dZfGTL2PY3E

Oh da, trecutul poate sa doara. Dar poti ori sa fugi de el. ori sa inveti din el.

Why are you trying so hard to fit in when you were born to stand out?
- Din filmul "what a girl wants"
http://www.youtube.com/watch?v=6IhK8hzVfUk

De ce incerci atat de mult sa te potrivesti(integrezi) inauntru... cand ai fost nascut sa ramai afara?

"It takes a great deal of bravery to stand up to your enemies, but a great deal more to stand up to your friends."
– Dumbledore - Harry Potter
http://www.youtube.com/watch?v=T2IVJpxRjgI

Iti trebuie mult curaj sa te ridici na nivelul dusmanilor tai. dar si mai mult ca sa te ridici la nivelul prietenilor tai.
-----------

Si... ca "desert" as vrea sa prezint un moment de inspiratie maxima cu Al Pacino, un mic fragment din filmul "Scent of a woman". Este o situatie care poate fi tradusa in relatia dintre individ si societate si adevaratele valori care ar trebui sa existe dar care din pacate nu sunt luate in considerare intotdeauna.

http://www.youtube.com/watch?v=3xgQIokLsDI&feature=related

brigadir
Admin

Sus In jos

Proverbe tiganesti

Mesaj  brigadir la data de Sam Apr 21, 2012 10:30 am

- Na kholeaj tu po Del thaj pe ciro trajo anda pharipe so shuvel pe cire phike. Ci tu ci na shos pharipe bare po slabo grast. Loshaj tu thaj najiis Leske kaj vo kamel pe zurale manushes.
- Nu injurati viata si pe D-zeu cand sunteti incercati, caci pe un cal slab nu vei atarna niciodata o povara grea. Bucurati-va si multumiti-i deoarece EL ii iubeste pe cei puternici.
- E phuv san tu, e droma si cire vuni, o grast si ciro rath thaj ci romni si o ilo so mishkij sa kadala bajura. Te kamesa sa kadala atuncij kamesa tut pe tute.
- Pamantul esti tu, drumurile sunt venele tale, calul este sangele tau si femeia ta este inima care misca toate acestea. Iubeste-le pe toate daca te iubesti pe tine.
- Ekh phandado drom angla tute puterdjiol kana boldes tut.
- Un drum inchis in fata ta devine un drum deschis daca te intorci cu spatele.
- Ekh gadzo si feri ekh: vaj dushmano... vaj manush. Pala tute ashol so kames t'avel. Na pala leste!
- Cine nu-i tigan e ori dusman ori OM. De tine depinde. Nu de el.
- Thov cire shavores po jakha, po muj thaj po ilo thaj... vi t'aves melalo e manusha dikhena tut udzo.
- Spala-ti copilul pe fata, pe gura si pe inima si... oricat de murdar vei fi lumea te va vedea curat.
- Anda soste daras kataj meripe kana ci dzanes so avela, pale... ci daras katar ciro trajo kana dzanes so maladilas tuke?
- De ce ti-e frica de moarte cand nu stii ce va fi si nu ti-e frica de viata cand stii ce ai patit?
-E jukel so bashel but ci phenel khanci thaj e romni cikne muijesa voi si e bare vodijesa.
- Cainele care latra des nu spune nimic, iar femeia cu gura mica are inima mare.
- Ci jokhar na bister ke TU ingres e kalapa na voi ingrel tut.
- Sa nu uiti niciodata ca TU duci palaria, nu ea pe tine.

brigadir
Admin

Sus In jos

altfel de citate

Mesaj  brigadir la data de Sam Apr 14, 2012 3:58 pm

Nu stiu in ce masura ceea ce vreau sa impart eu cu voi acopera subiectul Elizei(btw... nice job Eliza) dar, pentru cei care inca nu l-au descoperit inca... am sa va fac cunostinta cu un altfel de "brigadir"Smile))

Acesta este Poetul Richard Brautigan. Iata cateva citate ale acestuia:

“Sometimes life is merely a matter of coffee and whatever intimacy a cup of coffee affords.”

Trad: Cateodata viata este numai o cafea si orice intimitate pe care o ceasca de cafea poate sa si-o permita:)

“all of us have a place in history. mine is clouds.”

Toti avem un loc in istorie. Al meu este... in nori:))

Finding is losing something else.
I think about, perhaps even mourn,
what I lost to find this

Sa gasesti ceva inseamna sa pierzi altceva. Ma gandesc chiar si la doliu si la... ce am pierdut ca sa gasesc asta...

Love Poem
ـــــــــ
It's so nice
to wake up in the morning
all alone
and not have to tell somebody
you love them
when you don't love them
any more.”

Poem de dragoste
-------------

Este atat de bine
sa te trezesti dimineata
singur singurel
si sa nu trebuiasca sa spui unora
ca-i iubesti
cand de fapt nu-i mai iubesti...

My God, ma'am, you're so pretty I'd walk ten miles barefooted on a freezing morning to stand in your shit

Dumnezeule... doamna, sunteti atat de draguta incat as merge 10 mile descult intr-o dimineata geroasa doar sa stau in rahatul dumneaboastra:))

The bees in my stomach are dead and getting used to it.

Albinele din stomacul meu sunt moarte si au inceput sa fie obisnuite cu acest lucru.

brigadir
Admin

Sus In jos

inca 3 mkt bra ordspråk

Mesaj  Cristian la data de Vin Feb 10, 2012 8:04 pm

Pt cine stie suedeza .. si ceva engleza. Baga un google translate in caz contrar si daca pica pe sensul romanesc.. intelegi ceva..

"Livet är för kort för att ångra sig, men livet är också för jävla långt för att göra saker som man får ångra."
- cum poate viata asta sa fie uneori !!! Arrow

"Never wrestle with a pig. You get dirty, and besides, the pig likes it."
Nu te lupta niciodata cu un porc. Devii murdar si.. pe langa asta, porcilor le place..

"Jorden är alltid frusen för lata svin".
Pamantul este intotdeauna inghetat.. pentru porci puturosi.
- ce ti-e si cu porcii astia lol!

Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor: 49
Data de inscriere: 19/07/2009
Varsta: 38

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Mar Iul 20, 2010 8:59 pm

Fiecare natie are accentul ei specific. Eu ii ginesc imediat dupa cum deschid gura. Polonezi, yugoslavi, albanezi, nemti, ciulhabi, jalipi,etc.etc. Pe astia de generatia a doua nu mai poti sa-i ginesti ca astia vorbesc suedeza cu accent local. De la generatia a treia in sus astia sint deja suedezi 100%

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor: 171
Data de inscriere: 11/07/2009

Sus In jos

Mesaj  brigadir la data de Mar Iul 20, 2010 5:33 pm

Ho Hooo! Long time no see Eliza:)

Ma bucur ca ai revenit si mi-au placut proverbele culese de tine. (sper sa ne mai aduci ca noua ne e lene sa cautam:))))

Unele dintre ele le-am mai auzit si eu, altele au corespondentul si in limba romana dar sunt cateva de care chiar ca n-am mai auzit. Insa mi-au placut in special cateva pe care am sa incerc sa (mi) le explic:

5. Unga går snabbare än gamla, men gamla känner vägen. Tinerii merg mai repede decat batranii, dar batranii cunosc drumul.
- Gaina batrana face zeama buna? ... ori?Smile

1. Man ska inte kasta sten när man sitter i glashus. Cine sta in casa din sticla, nu arunca cu pietre in casa altuia.
... sau: "Nu arunca/juca cu pietre in interiorul serei"... poate ca s-ar potrivi si cu expresia:"a fluiera in biserica"

7. Det är mänskligt att fela, men gudomligt att förlåta. Este omeneste sa gresesti, dar dumnezeieste sa ierti.
Suedezii au un stil interesant de a glumi in orice situatie. Proverbul de mai sus este foarte vechi. Inca de pe vremea inceputurilor crestinizarii vikingilor si este o combinatie intre o zicala latina("Erare humanum est") si una din vremea vikingilor ("Förlåtelsen närmar dig till gudar.")

20. Den som är överallt är ingenstans. Cel care este peste tot, este (pe) nicaieri.
- Cine fuge dupa doi iepuri nu prinde nici unul?Smile

21. På en rullande sten växer ingen mossa. Pe o piatra care se rostogoleste nu creste niciun muschi.
- Pe carul gospodarului nu cresc panze de paianjeni...

12. Bättre att dö stående än att leva på knä. Mai bina sa mori in picioare, decat sa traiesti in genunchi.
... asta mi-a placut cel mai mult:)

@Emil - perfect adevarat. As mai adauga faptul ca noi, emigrantii care provin din tari de limba latina, slava si araba, oricat de bine am vorbi suedeza tot ne-ar "gini" astia ca suntem invandrare. E ceva in legatura cu anumite corzi vocale si muschi care coordoneaza vorbirea, in special accentul, si care, la noi e dezvoltat altfel. Ca sa nu mai vorbim de gramatica. Pe de alta parte, un suedez niciodata nu va putea sa fie un roman "undercover"Smile Asta-i clar!

@Costele- Vikingul e un caz special:) Nu poti sa spui ca i se potriveste un proverb anume. Poate mai multe la un loc, insa faza cu "pestele mare in apa limistita" pentru el probabil ca va avea un alt inteles. Sa vezi ca te va intreba: "Da unde-i lacu' ala cu peste mare?"Smile

Cred ca lui i s-ar potrivi:"Mare-i Balta Brailei si multi pesti au sarit in Marea Baltica"Smile

brigadir
Admin

Sus In jos

Mesaj  costel igorov la data de Mar Iul 20, 2010 9:42 am

Suedeza o inveti cam in 5-6 ani. In anii astia progresezi mult, pe urma asa ramii. Nu mai inveti aproape nimic.
Ai dreptate Emil. La doi ani in Suedia eu oricum nu citeam proverbe. Interesant Eliza, continua!

10. I de lugnaste vattnen går de största fiskarna. Parca aveam in limba romana ceva asemanator: Mitza blinda zgirie rau.
Oare care s-ar potrivi Vikingului? Smile Smile
P.S. Nu o lua in nume de rau Vikingule, eu te consider oricum un tip simpatic cu un temperament mai aprins. Wink

costel igorov
membru senior
membru senior

Data de inscriere: 23/12/2009

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Mar Iul 20, 2010 7:48 am

Si e-adevarat ca suedeza mea, care am inceput acum 2 ani si ceva s-o invat, n-o pot compara cu a ta, care s-a tot dezvoltat in 20 de ani de locuit aici.
Suedeza o inveti cam in 5-6 ani. In anii astia progresezi mult, pe urma asa ramii. Nu mai inveti aproape nimic. Acuma depinde si cu ce te ocupi. daca ai o munca unde trebuie sa scri mult atunci inveti mai multe, dar daca ai o munca de tehnician cum am eu nu prea mai progresezi. Depinde mult si de persoana. Unii invata foarte bine si repede, altii mai incet. Au fost ani cind nu mai vorbeam romaneste de loc ca nu aveam cu cine. De multe ori am probleme cu limba romana, mai ales la traduceri. Observ acum cu prietena mea cind vreau s-o ajut acum cind si ea invata limba suedeza.

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Mesaj  Emil la data de Lun Iul 19, 2010 9:45 pm

2. Av skador blir man vis.
en skada-flera skador
Skadar este prezentul verbului att skada

22. Lev som du lär= Traieste dupa cum inveti (proverb valabil pentru popi, parinti, profesori si politicieni)
23. Den som söker, han finner= In romaneste ar fi "Cauta si vei gasi"
27. Spotta inte i motvind= In romaneste s-ar traduce "Nu te pisa impotriva vintului"

Emil
membru senior
membru senior

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum